Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté a vojáci chtějí zpět miliardy na výsluhách

  7:29aktualizováno  7:29
Padesát tisíc bývalých policistů, vojáků a hasičů čeká na výsledek soudních pří svých kolegů. Chtějí zpátky tisíce korun měsíčně z výsluh, které jim v­ roce 2010 stát zdanil. Pokud by vyhráli a další se přidali, muselo by Česko vyplácet miliardy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Bývalý náčelník armádní finanční služby Josef Tomek z Jaroměře není sociální případ. Stejně jako drtivá většina ze zhruba padesáti tisíc bývalých vojáků, policistů, hasičů či členů justiční stráže. Jsou však přesvědčeni, že jim stát patnáct procent jejich výsluhy - u délesloužících vojáků tvoří až polovinu bývalé mzdy - bere neprávem.

Tvrdí, že jim jde o princip. A samozřejmě i o peníze. „U mě to dělá dva tisíce měsíčně. Není to velká suma, ale za rok už je to slušná dovolená,“ říká Josef Tomek, který byl v armádě dvacet let a mimo jiné strávil sedm měsíců i ­na misi SFOR v Bosně a Hercegovině.

Klíčovým argumentem těch, kdo odešli ze služby před rokem 2010, je, že jejich nárok na výsluhu vznikl ještě před účinností zákona z pera tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska, který dávky zdanil.

Jedenapadesátiletý Tomek vede svůj spor se státem čtyři roky. Jeho případ dospěl až k Ústavnímu soudu. Ten jeho žádost na začátku června odmítl. Podle verdiktu je rozdíl mezi vznikem nároku na výsluhu jako takovou a samotnou výší částky, která se prý může měnit.

„Splnění podmínek pro přiznání výsluhového příspěvku se posuzuje ke dni zániku služebního poměru. To však neplatí pro výši a míru zdanění příspěvku. Ty nejsou fixovány a mohou se v čase vyvíjet. Obecně nelze předpokládat, že výše plnění ze sociálního systému zůstane neměnná,“ píše se v usnesení podepsaném předsedou senátu Ludvíkem Davidem.

Podle obhájců by výše výsluh měla být garantovaná. Pokud vysloužilci u soudu neuspějí, jsou připraveni obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. „Máme nyní nějaký čas, abychom podali stížnost. Určitě to uděláme,“ dodává Tomek.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Najdete na iDNES.cz