Politici budou stonat jako obyčejní lidé

  • 14
Prezident Klaus podpořil snahu vlády omezit lidem vyplácení nemocenských dávek. Od Nového roku už platí přísnější pravidla a další změny se chystají. Pokud politici dodrží slovo, bude to malá revoluce. K tak významnému omezení vlastních výhod se po listopadu 1989 ještě neodhodlali.

O co jde: od 1. ledna příštího roku by poslanci, senátoři i členové vlády měli mít v nemoci úplně stejné podmínky jako běžní občané. "Jsem si jist, že ten návrh projde," tvrdí optimisticky předseda lidovců Miroslav Kalousek.

Dnes je přitom ten rozdíl do očí bijící: zatímco "normálním občanům" snížila koalice od 1. ledna nemocenské dávky v prvních třech dnech nemoci o polovinu, vrcholní politici (ale také soudci či policisté) mají během prvního měsíce nemoci garantován plný plat.

Jak přesně bude převratný návrh vypadat, není ještě jasné. Nový zákon o nemocenských dávkách, chystaný ministrem Zdeňkem Škromachem, by se měl stát součástí druhé fáze reformy veřejných financí a vládní strany se na něm ještě nedokázaly definitivně dohodnout.

Jisté je zatím jen to, že by měl být ještě přísnější než současná podoba. Nemocenská politiků je typickým příkladem výhody, o níž sami politici tvrdí, že ji vůbec nepotřebují a že se změnou nebudou mít problém.

Až dosud však nikdo s návrhem na změnu nepřišel. "Vlastně vůbec nevím, jak to celé vzniklo," říká šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý, který ve sněmovně sedí od roku 1992. "A zřejmě nikdo změnu nenavrhoval i proto, že tu výhodu vlastně nikdo nevyužívá. S omezením nebudeme mít problém."

Velmi podobně mluví i šéf lidovců Kalousek: "Upřímně řečeno, jde opravdu hlavně o symbolické gesto, nemocnost v parlamentu je minimální. Za těch pět let, co jsem poslancem, se to týkalo možná tří čtyř lidí, z nichž někteří, jako Josef Lux, bohužel zemřeli," říká Kalousek.

"Pokud ti lidé nejsou přímo v nemocnici, chodí do sněmovny i s nemocí," dodává předseda klubu ČSSD Petr Ibl.

Za "nežádoucí nerovnost, která nemůže nikoho těšit", označil zvýhodněnou nemocenskou politiků i prezident Václav Klaus, jehož zdravotní péče se řídí ještě zcela jinými, výjimečnými pravidly. "Měřit nemocnost u poslance je ale těžší," dodal Klaus.

Prezident podpořil vládní snahy o omezení nemocenské občanům: "Statistiky krátkodobé nemocnosti jsou u nás podstatně vyšší než jinde ve světě," řekl Klaus. "Nechtěl bych být někým, kdo by tento krok zásadně zpochybňoval."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video