Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Policisté v civilu se brání límečkům. Nebudeme zvedat telefony, hrozí

  • 277
Policisté v civilu z Teplicka, kterým okresní šéf nařídil nosit i ve vedrech límečky a dlouhé kalhoty, přešli do protiútoku. Žádají ho, aby pokyn zrušil. Někteří dokonce zvažují, že kvůli tomu nadřízeným přestanou zvedat soukromý mobil.

"Toto rozhodnutí je diskriminační. Policie ČR je celorepublikovým orgánem, a tak nelze potlačovat práva zlomku jejich zaměstnanců a pár kilometrů od Teplic, například v Mostě či Ústí nad Labem, mohou pracovníci stejné firmy dále chodit v naprosto běžném letním oděvu," namítají policisté v dopise adresovaném řediteli teplické policie Petru Sytařovi.

Sytař ve snaze zlepšit image policie zakázal takzvaným operativcům, kteří nenosí uniformu, chodit v šortkách, tílkách a sandálech. Nařídil jim dlouhé kalhoty, pevné boty, košili nebo triko s límečkem (o nařízení zde).

Policisté upozorňují například na paradox, že nařízení se týká jen mužů. "Policistky mohou nadále chodit v tílkách s ramínky, minisukních, krátkých šortkách a lodičkách," poukazují.

Dopis řediteli je sice anonymní, MF DNES se ale podařilo s jedním z autorů spojit. Ten tvrdí, že za ním stojí zhruba 60 teplických policistů pracujících v civilním oblečení. Vedle operativců, kteří sbírají informace v terénu, jsou mezi nimi také civilní zaměstnanci policie.

V USA mají šortky i k uniformě, připomínají policisté

"Rozumíme tomu, že vlivem doby, po jakou vykonáváte vaši funkci v klimatizované kanceláři či v klimatizovaném služebním vozidle při cestě domů a zpět do zaměstnání, si již nedokážete vzpomenout na náročnou službu v terénu při teplotách dosahujících 35 až 40 stupňů Celsia, když se operativní služba vykonává na přímém slunci nebo v neklimatizovaném vozidle, kde nefunguje ani klasický ventilátor," píší policisté řediteli.

Sytař srovnává odívání policistů s oblečením pracovníků úřadů a bank. "Je to vizitka firmy a my chceme vylepšit její jméno, image. Myslím, že slušné oblečení se slušným vystupováním by měl být standard, když chceme budovat důvěru veřejnosti," zdůraznil.

Jeho podřízení na to namítli, že image policie se má zlepšovat hlavně tím, že se bude předcházet korupčním aférám a zločinům, které páchají sami policisté.

Srovnání s dress codem úředníků a pracovníků bank odmítají. "Úředníci a bankéři se stýkají s úplně jinými lidmi než policisté v terénu. Nemusejí prolézat špinavá zbořeniště, kde se nacházejí nejrůznější smradlavá individua a zcela určitě dostávají ošatné v několikanásobné výši než příslušníci Policie ČR. Výraz dress code pochází z USA, tedy ze země, kde i uniformovaní policisté mohou nosit v létě šortky," argumentují policisté.

Akce Nezvedej nadřízeným soukromý telefon

Sytařovi připomínají, že nemají k dispozici ani služební telefony a používají ve službě vlastní. To nyní někteří chtějí využít. Domlouvají se, že pokud jim zavolá nadřízený, nebudou ho v některých případech zvedat.

"Stává se, že nám nečekaně volá šéf během našeho volna, zda bychom nepřišli do práce, že zapomněl na to, že se například v Teplicích hraje fotbal a máme dohlížet na pořádek. Přestože podle předpisů by nám to měl říci alespoň tři dny předem, telefon mu vezmeme a do práce jdeme. Tato směna jde přitom do takzvaného balíčku, protože není naplánovaná. Nemáme za to ani korunu a ještě jedeme k této směně svým vozidlem zadarmo," popisuje jeden z nich.

Bezpečnost kvůli akci "Nezvedej nadřízeným soukromý telefon" podle něj ohrožena nebude. "K dispozici je uniformovaná policie. Stát by se měl postarat o to, aby policista, o němž funkcionář ví, že ho může potřebovat i během volna, měl k dispozici služební telefon. Všichni vedoucí služební telefon mají a nevidíme důvod, proč by ho neměla mít k dispozici alespoň výjezdová skupina a pracovníci v dosahu," dodává policista.

Petr Sytař je momentálně na dovolené a jeho zástupce Jaroslav Jedlička odmítal na slova kritiků odpovídat. "Vzhledem k tomu, že jde výlučně o interní záležitosti policie, se domnívám, že jejich řešení přes hromadné sdělovací prostředky není příliš vhodné," sdělil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video