Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté uzavřeli Kongresové centrum do bezpečnostní zóny

  19:24aktualizováno  19:24
Pankrác - Nejbližší prostranství kolem Kongresového centra v Praze 4, kde se koncem září uskuteční zasedání MMF a SB, ráno obehnali policisté železnými plůtky a uzavřeli do bezpečnostní zóny. Vstoupit do ní mohou pouze lidé s identifikačními kartami či nálepkami. Omezen je výstup ze stanice metra Vyšehrad, kde policisté lidi bez povolení k centru vůbec nepouštějí. Chodce směřují k výstupu směrem k hotelu Corinthia Towers.

"Potřebuji služebně do banky, pustíte mě na občanku?" ptá se žena středního věku, ale policista vrtí hlavou.

Neprojde ani mladík, který tvrdí, že nedaleko centra pracuje a prokazuje se kartičkou obvodního úřadu s razítkem podniku. "Zkuste to z druhé strany," říká policista.

U protějšího východu z metra směrem k hotelu Fórum totiž hlídky nejsou, stojí tu jen osamělý zátaras. Také v nedaleké ulici Na Pankráci bezpečnostní opatření polevila. U zátarasů nikdo nehlídá a automobily i lidé proudí sem i tam. "Čekám tu, až přijde někdo od policie a řekne mi, jak to bude," řekl pracovník ostrahy zdejší banky. Nepochodí ale ani tehdy, když se vydá pro radu k nejbližší hlídce. "Nikdo nic neví," říká rozpačitě.

Pracovníci místních obchodů se proto do práce dostávají oklikou nebo z následující stanice metra Pražského povstání. Zátarasy jsou totiž i na magistrále. "Museli jsme parkovat u Centrotexu a dojít do práce pěšky," popisuje prodavačka z obchůdku s telekomunikačními potřebami naproti centru. "Asi to tady na zasedání zavřeme," dodává.

O zavření uvažují i pracovníci nedaleké prodejny kuchyňských potřeb. "Nejdřív uvidíme, jak to bude vypadat," míní jeden. Také jejich kolegu policisté nechtěli pustit do práce.

Pracovník tiskového oddělení čtvrtého pražského obvodního úřadu řekl, že o problémech ví. Výdej potvrzení s policií koordinovali, úřad ale nemůže ovlivňovat bezpečnostní opatření policie. Potvrzení zatím vydali asi dva tisíce, a budou vydávat další.

Kartičku dostal i hostinský z restaurace U vyšehradské brány, dosud ji ale nepotřeboval. "Nikdo to po mně nechtěl," řekl.

Demonstrací, které mají setkání světové finanční elity provázet, se obává, doufá ale, že pomocný personál zasedání mu zvýší tržby. "Vozit zásoby budeme v noci. A předzásobili jsme se, čím to šlo, hlavně pivem," popisuje své "přípravy na MMF". "Když to nepůjde, zavřeme. Pojedu domů, mám prase, bude zabijačka," dodává.

Na týden přeruší prodej asi i skleněná prodejnička keramiky přímo u výstupu ze stanice metra Vyšehradská. "Dnes mě sem pustili bez problémů, paní vedoucí to domluvila," říká mladá prodavačka.

Pekařství za rohem ulice Na pankráci zato cedulí na dveřích inzeruje, že po dobu zasedání MMF bude mít otevřeno.

 

Lidem, kterých se bezpečnostní zóna přímo dotýká, policie i obvodní úřad Prahy 4 doporučuje:

- trvale nosit při sobě platný doklad totožnosti a při vstupu do chráněné zóny ho předložit ke kontrole policistům k prokázání místa bydliště v zóně

- respektovat zákaz vjezdu vozidel a zákaz jejich parkování v bezpečnostní zóně

- omezit návštěvy osob s bydlištěm mimo zónu ve svých domovech na minimum, v případě nutné návštěvy se doporučuje očekávat ji na vstupu do zóny

- poučit rodinné příslušníky mladší 15 let bez doprovodu rodičů nebo osoby nevlastnící doklad totožnosti o vhodnosti prokázat bydliště v zóně jiným způsobem, např.průkazem studenta, sportovním průkazem apod.

- respektovat pokyny policistů

 

Od 18. září na všech komunikacích u Kongresového centra platí zákaz parkování.

Obyvatelům této oblasti radnice čtvrté městské části zajistila náhradní parkování, většina z nich je však s tímto řešením nespokojena. Dopravní omezení vyvolalo zasedání MMF a SB, které se v Kongresovém centru uskuteční koncem září.

Od 18. září do 1. října bude již od náměstí Hrdinů zakázán vjezd a parkování vozidel v ulici Na Pankráci v celé její délce včetně ulice Na Bučánce. Stejné omezení se bude týkat také ulice Hradeckých, Bohuslava ze Švamberka, Viktorinovy, Na Bitevní pláni, U Gymnázia, Marie Cibulkové, Štětkovy, Mikuláše z Husi a U Jedličkova ústavu. Uzavřen rovněž bude výjezd na magistrálu směr Brno a též sjezd a výjezd na magistrálu směr Brno a směr centrum Prahy u hotelu Corinthia Towers.

Pracovníci odboru dopravního a stavebního na obvodním úřadu Prahy 4 vydávají bezplatně parkovací karty pro náhradní parkování občanům lokality v bezprostředním okolí Kongresového centra.

První náhradní parkoviště je v ulicích Na Hřebenech, Pujmanové a Milevské. V tomto areálu mohou občané parkovat od 14. září do 2. října. Po dohodě s policií nabídl obvodní úřad podnikatelům, kteří zde mají sídlo, také karty pro jejich zaměstnance.

Občané se domnívají, že taková opatření jsou zbytečná a budou příčinou zmatků a zdržování.

Problémy nastanou zřejmě především pro invalidy, kterým nebyla vyhrazena žádná speciální místa.

Zmatek vznikne zřejmě rovněž kvůli nedostatečné kapacitě hlídačů u vjezdu na parkoviště. Těm se musí každý řidič prokázat osobními doklady a parkovací kartou.

Uzavřeny budou i radnice Prahy 2 a Prahy 4

Kvůli obavám z možných teroristických útokům bude od 18. září až do začátku října uzavřena nuselská radnice. Ke stejnému opatření přistoupila i radnice Prahy 2. Podle úředníků by si lidé měli vyřídit všechny úřední záležitosti již před zasedáním.

"Radnice bude uzavřena proto, aby se nám po budově necourali lidé s podezřelými igelitkami," sdělila mluvčí Prahy 4 Jarmila Šírová. "Pokud budou lidé potřebovat pomoci v neodkladných záležitostech, budou jim k dispozici pracovníci infocentra v Táborské ulici  372, která je také v bloku nuselské radnice. Úředníci žádosti vyslechnou a poté je vyřídí přímo na radnici," vysvětlila Šírová s tím, že lidé v nouzi se mohou obrátit i na bezplatnou infolinku.

Ve dnech od  25. do 29. září zruší úřední dny na všech pracovištích i radnice Prahy 2. V provozu zůstane pouze podatelna na náměstí Míru 20. Úřad však zřídil dočasné pracoviště v Základní škole Sázavská a Botičšká. Úředníci, kteří tam budou pracovat od 23. do 30. září od sedmi do deseti hodin večer, zajistí okamžitou pomoc občanům v nouzi.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz