Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté našli na Jihlavsku hrob zmasakrovaných Němců

  13:37aktualizováno  16:46
Na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku odkryli policisté spolu s archeology poválečný masový hrob. Ležet v něm mají ostatky patnácti Němců, kteří byli po druhé světové válce v Dobroníně zřejmě zavražděni. Kriminalisté už nalezli první kosterní pozůstatky.

Archeologové do pondělního odpoledne s pomocí bagru odkryli přibližně dva metry široký a čtyřicet metrů dlouhý pás zeminy. Pod ním se objevily první ostatky. "Asi tak na rozloze čtyři krát čtyři metry byly nalezeny kosterní pozůstatky a části ošacení," uvedl jihlavský kriminalista Michal Laška.

Policisté s archeology odkrývají u obce Dobronín na Jihlavsku masový hrob zavražděných Němců - na snímku kriminalista Michal Laška (16. srpna 2010)Policisté s archeology odkrývají u obce Dobronín na Jihlavsku masový hrob zavražděných Němců (16. srpna 2010)

"O počtu těl zatím nemůžu nic říkat, čin klasifikujeme jako trestný čin vraždy," doplnil Laška s tím, že případem se kriminalisté zabývají už od loňského léta.

K vraždám podle Laška došlo v druhé polovině května roku 1945, kdy měli občané Dobronína zavraždit asi 15 osob německé národnosti. Zřejmě se jednalo o vyřizování účtů po válce. "Motiv nám ale v tuto chvíli není jasný," upozornil Laška.

Policisté s archeology odkrývají u obce Dobronín na Jihlavsku masový hrob zavražděných Němců (16. srpna 2010)

V souvislosti s případem vyslýchali policisté desítky lidí a zkoumali letité archivní materiály. Byli také v Německu.

Místní obyvatelé o hrůzných událostech vědí, mluvit o nich ale nechtějí. Stejně tak i jediná žijící osoba z okruhu potenciálních pachatelů, muž z Jihlavy, tvrdí, že si o události nic nepamatuje.

DNA potomků srovnají odborníci s nalezenými ostatky

Průzkum na louce u Dobronína by měl podle Michala Lašky trvat asi týden, pak se ostatky budou postupně přesouvat k antropologům na genetické testy. Policisté budou kontaktovat potomky obětí, jejichž DNA bude srovnávána s nalezenými ostatky. "Naším cílem je samozřejmě identifikace obětí," potvrdil Laška.

Na případ upozornila ve své knize Bergersdorf německá spisovatelka Herma Kennelová. Napsala, že mezi 12. a 19. květnem 1945 několik obyvatel zmasakrovalo u obce Dobronín skupinu asi patnácti Němců, kteří měli být odsunuti.

Nález kostí mě překvapil, říká publicista Mareš

Případ policii ohlásil jihlavský publicista Miroslav Mareš, který shromažďuje archivní materiály. "Před patnácti měsíci na jaře jsem našel na německém internetu zprávu o masakru v Dobroníně. Stát se to mělo 19. května 1945. O té události nebyl v Česku žádný psaný dokument, žádný svědek k tomu nevypovídal, nebyla k tomu žádná další informace. Tak jsem se po tom případu začal pídit," řekl Mareš.

V pondělí také na Budínce s napětím sledoval, co archeologové na louce objeví. "Celou dobu mě všichni přesvědčovali, že se u Dobronína nic nestalo. Že do toho případu zbytečně rýpám, že něco zbytečně rozviřuji a snažím se vyrobit senzaci. Nález kostí tak i mě osobně včera překvapil," vyjádřil se publicista.

V německé zprávě, kterou má MF DNES k dispozici, jsou jak jména možných obětí, tak i jména možných pachatelů. Policisté postupovali podle mapy, kterou jim předložila rodina Nieblerova. Jejich příbuzný, sedlák Franz Niebler měl v roce 1945 na louce Budínka zahynout.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz