Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Policisté tasí zbraně stále méně, lumpy zneškodňují raději zkušenostmi

  • 144
Čeští policisté čím dál méně střílejí ze služební zbraně. V posledních dvou letech výrazně ubylo varovných výstřelů i přímé palby po zločincích. Policejní prezidium to vysvětluje nasazením jiné modernější techniky a většími zkušenostmi policistů.

Například v roce 2008 pálili policisté varovný výstřel 209krát, před dvěma lety to bylo 129 výstřelů a loni už jen šedesát pět. Podobný pokles je i u přímého použití zbraně - z 87 případů v roce 2008 na 34 loni. Tato čísla však nejsou úplná, některé elitní útvary totiž statistiky nezveřejňují. Přesto dávají dobrý obrázek o tom, jak často běžný policista po zbrani sáhne.

Policejní prezidium řidší použití pistolí vysvětluje hned několika faktory. "Především policisté, kteří ke sboru přišli při náborových kampaních v letech 2007 a 2008, už nabrali spoustu zkušeností a konflikty teď řeší s mnohem větším přehledem a klidem a zbraň tak často vůbec nemusí použít," uvažuje mluvčí prezidia Jan Melša.

I kadeti na policejních školách se učí o věcech, o kterých se policistům před několika lety ještě ani nesnilo. "Mluvím například o taserech, navíc se samozřejmě neustále zlepšují i postupy naší práce," připomíná Melša.

Použití zbraně policistou

Kromě generační obměny prospěla policii podle všeho i modernizace techniky. "Méně střílíme i při automobilových honičkách, kdy nové služební passaty nebo octavie stačí i těm nejrychlejším silničním pirátům. Pronásledovatelé proto po ujíždějícím autě nemusí pálit, stačí postavit zátaras nebo počkat, než se šofér sám vybourá," popisuje policejní mluvčí.

I když je už tak často nepoužívají, policisté s pistolemi stále poctivě cvičí. Alespoň jim to nařizují předpisy. Dopravní a pořádkoví ("terénní") policisté mají cvičné střelby absolvovat alespoň čtyřikrát ročně a pokaždé vypálit nejméně padesátkrát. Střílejí i policisté z kanceláří, i když jim předpisy nařizují střelby jen dvakrát za rok a se čtvrtinovým objemem střeliva.

Kromě toho policisté se zbraněmi cvičí i bez toho, aby z nich stříleli. Trénují například nabíjení zbraně jen jednou rukou nebo míření na ležící nebo stojící cíl.

Realita je ale často mnohem méně radostná než nařízení. "Loni jsem střelby měl jednou, letos zatím taky jednou. Pokaždé jsem vystřílel jen asi dvacet nábojů," oponuje dopravní policista ze severu Čech, který si nepřál zveřejnit svoje jméno. 

Melšu podobný případ zaráží. "Náboje jsou nakupovány dopředu, a nedá se proto říct, že by takhle sporadické střelby byly kvůli úsporám. Spíš to vidím na zanedbání nadřízeného, který by z toho mohl mít potíže," přemítá policejní mluvčí.

Ani sám oslovený policista neví, proč najednou se zbraní cvičí tak málo. "Vážně netuším, jestli nejsou peníze nebo, jestli prostě někdo kašle na předpisy. Faktem ale je, že ještě před pár lety jsem těch 200 předepsaných nábojů za rok vystřílel," krčí rameny.


Video