Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté vysílačky monitorují

  15:00aktualizováno  15:00
Jižní Morava - Při krizových situacích mohou lidé pro takzvaná tísňová volání v některých okresech využít i občanské radiostanice, které zdravotničtí záchranáři i policisté čtyřiadvacet hodin denně monitorují. "Za posledního čtvrt roku nebyla sice přijata žádná výzva občanů prostřednictvím radiostanice, přesto jsou stanice uloženy na obou operačních střediscích v Blansku a Boskovicích a jsou veřejnosti k dispozici," uvedla ředitelka blanenské zdravotnické záchranné služby Ilona Rybářová.

Tísňové volání přijaté z vysílačky tvoří asi jednu desetinu z celkového množství volání o pomoc. Většinou volají řidiči
nákladní a kamionové dopravy, kteří často mají vysílačky instalované přímo ve vozech. "Je to věc, která nám momentálně, v době mobilních telefonů, nepomáhá, ale je to zároveň záloha, kdyby sítě byly nefunkční," dodala Rybářová.
 
Problémy s voláními mobilních telefonů nemusí být podle Rybářové ani spojeno s nějakou mimořádnou událostí. K výpadkům těchto sítí totiž dochází například každoročně od silvestrovské půlnoci do asi tří nebo čtyř hodin na Nový rok.
 
Pomocí vysílaček mohou kontaktovat lidé záchrannou službu i na Břeclavsku a Vyškovsku. "Vybudovali jsme tady asi před rokem úplně novou síť. Všechno je svedeno na centrální dispečink okresu Břeclav tady v nemocnici. Odtud jsou řízeny veškeré vozy rychlé lékařské pomoci na okrese," vysvětlil Petr Baťka, správce radiových sítí v břeclavské nemocnice.

"Máme společné dispečerské středisko s hasiči, a ti monitorují i vysílání občanských radiostanic. Přes hasiče se tyto informace dostanou k nám," řekl ředitel vyškovské zdravotnické záchranné služby Ivan Justan.

Kromě záchranářů jsou na kanály občanských radiostanic napojeni i policisté a hasiči. "Tato volání neustále monitorujeme už po dobu pěti let. I když jsme zatím na základě takto přijatého volání nezasahovali, zřídili jsme tuto možnost právě kvůli tísni," uvedl vedoucí kanceláře ředitele okresního policejního ředitelství Miroslav Kovařík.

"Havarijní pokrytí rádiovou sítí funguje a můžeme být rádi, že tu je. Když vypadne stožár mobilních telefonů a je nedosažitelnost, volání na 150, 155 nebo 158 jsou propojena vzájemně rádiem," uvedl pracovník hodonínského hasičského záchranného sboru, který neřekl své jméno proto, že není kompetentní tyto informace poskytovat.

Přesto někteří odborníci míní, že doba klasických vysílaček pro tísňové situace je již překonaná. "Občanské radiostanice nejsou příliš rozšířené, takže se na tento systém nedá spoléhat. Domnívám se, že jsou modernější a pokrokovější věci," míní například vedoucí referátu obrany a ochrany blanenského okresního úřadu Antonín Přikryl.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Starostové poslali vládě otevřený dopis, nechtějí lodě na Berounce

Okolí soutoku Vltavy a Berounky se změní na zelenou zónu pro odpočinek Pražanů

Starostové obcí kolem Berounky požadují po vládě vyškrtnutí toku známého z knih Oty Pavla ze seznamu vodních cest....

Komunální volby a volby do Senátu proběhnou 5. a 6. října

(Ilustrační snímek)

Prezident Miloš Zeman vyhlásil přesný termín podzimních voleb. Obměna třetiny Senátu a komunální volby proběhnou v...

Českem projede konvoj americké armády, celkem tisíc vojáků a 400 vozidel

Průjezd americko-britského vojenského konvoje Českem (26. března 2017).

Českou republikou příští týden projede konvoj americké armády. Ten bude čítat zhruba 400 vozidel a celkem 1 000 vojáků....

Najdete na iDNES.cz