Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisty i Roma viděl v lese žalobce na kole

  13:48aktualizováno  13:48
Cheb - Karlovarští policisté obžalovaní z ponižování a bití romského recidivisty Karla Billého mají smůlu. V lese na Linhartu, kde podle obžaloby Roma tloukli a močili na něj, byl na cyklistické vyjížďce i žalobce Petr Sokol. "Viděl jsem přijíždět do lesa plně obsazené policejní auto, které odtud po čase zase odjelo a pak jsem v lese potkal potlučeného muže," vypověděl před chebským soudem.

Potvrdil, že potlučeným byl Billý. Byl podle něho trochu zraněný a pošpiněný, jeho největší jizvy ale působily jako starší.

"Ze své praxe nicméně vím, že podlitiny se objevují až s určitým odstupem po úderech," upozornil Sokol.

Billý při vyšetřování uvedl, že karlovarští policisté ho na jiném odlehlém místě zbili už dva týdny předtím.

Pětice policistů od čtyřiadvaceti do třiceti let obžalovaných ze zneužívání pravomoci a vydírání vše popírá. Velitel hlídky Eduard Kalla a jeho dva podřízení Tomáš Mrňák a Pavel Holoubek nespolupracovali na vyšetřování a odmítají vypovídat i před soudem.

Policejní inspektor Pavel David, který měl loni druhou květnovou neděli recidivistu v Doubí zadržet a předat kolegům se slovy "užijte si to", sice předání Billého přiznal, ale jakýkoliv svůj podíl na tom, co následovalo, odmítá.

Zapírá také policista Petr Nachtigal, který ten den neměl vůbec službu, ale kolegové ho měli na "mlátičku" vzít s sebou.

Případ se začal vyšetřovat na základě oznámení lékařů karlovarské nemocnice, kteří zraněného Billého ošetřovali. Billý pak vyšetřovatelům z plzeňského oddělení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vypověděl, že ho policisté nejen bili pěstmi a kovovou tyčí, ale také mu dali do úst hlaveň pistole. Močili prý na něho a rasisticky mu nadávali.   

Obhájci obžalovaných policistů se snaží dokázat, že si Billý vše vymyslel, aby se strážcům zákona pomstil za to, že mu brání v trestné činnosti. "Už dříve mi hrozil, že si mě bude pamatovat a že mě dostane od policie," tvrdil Nachtigal.

Billého výpověď kromě právníka Sokola však potvrzují i zvukové záznamy policejních vysílaček, kopie přehledu služeb a hlídkových knížek obžalovaných a rovněž posudky lékařských odborníků.

Ti zkoumali nejen zranění zbitého recidivisty, ale také zranění ruky obžalovaného Mrňáka z inkriminovaného dne, které si zřejmě způsobil o Billého hlavu.

Další tři svědci - Billého příbuzní, u kterých měl po přepadení vyhledat pomoc - se k soudu nedostavili. "Je možné, že jsou zastrašováni a bojí se přijít," uvedl Markus Pape, který případ sleduje za pražské Evropské středisko pro práva Romů.

Zastrašován je podle svých slov i Billý. "Řekli mi, že příště budu nalezen oběšený. Vždy, když mě potkají, hrozí mi, že proti nim nemám šanci, protože jsou policajti."

Státní zástupce Václav Opl označil jednání obžalovaných za vysoce společensky nebezpečné. Přitěžuje jim i to, že činy podle něho spáchali jako organizovaná skupina a navíc s rasistickou motivací. Líčení bude pokračovat 12. prosince.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Tachovsku se našel mrtvý muž, příčinu smrti objasní až pitva

Nové sídlo Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje v prostorách bývalých...

Zemřelý padesátiletý muž z Německa se našel v sobotu v maringotce na Tachovsku. Koroner vyloučil cizí zavinění, ale...

Zloději ukradli z kostela pamětní desky mecenáše i dlouholetého faráře

Zloději ukradli během měsíce z kostela v Tištíně na Prostějovsku dvě pamětní...

Po zlodějích nemajících úctu ani ke kostelu pátrají už několikátý týden marně policisté z Prostějovska, kde z jednoho z...

Žena zapadla s firemním autem v poli, kvůli šéfům si vymyslela přepadení

Muž, který ujížděl před policisty, skončil s autem ve sněhu.

Půl dne hledali policisté na Třebíčsku lupiče, o kterém jedna z řidiček tvrdila, že ji násilím vytáhl z auta a vůz ji...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz