Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté vtrhli kvůli platům do sněmovny

  0:01aktualizováno  0:01
Ministr chtěl ve sněmovně prosadit zákon, který by finančně přilepšil policistům. Ti mu ve své pracovní době přišli na pomoc. Opozice je pobouřena. Před Poslaneckou sněmovnou stojí policejní vozy, policejní uniformy jsou nejen u vchodu, ale zaplnily i sněmovní galerii. "Kdo dal těmto lidem rozkaz obsadit sněmovnu?" volá v hlučícím jednacím sále poslanec Jiří Payne (ODS). Co se děje? Hrozí teroristický útok? Nebo je to puč?

Nic takového: ministr vnitra Stanislav Gross se před poslanci snažil zoufale prosadit zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.

Policisté by si podle Grossova návrhu měli finančně hodně polepšit - ministerstvo počítalo s náklady přes jedenáct miliard korun.

Přítomnost několika desítek uniformovaných policistů nemůže podle ministra věci uškodit. "Já prostě nechápu, proč by na galerii nemohli být lidé, kterých se týká projednávaný bod. Proč nevadilo, když tam byli kampeličkáři?" diví se ostrým výhradám části opozice Gross.

Na galerii nad jeho hlavou zatím způsobně sedí asi čtyři desítky mladých mužů v uniformách. A v pracovní době. Hlídá je sám policejní prezident Jiří Kolář.

"To je jako v Zimbabwe," znělo z hloučku pobouřených poslanců ODS. "Kolář by měl odstoupit," řekl Payne, který policejního prezidenta viní z toho, že policistům, kteří chrání budovu, uložil, aby porušili předpisy a jeho doprovod nepodrobili kontrole.

"Do této sněmovny nepatří brát si za rukojmí policisty, vyhrožovat jimi s tím, že v okamžiku, když něco neschválíme, se to na nich může negativně podepsat," kritizoval Grosse Ivan Langer (ODS).

Gross má podporu nejen u policistů, kterým slibuje přidat, ale i u svého předchůdce Václava Grulicha. Ten sklidí potlesk stranických kolegů za to, že nevidí nic špatného ani na tom, že policisté přišli do sněmovny posedět v pracovní době.

Ale v tu chvíli se policisté už z galerie na povel zvedají a společně odcházejí. "Tohle teda stálo za to vidět," utrousí pohrdavě na adresu poslanců mladý policista před nástupem do jednoho z přistavených služebních mikrobusů.

Podle Payna byli policisté do sněmovny přivezeni v pracovní době, jinak by se totiž museli jako ostatní normální občané nechat zaregistrovat v parlamentní vrátnici a odevzdat tam zbraň. To podle poslance však všichni neudělali. Policejní mluvčí Ivana Zelenáková naopak možnost, že by si někteří policisté ve sněmovně ponechali zbraně, však rozhodně odmítá.

Zda byli policisté ve službě, zpočátku odpovědět neumí. "To nevím, zda byli ve službě, nebo zda si na to vzali dovolenou," říká odpoledne. Ale v tu chvíli už ví, co policisté v nezvyklém počtu ve sněmovně dělali. "Jako občané i zároveň jako policisté projevili přání se toho zúčastnit a nikdo jim v tom nebránil," říká. Později připustí, že v pracovní době skutečně byli. "Ale vzali si na to přestávku," dodává jedním dechem.

"Kdo to organizoval, to skutečně nevím. Já jsem si nikoho nepozval," tvrdil později Gross, aby následně připustil, že o tom všem věděl. "Policista, i když je mimo službu, tak se může pohybovat v uniformě," zdůraznil. "Vůbec nechápu, proč se tady někdo rozčiloval," uzavřel.

A rozčilování a urážek bylo kolem projednávání policejního zákona dost na obou stranách. "To, co pan ministr načmáral za několik málo měsíců, nestojí za nic. To je váš problém, pane ministře, že nám nerozumíte, a dodávám, že to není jediná věc, které nerozumíte a prokázal jste to již několikrát," posmíval se Langer.

Pro 72 000 príslušníků bezpečnostních sborů, mezi nimiž je asi 48 000 policistů , měl mít zákon podobný význam jako pro státní úředníky nový služební zákon, který sněmovna přijala v úterý. Zákon by měl určovat mimo jiné pracovní nároky, důvody pro propuštění z práce a další věci.

Sněmovna nakonec zákon zamítla 89 hlasy poslanců ODS, US a lidovců. Krátce nato neuspěl Gross u poslanců ani s návrhem shromažďovacího zákona. Gross tedy včera rozhodně nepatřil mezi vítěze. Vítěze měla včera sněmovna jiného - zlatého akrobatického lyžaře Aleše Valentu.

Když se objevil na galerii pro hosty, poslanci jej - někteří vestoje - přivítali potleskem trvajícím několik desítek vtěřin. A takové přivítání se v dolní komoře již dlouho nikomu jinému nedostalo.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz