Policisté přiznali, že v Přerově pochybili

  8:49aktualizováno  8:49
- Vedení přerovské policie přiznalo, že tři tamní policisté porušili předpisy, když v pátek v podvečer přinesli na služebnu do Přerova-Předmostí asi dvě stě rozbušek. Ty krátce poté díky nepochopitelné neopatrnosti jednoho z nich explodovaly, zranily šest mužů zákona a zcela zdemolovaly stanici.

"Policisté pochybili v několika směrech. V každém případě podcenili nebezpečí a díky svému laxnímu přístupu, prestože prokazatelně znali předpisy, neopatrně s rozbuškami manipulovali a bezdůvodně je převezli na služebnu. Navíc nic nehlásili nadřízeným ani pyrotechnikům," řekl ředitel přerovské policie Jiří Zlámal.
V pátek před šestou hodinou večer ohlásil na služebně jeden z místních lidí, že při úklidu dílny po svém otci našel výbušniny. Dva z policistů tam přijeli a stejný typ hledali v katalogu výbušnin. Nakonec s jednou z rozbušek navštívili člověka, který s výbušninami dřív pracoval. "To, co mu ukázali, bylo nefunkční," vysvětlil ale Zlámal. Policisté se pak vrátili do dílny a sáček s rozbuškami odvezli na služebnu, kterou o tři čtvrtě na sedm v podvečer otřásla exploze.
"Jeden z policistů odstrčil sáček, který ležel na zemi, nohou pod stůl," popsal Zlámal příčinu výbuchu. Odmítl spekulovat o tom, že policista se tak chtěl zbavit problému s rozbuškami a přehrát ho na noční službu, která zrovna nastupovala do práce. "Asi to bylo proto, aby sáček nepřekážel. Ležel totiž uprostřed místnosti," vysvětlil policejní ředitel.
Předpis ale policistům ukládá, aby místo, kde je podezřelá výbušnina, uzavřeli a přivolali pyrotechniky. Přerovští policisté přesto se sáčkem rozbušek jeli několik stovek metrů přes město. Podle pyrotechniků může jediná rozbuška, ve které je asi gram třaskaviny, při neopatrném zacházení utrhnout i ruku.
Ředitel Zlámal prohlásil, že je brzy na to mluvit o konkrétní formě potrestání jeho tří podřízených. "Jejich pochybení je evidentní, ale musíme posoudit míru u každého z nich, například kdo dal jaký pokyn," řekl. Nejvíce chyboval dozorčí, který zároveň kopl do sáčku. Tento jednapadesátiletý muž nyní v nemocnici v Ostravě bojuje o život. Pokud by se prokázal trestný čin obecné ohrožení, hrozilo by policistům až několikaleté vězení.

Co se v pátek seběhlo
V pátek asi hodinu a půl před výbuchem zavolal policii muž z Přerova, který uklízel garáž po svém zemřelém nevlastním otci. V ní našel nepožité rozbušky, které před lety sloužily při průmyslových odstřelech a protože se s nimi nevěděl rady, požádala o pomoc policii. Policisté tašku z výbušninami odvezli na stanici, kde deset minut před sedmou večer explodovala, poranila přítomné muže zákona a služebnu zcela zdemolovala. Střepy z oken se rozlétly desítky metrů po okolí. Výbuch nejen místnosti policejní služebny, ale poškodil i část objektu nákupního střediska, ve kterém sídlila.
Běžný postup policistům ukládá, aby místo, kde jsou nálože, uzavřeli a ihned poté zavolali pyrotechniky. To se však nestalo. "Rozbušky policisté našli v hustě obydlené oblasti, a proto možná postupovali jinak," vysvětlil Zlámal.
Kriminalisté také prošetřují, odkud rozbušky pocházejí a jak se k zemřelému mohly dostat.

Vytlučená okna v 1. patře v místnostech policejního oddělení v Přerově. V přízemí je nákupní středisko.

Témata: Služebnost

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Inspekce prověří, zda kauzu Babiše juniora vyšetřovala policie správně

Ředitel GIBS Radim Dragoun (5.9.2018)

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů budou v příštích dnech zjišťovat, zda policisté z prvního...

Vaňková se stala primátorkou Brna, jako hlavní úkol vidí územní plán

Markéta Vaňková z ODS byla 20. listopadu 2018 na ustavujícím zasedání nového...

Novou brněnskou primátorkou se podle očekávání stala jednička kandidátky ODS Markéta Vaňková. V čele radnice vystřídala...

Ve východní části republiky hrozí až do středečního dopoledne ledovka

Ilustrační snímek

Meteorologové varují před ledovkou. Ta by se měla ve východní části Česka vyskytovat od úterního odpoledne do...

Najdete na iDNES.cz