Policie obvinila expremiéra Nečase z podplácení bývalých poslanců ODS

  19:27aktualizováno  20:22
Policisté začali stíhat bývalého premiéra Petra Nečase. Podezírají ho z toho, že nabídkou postů uplácel tři bývalé poslance ODS. Informaci potvrdil Nečasův obhájce Josef Lžičař. Expremiérovi hrozí až šestileté vězení.

Expremiér Petr Nečas odchází z výslechu na policii v Praze v kauze jeho nynější manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové). (14. listopadu 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Je to pravda, obvinění je z nabízení úplatku," řekl iDNES.cz Nečasův advokát Josef Lžičař s tím, že Petr Nečas je stíhán na svobodě.

"Zatím nevím, co je obsahem toho sdělení, ale měly by to být skutečnosti, které byly orgánům činném v trestním řízení známy před více než osmi měsíci. Týká se to těch tři poslanců a toho, že jim měl nabídnout nějaká místa. Pan doktor Nečas s tím ale zásadně nesouhlasí," dodal Lžičař. Předpokládá, že bývalý premiér zcela jistě podá stížnost proti zahájení trestního stíhání.

Za trestný čin podplácení hrozí až šest let vězení. Trestní zákoník ale u tohoto trestného činu obecně hovoří také o peněžitém trestu či o propadnutí majetku.

Informaci přinesl advokát Marek Nespala, který zastupuje v kauze bývalého poslance ODS Petra Tluchoře. "Mám obecný poznatek v rámci monitoringu trestní kauzy o tom, že v úterý odpoledne bylo zahájeno trestní stíhání doktora Nečase," uvedl Nespala s tím, že trestní řízení se stále týká i jeho klienta.

Poslanci stíhaní nejsou, měli imunitu

Podle státního zastupitelství tři tehdejší poslanci Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa přijali úplatek v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování daňového balíčku. Trafiky ve státních společnostech jim údajně nabízel tehdejší předseda vlády Petr Nečas.

Nejvyšší soud později rozhodl, že poslanci jsou chráněni imunitou až do chvíle, než se vzdali mandátu, tudíž je jejich stíhání prakticky vyloučené. Každý z nich žádá stát přibližně o čtyřmilionové odškodnění za vazbu, ve které strávili měsíc. U Nečase Nejvyšší soud naopak řekl, že z pravomoci policie a žalobců vyňat není, jeho stíhání tak možné je.

ODS: Zatím se nic neprokázalo

Petr Nečas nebral v úterý podvečer telefon. ODS, jejíž je členem, uvedla v prohlášení, že je nutné vyčkat dalšího vývoje. "V tomto případu již proběhla řada obvinění a nejasných úkonů a zatím se nic neprokázalo. Nezbývá než čekat na výsledek vyšetřování a věřit v nestrannost policie a české justice," napsal médiím mluvčí strany Jiří Sochor.

Záležitost s trafikami je součástí takzvané kauzy Nagyová. Ta má několik větví a obviněna je v ní mimo jiné právě Nečasova manželka Jana (dříve Nagyová). V době, kdy s ní Nečas ve funkci premiéra tajil poměr, vedla jeho kabinet.

Kauzu vyšetřují policisté z Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho mluvčí Pavel Hanták v úterý zopakoval, že právo informovat si v této věci vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan podle ČTK podotkl, že nemá v tuto chvíli pro veřejnost žádnou novou informaci.

Jedna z větví kauzy se týká toho, že Nagyová měla údajně nechat sledovat Nečasovu tehdejší manželku Radku. Sledování přitom neprovádělo soukromé očko, ale Vojenské zpravodajství.

Nečas doprovázel manželku na policejní stanici, odvezl si ji i z vazby. To, že by mohl být obviněn, se spekuluje už několik měsíců.

Podívejte se na to, co řekl Nečas o kauze loni v listopadu, kdy byl na výslechu:

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Ministři jsou transparentní, etický kodex nepotřebují, míní premiér Babiš

Premiér Andrej Babiš po jednání s europoslankyní Michaelou Šojdrovou

Ministerstvo spravedlnosti přestalo připravovat etický kodex vlády, podle nějž se ministři měli chovat například v...

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT...

V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT...

ČSSD chce jednat s Altnerovými dědici, podle právníků na úhradu dluhu má

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Právní zástupci ČSSD jsou připraveni jednat s dědici advokáta Zdeňka Altnera o kauze Lidový dům. Reagovali tak na výzvu...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz