Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté přistiženi na straně zločinců

  1:00aktualizováno  1:00
Policie zažívá mimořádně těžké časy. Zatímco dřív se v podezření, že překračují zákon, ocitli většinou jen řadoví policisté, nyní je to jiné. Během posledních týdnů se do vazby kvůli údajné spolupráci s podsvětím dostalo několik vysokých policejních důstojníků.

Policejní prezidium navíc v pondělí oznámilo, že ruší jedno z oddělení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Oficiálním důvodem je, že nepracovalo efektivně. Někteří policisté však naznačují, že jistí specialisté z tohoto oddělení měli také nadstandardní vztahy s podsvětím.

"Z těch kauz radost nemám. Ale nepřekvapilo mě to. Byly to věci, o kterých se tak nějak vědělo," řekl v pondělí ministr vnitra František Bublan. "Dokládá to, že Inspekce ministra vnitra neřeší jen dopravní nehody policistů. Chtěl jsem, aby pracovala na závažných případech."

Naposledy byli minulý týden zatčeni zástupce pražské služby kriminální policie a vyšetřování Zdeněk Pichlík a jeho podřízený Petr Šíma. Oba se zabývají organizovaným zločinem. A oba čelí obvinění, že zneužili pravomoc.

Od září je za mřížemi několik elitních policistů, kteří pomáhali takzvanému Berdychovu gangu. Ten se specializoval na únosy a vydírání podnikatelů. Děje se s policií něco vážného? Policejní prezidium tvrdí, že ne. Podle něho jde o shodu náhod.

"Uvedené případy spolu nesouvisí. Oddělení rušíme kvůli tomu, že jeho členové pracovali zbytečně na stejných věcech jako jiná oddělení," uvedla policejní mluvčí Blanka Kosinová.

Existuje však i jiná možnost. V souvislosti s oddělením, které se ruší, se objevily informace, že jeho specialisté měli neobvyklé kontakty s podsvětím. Jeden z nich, Petr Vojtěchovský, byl už loni obviněn z korupce. Nabízel podnikatelům, že je za úplatek zbaví policejních odposlechů.

Kvůli stykům s podsvětím nechalo prezidium zrušit i jiný útvar, ve kterém pracovali policisté spojení s Berdychovým gangem. "Někteří z nich začínali právě na oddělení, které nyní prezidium ruší," řekl jeden z důstojníků policejního prezidia.

Pražský podnikatel Michal Martinec, který byl unesen gangem Davida Berdycha, přišel před časem únos ohlásit pražskému detektivovi Petru Koňaříkovi. Později se ukázalo, že se hlásil přímo komplicovi únosců. Podobná zkušenost se přitom mohla přihodit i dalším obětem. Inspekce ministra vnitra totiž letos odhalila další policejní důstojníky, kteří se podíleli na závažných zločinech.

Rozprášený elitní útvar
Vedení policie v pondělí potvrdilo překvapivou informaci, že zruší kvůli "reorganizaci" jeden z nejlepších týmů detektivů, který má, odbor násilí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ten byl v patách například důchodci, který kladl bomby na koleje a k památníkům.

Podle jednoho z důstojníků policejního prezidia se však specializovaný odbor násilí "rozpouští" proto, že se ukázalo, že klíčoví lidé z tohoto odboru selhali. Obecně přitom platí, že když policejní šéfové chtějí zpřetrhat neprokazatelné vazby policistů na zločince, rozstrkají je i jejich kolegy jinam.

Policejní mluvčí Blanka Kosinová však trvá na tom, že se náplň práce odboru násilí kryla s úkoly jiných oddělení, a proto přichází reorganizace.

"Není to kvůli obvinění Vojtěchovského, protože iniciativa vzešla od útvaru samého, ne shora," vysvětlila Kosinová po konzultaci s Kubicem. Šéf rozpouštěného odboru Jiří Svoboda věc komentovat nechtěl.

Poskytoval tajné informace
Od víkendu je ve vazbě jeden z nejvýše postavených mužů pražské policie, Zdeněk Pichlík, i jeho kolega Petr Šíma. Byli obviněni ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

"Jejich chování souvisí se závažnou majetkovou a násilnou trestnou činností. Sledovali jsme je několik měsíců," řekl v pondělí MF DNES šéf Inspekce ministra vnitra Miroslav Borník. Dlouho se spekulovalo, že i oni spolupracovali s Davidem Berdychem.

"Pichlík nefiguruje v žádné známé mediální kauze," prozradil v pondělí mělnický soudce Martin Dostál, který obviněného policistu Pichlíka poslal do vazby.

Podle dalších informací měl Pichlík také nahlížet do vyšetřovacích spisů, které neměl na starosti. A podle agentury ČTK poskytl neoprávněně důvěrné informace o vyšetřování jednoho případu kolegovi Šímovi.

Dvě vysvětlení jedné krize
Množící se zprávy o zločinech elitních policistů mohou mít dvě vysvětlení: To více kritické zastává opoziční ODS. Její představitelé tvrdí, že se policie pod vedením jejího prezidenta Jiřího Koláře dostala do krize.

Prý nefunguje kontrola policistů nadřízenými ani důsledné síto při přijímání nových lidí do sboru tak, aby neprošli adepti, kteří jsou náchylní páchat zločiny. "Změnami v útvaru pro závažné trestné činy by se měla zabývat Poslanecká sněmovna," míní Ivan Langer z ODS.

Druhé vysvětlení nabízí policejní prezident Jiří Kolář. "Selhali jednotlivci, nikoli systém. Ve sboru je nás přitom 50 tisíc," odpověděl několikrát Kolář.

Vysokého důstojníka pražské policejní správy Zdeňka Pichlíka (archivní snímek z ledna 1996) obvinil státní zástupce ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Je ve vazbě. (19. prosince 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz