Pacient, který se vydá za specialistou bez praktikova doporučení, má zaplatit 200 korun. (ilustrační foto)

Pacient, který se vydá za specialistou bez praktikova doporučení, má zaplatit 200 korun. (ilustrační foto) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Politici chtějí donutit praktické lékaře, aby ordinovali déle

  • 228
Mají za to dostat více zaplaceno. Pacient by měl na druhou stranu více využívat jejich služeb - kdo se praktikovi vyhne a zamíří rovnou ke specialistovi, připlatí si. Praktikům se ale prodloužení ordinačních hodin nelíbí.

Když potřebuje Ivana Klenická z jižní Moravy ke svému praktikovi, musí si brát v práci volno. Lékař ordinuje do dvanácti hodin, odpoledne jen jednou týdně ve středu, ale to končí už ve čtyři.

"Není možné, aby někteří praktičtí lékaři měli ordinaci jen tři nebo čtyři hodiny denně a jinak byli nedostupní. Budeme na ně tlačit, aby rozšiřovali ordinační dobu," říká šéf zdravotnického výboru Sněmovny Boris Šťastný (ODS).

Praktici nadšení nejsou, ale někteří z nich říkají: Proč ne, když to pojišťovna zaplatí. Pro pacienty by to znamenalo, že najdou doktora v ordinaci častěji.

Když se ho ale rozhodnou "obejít" a vydají se bez jeho doporučení ke specialistovi, tak za to nově zaplatí. Mluví se o poplatku 200 korun (o uvažované změně si přečtěte zde).

"Nedaří se totiž naplnit jednoduchý princip, aby ke specialistovi šel jen ten pacient, který ho opravdu potřebuje," vysvětluje první náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Pavelka.

Péče specialisty je totiž mnohem nákladnější než péče praktiků, ze zdravotnictví tak zbytečně mizí peníze. "Na Slovensku platí, že pokud odborný lékař ošetří pacienta, který mu nepřinese lístek od praktika, hrozí mu od pojišťovny pokuta," upozornil už dříve šéf Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Zlomená noha bez poplatku

Podle praktických lékařů se nestane, že jejich čekárny budou přeplněné pacienty. Někteří pacienti už teď doporučení potřebují, jiní "bloudí" po několika ordinacích, až se vrátí zpátky k praktikovi.

KDY TO BEZ DOPORUČENÍ NEPŮJDE

Pacienti zřejmě nebudou moci ke specialistovi s vysokým krevním tlakem či cukrovkou. Rovněž nebude možné jít rovnou na ORL s pouhou bolestí v krku. Seznam diagnóz vypracuje ministerstvo zdravotnictví.

"Pán třeba přijde z neurologie, kam si sám od sebe zašel, protože ho bolí nohy. Tam nic nenašli a já zjistím, že ho bolí nohy, protože má ucpané cévy, a pošlu ho ke správnému specialistovi," argumentuje mostecký praktický lékař Roman Houskar.

Samozřejmě by to neplatilo pro všechny diagnózy – když si člověk vyvrtne kotník, půjde jako dosud na chirurgii a vezmou ho bez "sankce". Stejně tak nebude chtít doporučení oční lékař.

Seznam diagnóz, kde bude nutné doporučení, musí vytvořit ministerstvo zdravotnictví a podle Šťastného by tam měl patřit třeba vysoký tlak nebo nekomplikovaný diabetes.

Další věc však je, že dnes jsou praktici v léčbě mnoha diagnóz omezeni. Místopředseda Sdružení praktických lékařů Michal Bábíček upozorňuje, že některé léky nemohou vůbec předepisovat.

"Trápí nás to především v oblasti diabetologie a dermatologie," upozorňuje. Diabetologie je právě jeden z oborů, kde by praktici měli získat více kompetencí.

Omezení práv pacientů?

Česká lékařská komora tyto kroky příliš nevítá. "Striktní omezení volného přístupu ke specialistům tady bylo zhruba před deseti lety, kdy specialisté měli vybírat od pacientů bez doporučení 45 korun," řekl ČTK její prezident Milan Kubek. Obává se, že pacienti budou nuceni u lékaře déle čekat. Praktici jsou však na větší nápor připraveni.

Co se jim však nelíbí, je prodloužení jejich ordinačních hodin. Někteří s tím souhlasí, jen když dostanou více peněz od pojišťovny, část lékařů to odmítá. "Už vážně nevím, kdy budu žít," reagoval lékař Roman Houska. V ordinaci je 25 hodin týdně, několik hodin tráví na návštěvách a administrativou.

Rozšířené ordinační hodiny by Česká průmyslová zdravotní pojišťovna přivítala. Podle ní to musí umožnit úhradová vyhláška a ekonomická situace.

"Je to v zájmu našich klientů, kteří potřebují k lékaři odpoledne nebo navečer třeba kvůli preventivní prohlídce nebo pro recept," říká mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Souhlasíte s prodloužením ordinačních hodin praktických lékařů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 27. srpna 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2245
Ne
Ne 259


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video