Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Policistům by se stresem mohli pomáhat kaplani, Lessy zjistí zájem

  • 90
Policie možná bude mít stejně jako armáda vlastní kaplany. Ti by měli policistům pomáhat se stresem či syndromem vyhoření. Policejní prezidium chce ale nejprve zjistit, zda mají policisté o duchovní službu vůbec zájem.

Díky duchovní službě by se včas rozpoznalo závadové chování a předcházelo syndromu vyhoření, které pramení z tlaku veřejnosti i nadřízených či nedostatečného ohodnocení, míní policista a farář Církve československé husitské Rostislav Kotrč.

"Je to jedna z možností, jak policisty podpořit a zkvalitnit jejich práci," tvrdí hlavní propagátor duchovní služby u policie.

Nápad na její zřízení je ale teprve v počátcích. Nejprve mezi policisty proběhne průzkum, jestli o něco takového stojí. "Teprve pak se vedení policie rozhodne, zda takovou službu zřídit," říká mluvčí policejního prezidia Jiří Vokuš.  

Sám Kotrč, který postupuje bez součinnosti s policejním prezidiem, postoj policistů nedokáže odhadnout. "Vím, že zájem je již dnes, ale jedná se zatím o kusé informace z jednotlivých složek, nikoliv celku," říká. Službu podle něj podporují také lidé sdružení v letos založené Křesťanské policejní asociaci ČR.

Nebudou na to peníze, míní poslanci

O možném zřízení duchovní služby v úterý se sněmovním Podvýborem pro reformu Policie ČR jednal policejní prezident Petr Lessy. "Dohodli jsme se, že se ještě sejde s panem Kotrčem a bude nás o tom informovat," tvrdí předsedkyně podvýboru Jana Černochová (ODS). 

Kotrč na začátku roku poslal poslancům i senátorům návrh koncepce práce policejních kaplanů. Předseda sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD) jeho dopis postoupil právě podvýboru.

Jeho členové ale podle Černochové nejsou myšlence příliš naklonění. Obávají se, že by zřízení služby mohlo výrazně zatížit rozpočet ministerstva vnitra.

"Duchovní služba je určitě velmi efektivní v případě zahraničních misí. Když pošleme vojáky či policisty do krizových oblastí, je logické, že je tam s nimi člověk, který je schopný dávat duchovní útěchu. Nevidíme však příliš smysl, aby to fungovalo v rámci České republiky, kde funguje mnoho kostelů a kaplí," uvádí Černochová.

Duchovní službu by zajišťovali kaplani z různých církví

Podle Kotrče by službu mohli vykonávat lidé z církví, které mají státní registraci. Farář nyní zjišťuje, kolik duchovních by se do této práce chtělo zapojit.

Policejní kaplani by podle něj měli být zároveň policisté. "V rámci služby se dostanou do situací, kde by civilní osoba mohla být nebezpečná sobě i policistům. Navíc policista ve služebním poměru znalý prostředí bude mít mezi kolegy větší důvěru," míní Kotrč. 

Kaplani by zřejmě nebyli k dispozici jen pro policejní sbor, ale i pro oběti závažných trestných činů, svědky či pachatele.

"Duchovní služba u policie dlouhodobě funguje v USA, Kanadě, Velké Británii či Německu. Nedávno byla zavedena i na Slovensku," uvádí Kotrč. Kaplani už působí například v armádě a vězeňské službě. V rámci policie duchovní zatím spolupracují na krajských ředitelstvích v posttraumatických intervenčních týmech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video