Politici agitují mezi studenty ve školách

  • 15
Kde všude přesvědčují politici své voliče? Při mítincích na náměstích a v kulturních domech, v televizních debatách - a dokonce už i ve školách. Právě tam se však dostávají na tenký led. Školský zákon říká: na základních i středních školách je "činnost" politických stran zakázána. A podle právníků ministerstva školství je "činností" i předvolební agitace. Zvlášť když vystoupení politiků před studenty doprovází rozdávání volebních letáčků a programů.

S velkou vervou se po českých školách rozjela v poslední době ODS. Například oficiální webová stránka ODS upozorňuje hned na několik "školních mítinků" Václava Klause. Alena Páralová, lídr ODS pro kraj Pardubice, navštíví zítra Gymnázium v Chrudimi, jihočeská jednička Miroslav Beneš v pátek pobeseduje s gymnazisty v  Českém Krumlově...

ODS tvrdí, že při návštěvách středních škol rozhodně nejde o lov na mladé lidi, kteří půjdou letos poprvé k volbám. "Není to součást kampaně," říká volební manažer ODS Miroslav Beneš.

"Každý politik musí být v kontaktu s veřejností. A třeba já se vždy snažím vysvětlovat zákonodárný proces nebo veřejnou správu, aniž bych přitom propagoval ODS." Ostatní strany tvrdí, že ony "školní kampaň" nevedou. Ale nijak moc jim nevadí.

"Na školy by měly mít přístup buď všechny strany, nebo žádná," míní místopředseda ČSSD Karel Kobes. "A našim kandidátům to už někde umožněno nebylo." Kde se to stalo, si však nepamatuje.

Ani volební manažer Koalice Patrik Nacher není proti. "My nic takového z centra neorganizujeme, ale pokud to je přednáška třeba o vstupu do EU, není to nic špatného," říká. 

Politici chodí rádi do škol. Učí a agitují
Do auly Gymnázia Christiana Dopplera na pražském Smíchově mířila zhruba stovka studentů. Byl úterní podvečer v polovině února a ve škole začala volební agitace Václava Klause.

Hned u dveří rozdávají hostesky volební letáčky ODS - přestože ředitele školy předtím přímo na sekretariátu ODS ujišťovali, že to nebude žádný předvolební mítink.

Podobně to vypadalo o pár dní dříve na Gymnáziu Jaroslava Heyrovského v Praze 5. I tady dostávali studenti letáčky, Václav Klaus dokonce citoval z volebního programu ODS.

"Celá akce byla podivná. Že se bude konat, nám oznámili školním rozhlasem. Zváni byli především studenti maturitních a předmaturitních ročníků - že by potenciální letošní voliči?" popsal mítink student jednoho z nižších ročníků, který si však nepřál být v novinách jmenován, aby se mu ve škole nemstili.

"Druhý den začali učitelé hledat dobrovolníky i v nižších třídách, protože zájemců z vyšších ročníků se přihlásilo málo. Prý jestli se někdo nepřihlásí, bude muset třídní určit účastníky sama..." Tak nějak vypadá v praxi zákaz činnosti politických stran, tedy i předvolební agitace, ve školách.

"Pro tento zákaz platí jedno: záleží jen na řediteli školy, koho si do ní pustí," říká zástupce ředitele legislativního odboru ministerstva školství Arnošt Friedl. "Ředitel musí posoudit, co je beseda politiků, která má žákům rozšířit jejich společenskovědní obzor, a co už je politická agitace." O politice se s politiky v českých školách diskutuje často. Jde však o besedy, při nichž politici vysvětlují studentům, jak se přijímají zákony nebo co zemi přinese vstup do Evropské unie.

Jenže rozlišit neutrální besedu od předvolební agitace není v době začínající kampaně jednoduché. Stejně jako uhlídat politiky, aby dodržovali pravidla. "Takové besedy je pro ředitele těžké ukočírovat. Vždy se s politiky domluvím, aby nejmenovali svou politickou stranu, aby necitovali své programy, ale pokaždé jim to náhodou ujede," říká ředitel Gymnázia v Týně nad Vltavou Karel Hájek.

Místopředseda ODS Miroslav Beneš, který má stranickou kampaň na starosti, tvrdí, že kandidáti Klausovy strany nemají s vymezenými pravidly problém. "Vždycky to záleží na tom, jak politik dokáže potlačit touhu agitovat," říká Beneš. "Já to nikdy nedělám, nikdy si na mě učitelé nestěžovali. Ale je jasné, že když se mě nějaký student zeptá na názor, odpovím."

Zkušenost s politiky ve své škole si pochvaluje ředitel sokolovského gymnázia Milan Hric. I tady se minulý pátek při své cestě po Karlovarském kraji zastavil Václav Klaus. Za součást předvolební kampaně označila setkání se studenty dokonce i oficiální webová stránka ODS.

"Ale nebyla to rozhodně žádná stranická agitka," tvrdí ředitel Hric. "Pan předseda Klaus je významná osobnost a my jsme rádi, že s ním mohou studenti diskutovat." Témata Klausovy přednášky se sice kryla s volebními tématy ODS (vstup do EU či Benešovy dekrety), podle ředitele Hrice to však nebylo na škodu. "Na setkání šli studenti třetích ročníků v rámci předmětu základy společenských věd.

Je užitečné, když se politiků mohou ptát na všechno, co je zajímá," míní ředitel Hric.
Jeho škola má s návštěvami politiků bohaté zkušenosti: za posledních deset let do ní už přijeli například ministři Gross, Špidla, Eduard Zeman či jejich předchůdci Ruml a Pilip. "Neomezujeme se jen na jeden politický proud, dáváme slovo všem," říká ředitel Hric.

Právě v takový přístup doufají ostatní politické strany. Volební manažeři Koalice a ČSSD Patrik Nacher s Karlem Kobesem se shodují: besedy na školách mohou být užitečné. Pokud však studenti dostanou informace z více stran.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video