(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Policisté opět získají přístup k údajům z mobilů, počítá s tím novela

  • 39
Ministerstvo vnitra poslalo do připomínkového řízení novelu zákona, která by měla znovu zavést povinnost operátorů nebo poskytovatelů internetu uchovávat půl roku provozní a lokalizační údaje a poskytovat je na požádání policii.

Tuto povinnost operátorů v březnu zrušil Ústavní soud. Představitelé policie si pak stěžovali, že tak přišli o důležitý nástroj při vyšetřování trestných činů nebo při pátrání po pohřešovaných lidech.

Policie měla i nadále právo údaje pro účely trestního řízení vyžadovat a používat, operátoři je však s odkazem na soudní verdikt přestali vydávat.

"V řadě případů je výskyt mobilního telefonu v místě činu jedinou stopou, která může orgány činné v trestním řízení dovést k osobě, která má určitý vztah k místu činu," vysvětluje nutnost novely zákona vnitro.

Podle předkládací zprávy by bylo bez přístupu k údajům z mobilů v některých případech prakticky nemožné odhalit pachatele. Data se podle úřadu využívají i při pátrání po hledaných a pohřešovaných lidech, při určování totožnosti nalezených mrtvol nebo při protiteroristických opatřeních.

Policie operátorům do rozhodnutí soudu za uchovávání a poskytování údajů platila. V roce 2010 to bylo více než 50 milionů korun.

Je třeba upravit i trestní řád, tvrdí vnitro

Zachování současného stavu úřad považuje za nemyslitelné, přestože by stát ušetřil. Policie ale potřebuje přístup k dalším informacím. Česko by navíc nesplnilo mezinárodní závazky.

Úřad nedoporučil ani možnost, která by počítala pouze s novelou zákona o elektronických komunikacích. Podle vnitra je třeba upravit i trestní řád.

Obě možnosti počítají se znovuzavedením platby operátorům. Varianta s novelou trestního řádu by údajně mohla vyjít levněji, protože omezuje trestné činy, na které se možnost žádat o údaje vztahuje.

Nově má zákon stanovit, kdo je může požadovat. Vnitro se staví za variantu s přesným výčtem orgánů, jimž budou operátoři povinni údaje na požádání vydat. Ministerstvo průmyslu a obchodu se naopak vyslovilo pro druhou možnost, která obsahuje jen odkaz na zvláštní zákony.

Norma počítá i s vyhláškou, která by upřesnila rozsah uchovávaných údajů, způsob jejich předávání i likvidace.

Podle novely trestního řádu by bylo možné žádat o tyto údaje v souvislosti s trestným činem, za který hrozí trest s horní hranicí sazby nejméně tři roky. Návrh obsahuje i výčet dalších činů spjatých s mobily nebo internetem, jako jsou internetové podvody, útoky hackerů nebo takzvaný stalking.

Ministerstvo ale odmítá zavést povinnost zpětně informovat sledované lidi o tom, že jejich údaje byly použity. Podobně jako je tomu u odposlechů. Podle úřadu by to bylo velmi drahé, neefektivní a kontraproduktivní.

,

Video