Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté hlídají strategické body

  17:26aktualizováno  17:26
Jižní Morava - Všichni, kteří by mohli pomoci při jakékoliv katastrofě mají od úterního večera více práce. Vojáci, policisté, hasiči a mnozí další jsou v souvislosti s teroristickou akcí v USA připraveni reagovat na případné problémy i na jižní Moravě. "Policisté monitorují všechny objekty, které jsou důležité pro zajištění běžného života ve městě. Jedná se tedy o plynárnu, elektrárnu, vodárny, to jsou jen příklady, těch objektů je samozřejmě mnohem víc," řekl brněnský policejní mluvčí Zdeněk Lubas. Podívejte se na fotografie, připravujeme reportáž TVD.Kompletní zpravodajství o útocích v USA.

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle sloužil ve středu ráno mši za oběti teroristického útoku a všechny, kterých se tato tragédie dotkla.

Podle Stanislava Kalvody, vedoucího ochrany budovy Ústavního soudu v Brně fungují v této instituci zostřená bezpečnostní opatření, což se bezprostředně dotýká těch, kteří vstupují do budovy. "Zpřísněné kontrole se musí podrobit všichni i zaměstnanci. Víc k dalším opatřením vám neřeknu," uvedl.

Brno vyslovilo soustrast
Vlajky na brněnské radnici jsou na půl žerdi. "Je to vyjádření soustrasti s oběťmi úterního zločinu v USA," řekl Michal Žák z tiskového střediska brněnského magistrátu. Primátor Petr Duchoň zároveň vyjádřil soustrast partnerskému městu Brna - Dallasu.

Rada města Brna na svém čtvrtečním zasedání projedná poskytnutí pomoci obětem barbarského zločinu.

V souvislosti s událostmi v USA byly rovněž posílena ostraha mezinárodního letiště v Brně-Tuřanech. "Dále je zvýšená pozornost věnovaná strategickým objektům na jižní Moravě. Jde o místa a instituce, které zajišťují život a chod měst a obcí," uvedla jihomoravská policejní mluvčí Dagmar Bartoníková.

Záchranáři a hasiči
Hasiči jako hlavní výkonná složka integrovaného záchranného systému jsou připraveni na mimořádné situace stále. Podle informací, které iDNES poskytl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid, se po událostech v USA ještě včera v noci uskutečnila prověrka spojení všech složek záchranného systému a koordinace činnosti s bezpečnostní radou kraje. "V rámci této aktivity se konala kontrola všech záložních pracovišť včetně stanovišť pro řízení," řekl Jaroslav Haid.

Profesionální jednotky hasičského záchranného sboru při velkých požárech či haváriích posilují sbory dobrovolných hasičů. "Navíc v rámci kraje, ale i více krajů, což například fungovalo mezi Jihomoravským krajem a krajem Vysočina při zajišťování provozu hasicích letadel k likvidaci požáru lesa u obce Litostrov na Brněnsku, je možné posilovat zásah o jednotky i potřebnou techniku. Není proto výjimkou, že k velkému zásahu se sjedou hasiči z více okresů," uvedl Haid.

STUDENT AGENCY
Tato cestovní kancelář má na celém území USA 1632 českých klientů, kteří se zde účastní studijních pobytů, pracovních programů nebo pracují jako au-pair. "Podle našich dostupných informací jsou všichni v pořádku. Jsme ve stálém spojení s našimi koordinačními centry  po celých státech a monitorujeme situaci. Přímo na Manhattanu máme 21 klientů, s nimiž jsme hovořili telefonicky, všichni jsou v naprostém pořádku, což jsme také oznámili jejich rodinným příslušníkům. Situaci budeme nadále sledovat," řekl Radim Jančura ze STUDENT AGENCY.

