Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté odstoupili kvůli vraždě

  21:23aktualizováno  21:23
Litvínov, Most - V souvislosti s velikonoční dvojnásobnou vraždou v Litvínově-Janově odstoupil šéf mostecké policie Ladislav Loun a dva jeho podřízení. Důvodem jejich rezignace je špatně fungující komunikace mezi policisty, kteří vyšetřovali související případy.

Střílelo se před diskotékou
Podle policejního vyšetřování se na parkovišti před átriovým komplexem u sídliště v Litvínově-Janově strhla o Velikonocích šarvátka. Tři její účastníci po drobné bitce nasedli do auta a chystali se odjet. Jeden z nich, pozdější oběť, začal kopat do vozu a zřejmě způsobil drobné škody. Odjíždějící muži tasili pistole a začali střílet.

Policie míní, že střelbu mají na svědomí Martin Válek, Karel Procházka a Jiří Donát. Donáta už policie chytila a je ve vazbě. Další dva pachatele kriminalisté stále hledají.

V regionálním tisku se poté objevila informace, že stejní muži, kteří stříleli a vraždili v Litvínově, mají prsty v jiné střelbě v obcích Horní Jiřetín a Souš. Policie zjišťuje, zda při vyšetřování těchto případů nedošlo k pochybení.

"Všechny kauzy, které by s událostí v Litvínově-Janově mohly souviset, prošetřujeme. Jestli se stala ze strany policistů chyba, budeme o tom informovat a vyvodíme patřičná opatření," řekl na začátku dubna severočeský policejní ředitel Jiří Vorálek.

Více o případu dvojnásobné vraždy si přečtěte zde.

Policisté podcenili vyšetřování
Podle dnešních Vorálkových slov policisté při vyšetřování souvisejících případů podcenili jejich nebezpečnost. Tři případy, při kterých střileli stejní muži, měli na starosti různí vyšetřovatelé, kteří je vzájemně nedokázali spojit. "Nedokázali vyvinout ani potřebnou aktivitu," poznamenal na adresu vyšetřovatelů Vorálek.

Tvrdí, že policisté znali jména nebezpečných pachatelů, věděli, že mají nelegální zbraně, ale nedokázali zorganizovat domovní prohlídky a zabavit je. Policisté také věděli, že jeden z mužů má nastoupit do vězení. "Neudělali ale nic," řekl Vorálek. "Vyšetřovatelé měli být důkladnější a měli mezi sebou více komunikovat," dodal.

Šéf mostecké policie Loun, se cítí za selhání při vyšetřování zodpovědný. "Proto ze své funkce odcházím," potvrdil. Policii ale neopouští, bude pracovat na nižším postu.

Loun: Cítím morální odpovědnost
S kritikou se ztotožňuji, říká odvolaný policejní ředitel Ladislav Loun.

Berete na sebe odpovědnost?
Cítím se morálně odpovědný.

Není to jen gesto?
Rozhodně ne.

Mezi kolegy se o vás říká, že vás nadřízení posílají na horká místa. Není škoda, že věci, které jste v Mostě začal, nebudete moci dotáhnout do konce?
Měl jsem dlouhodobé plány, jak by tu měly věci fungovat. Co s nimi bude dál, nejsem v této chvíli schopen odpovědět. Nevím, kdo bude mým nástupcem. Organizačně se ale bude pokračovat dál, jak jsem začal. Fungovat bude určitě preventivní činnost a služební hodnocení práce policistů, ke kterému se postupně přechází v celé republice.

Co budete dělat dál? Neuvažujete po této kauze o odchodu od policie?
Budu pracovat jako zástupce ředitele policie v Lounech. O odchodu od policie neuvažuji. Je to práce, kterou dělám přes třicet let, stále mě baví a mám ji rád.
Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Holčička v lese spadla do studny. Ve školce si hrála na schovávanou

Pohled do staré šestimetrové studny v lese, kam spadla čtyřletá dívenka.

Hra v lesní školce na Frýdecko-Místecku dopoledne málem skončila tragédií. Čtyřletá dívka tam totiž při hře na...

Žena nesla kolem adventního věnce benzin, po požáru skončila v nemocnici

Hotový adventní věnec

Velmi neopatrně si počínala žena v Pusté Kamenici na Svitavsku, když v neděli o půl osmé večer pálila svíčky na...

VIDEO: Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, vůz do něj vrazil

Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, která ho zachytila

Video z hrůzně vypadající nehody zveřejnili brněnští policisté. Na záběrech je vidět, jak školák na poslední chvíli...Najdete na iDNES.cz