Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté svědčili proti kolegům, ušli tak vyšetřování za ubití Vietnamce

  11:27aktualizováno  11:27
Jihomoravskou policií hýbou v poslední době dvě kauzy. Jednou je ubití Vietnamce a druhou podezření, že u policie v kraji fungovala buňka sympatizující s extremisty. Deník Právo tvrdí, že tyto dva na první pohled nesouvisející případy spolu velice těsně souvisejí.

Za útok na Vietnamce poslal brněnský krajský soud bývalého policistu Josefa Srnského na tři a půl roku do vězení | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Soud na konci srpna potrestal trojici policistů za ubití Vietnamce. Velitele zásahu poslal za mříže, jeho dva kolegové odešli s podmínkou. Právo tvrdí, že u ubití Vietnamce "asistovali" ještě další dva policisté.

Ti ale nešli ani k výslechu, ani nefigurovali v hlavním líčení. Policejní inspekce přitom podle Práva věděla, že u ubití Vietnamce byli.

"Výměnou za to, že nebudou spojováni s mrtvým Vietnamcem, inspekce těmto dvěma policistům nabídla, aby vypovídali proti svým kolegům z jednotky a pomohli je usvědčit z podpory extremismu v související kauze," řekl Právu zdroj obeznámený s případem.

Po roce vyšetřování se ale ukázalo, že žádná extremistická buňka neexistuje a spis s deseti tisíci stránek putoval do archivu.

Reakce policie

Na informace deníku Právo zareagovala policejní inspekce. Mluvčí Martina Lídlová tvrdí, že "obchod se svědectvím" se nikdy neuskutečnil. "Tvrzení, že inspekce pomíjela při prověřování úmrtí Vietnamce v Brně svědky a uzavírala dohody v naznačených kauzách je smyšlené, účelové, vedené snahou poškodit inspekci nebo ovlivnit probíhající řízení před soudem," uvedla Lídlová.

Jeden z dvojice policistů po měsících mlčení potvrdil, že u zásahu proti Vietnamci byli.

"Přijeli jsme na místo, protože jsme od kolegů potřebovali něco k jinému případu. Zdrželi jsme se tam pár minut, nic zvláštního se tam nedělo, byl tam normálně zajištěný člověk, nikdo ho nebil, nic podezřelého jsme tam nepozorovali, žádná zranění jsme neviděli," řekl Právu.

Třiačtyřicetiletý Vietnamec Hoang Son Lam zemřel v Brně den po zadržení na protržení sleziny a vnitřní krvácení. Zranění měl utrpět poté, co ho loni 4. ledna při zásahu v bytě v Körnerově ulici napadla jeho sousedka Kateřina Slavíčková a policista Josef Srnský, který si podle svědkyně při bití dokonce pořizoval fotografie na mobilní telefon.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Na Pražském okruhu se srazilo osm aut, tvoří se kolony

Na Pražském okruhu se srazilo osm aut. (18.1.2018)

Před křížením Pražského okruhu a Rozvadovské spojky se ráno srazilo osm aut. Nikdo nebyl zraněn, ve směru na Ruzyni je...

Anonym nahlásil bombu v pražském Palladiu, policie evakuovala stovky lidí

Policie evakuuje pražské Palladium (17.1.2018).

Pražská policie ve středu v podvečer evakuovala nákupní centrum Palladium. Na místě měla být podle anonymního udání...

Dovoz min nebyl zakázaný, stát je musí zbrojařům vrátit, rozhodl soud

Obhájci přinesli k soudu delaborovanou minu.

Zbrojařská firma Excalibur Army získá zpět od státu zhruba 500 min. Miny zabavila policie kvůli podezření z jejich...

Najdete na iDNES.cz