Jaký má podle vás vztah úterní teroristický útok v Americe k životu v našem regionu:
Stanislav Juránek, hejtman Jihomoravského kraje:

Terorismus nabyl globální povahy tak, jak ke globalitě směřuje celý svět. Co platilo předevčírem, od včera neplatí. Včerejší den se stal takovým rokem číslo jedna. Ukázal nám, že mhouřit oči nad počátečními projevy terorismu a pošlapáváním svobod lidí vede potom k takovým činům. Nesmíme do budoucna přimhuřovat oči nad něčím, co se děje u nás, aby to na světě zase někde takhle nevyvrcholilo. Ten čin má platnost pro celý svět a celý svět ovlivnil. Ukazuje, jakým způsobem se dá zneužit jakéhokoli svobodného pohybu, například letadel. Je to přelomová záležitost v historii. Stejně jako ostatní státy jsme i my uvedli své jednotky do pohotovosti. Zatímco dříve, kdyby se něco v Americe stalo, nedělo by se u nás nic. Nyní se změnilo ihned. Pro nás z toho pouze vyplývá, že už na světě neexistuje místo, které by se nějakým způsobem nedotýkalo Jihomoravského kraje.
Petr Duchoň, primátor města Brna:
Neberu to jen jako útok na Spojené státy, ale i jako útok na nás, protože v dnešním světě vzdálenosti nehrají takovou roli jako v minulosti. To, co jsme viděli v přenosech z Ameriky, klidně můžeme zanedlouho vidět i tady od nás. Emoční vlna, kterou to vzedmulo, by neměla skončit jen v sérii peticí a nejrůznějších prohlášení, ale měla by vyústit v konkrétní kroky. Proto si myslím, že je naprosto namístě, když Rada města Brna bude probírat návrh na finanční pomoc obětem. A to i přes argument, který jsem zaslechl: 'To přece nemá cenu, vždyť je to nejbohatší stát na světě.' Myslím, že to má svou cenu - nehledě na bohatství toho kterého státu - právě proto, že zanedlouho může být terčem kdokoli z nás. O to potřebnější je, aby celé světové společenství vyjádřilo svoji solidaritu nejen peticemi, ale i finanční a materiální pomocí, je-li to technicky možné a rozumné. Neměli bychom čekat, že emoční vlna opadne, všechno se vrátí do starých kolejí a pojede to dál. To by byla hrubá chyba.
Karel Kotek, rektor Vojenské akademie v Brně:

Žádná taková tragédie není pro nás vzdálená. Dnes je zeměkoule tak malá, že se nás týká všechno, co se kde děje, i když ne asi tolik jako nyní například občanů Spojených států. Civilizace je dnes tak zranitelná, že se musíme starat o to, abychom ji a demokracii dokázali ubránit. A je úplně jedno, jestli je to ve střední Evropě, ve Spojených státech nebo někde jinde. Rizika, která ji ohrožují, i když to možná lidé tolik nepociťují, jsou poměrně značná. Terorismus je dnes jednou z největších, protože je nevypočitatelný a má spoustu podob. Pokud nebudeme schopni čelit těmto hrozbám, pak může dojít k nebezpečné situaci i v centru Evropy. Dnes vzdálenost nehraje roli. I když nejsme přímo země, která by byla v tomto případě ve středu zájmu, nic takového nelze do budoucna vyloučit. Protože jsme součástí aliance a budeme součástí sjednocující se Evropy, tak se nás to velice úzce dotýká.

Policisté hlídkují před ústavním soudem v Brně

Brněnský magistrát stáhl na svém sídle na Dominikánském náměstí vlajku města na půl žerdi

Brněnský magistrát stáhl na svém sídle na Dominikánském náměstí vlajku města na půl žerdi

Brněnský magistrát stáhl na svém sídle na Dominikánském náměstí vlajku města na půl žerdi

Brněnský magistrát stáhl na svém sídle na Dominikánském náměstí vlajku města na půl žerdi

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Další z rubriky

Demonstranti se zalepenými ústy protestovali v Praze proti Babišovi

Na Staroměstském náměstí v Praze se v úterý v podvečer uskutečnil němý protest...

Stovky lidí se zalepenými ústy protestovaly v Praze proti premiérovi Andreji Babišovi. Podle nich odmítá veřejnou...

Při sekání luk umírají tisíce srnčat. Aktivisté chtějí pomoc veřejnosti

Srnče uvázlo v kanálu. Zachránil ho jezevčík Kuba.

Umírání mláďat během jarního sekání trav na loukách je stále palčivým problémem. Aktivisté z iniciativy „Stop sečení...

Čím dál víc mladých dokončí jen základní školu. Do práce se nehrnou

(Ilustrační snímek)

V České republice přibývá mladých lidí, kteří mají pouze základní vzdělání. Do práce se jim ale nechce, bojí se mimo...

Najdete na iDNES.cz