Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté vysílačky monitorují

  15:00aktualizováno  15:00
Jižní Morava - Při krizových situacích mohou lidé pro takzvaná tísňová volání v některých okresech využít i občanské radiostanice, které zdravotničtí záchranáři i policisté čtyřiadvacet hodin denně monitorují. "Za posledního čtvrt roku nebyla sice přijata žádná výzva občanů prostřednictvím radiostanice, přesto jsou stanice uloženy na obou operačních střediscích v Blansku a Boskovicích a jsou veřejnosti k dispozici," uvedla ředitelka blanenské zdravotnické záchranné služby Ilona Rybářová.

Tísňové volání přijaté z vysílačky tvoří asi jednu desetinu z celkového množství volání o pomoc. Většinou volají řidiči
nákladní a kamionové dopravy, kteří často mají vysílačky instalované přímo ve vozech. "Je to věc, která nám momentálně, v době mobilních telefonů, nepomáhá, ale je to zároveň záloha, kdyby sítě byly nefunkční," dodala Rybářová.
 
Problémy s voláními mobilních telefonů nemusí být podle Rybářové ani spojeno s nějakou mimořádnou událostí. K výpadkům těchto sítí totiž dochází například každoročně od silvestrovské půlnoci do asi tří nebo čtyř hodin na Nový rok.
 
Pomocí vysílaček mohou kontaktovat lidé záchrannou službu i na Břeclavsku a Vyškovsku. "Vybudovali jsme tady asi před rokem úplně novou síť. Všechno je svedeno na centrální dispečink okresu Břeclav tady v nemocnici. Odtud jsou řízeny veškeré vozy rychlé lékařské pomoci na okrese," vysvětlil Petr Baťka, správce radiových sítí v břeclavské nemocnice.

"Máme společné dispečerské středisko s hasiči, a ti monitorují i vysílání občanských radiostanic. Přes hasiče se tyto informace dostanou k nám," řekl ředitel vyškovské zdravotnické záchranné služby Ivan Justan.

Kromě záchranářů jsou na kanály občanských radiostanic napojeni i policisté a hasiči. "Tato volání neustále monitorujeme už po dobu pěti let. I když jsme zatím na základě takto přijatého volání nezasahovali, zřídili jsme tuto možnost právě kvůli tísni," uvedl vedoucí kanceláře ředitele okresního policejního ředitelství Miroslav Kovařík.

"Havarijní pokrytí rádiovou sítí funguje a můžeme být rádi, že tu je. Když vypadne stožár mobilních telefonů a je nedosažitelnost, volání na 150, 155 nebo 158 jsou propojena vzájemně rádiem," uvedl pracovník hodonínského hasičského záchranného sboru, který neřekl své jméno proto, že není kompetentní tyto informace poskytovat.

Přesto někteří odborníci míní, že doba klasických vysílaček pro tísňové situace je již překonaná. "Občanské radiostanice nejsou příliš rozšířené, takže se na tento systém nedá spoléhat. Domnívám se, že jsou modernější a pokrokovější věci," míní například vedoucí referátu obrany a ochrany blanenského okresního úřadu Antonín Přikryl.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz