Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté hlídají strategické body

  17:26aktualizováno  17:26
Jižní Morava - Všichni, kteří by mohli pomoci při jakékoliv katastrofě mají od úterního večera více práce. Vojáci, policisté, hasiči a mnozí další jsou v souvislosti s teroristickou akcí v USA připraveni reagovat na případné problémy i na jižní Moravě. "Policisté monitorují všechny objekty, které jsou důležité pro zajištění běžného života ve městě. Jedná se tedy o plynárnu, elektrárnu, vodárny, to jsou jen příklady, těch objektů je samozřejmě mnohem víc," řekl brněnský policejní mluvčí Zdeněk Lubas. Podívejte se na fotografie, připravujeme reportáž TVD.Kompletní zpravodajství o útocích v USA.

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle sloužil ve středu ráno mši za oběti teroristického útoku a všechny, kterých se tato tragédie dotkla.

Podle Stanislava Kalvody, vedoucího ochrany budovy Ústavního soudu v Brně fungují v této instituci zostřená bezpečnostní opatření, což se bezprostředně dotýká těch, kteří vstupují do budovy. "Zpřísněné kontrole se musí podrobit všichni i zaměstnanci. Víc k dalším opatřením vám neřeknu," uvedl.

Brno vyslovilo soustrast
Vlajky na brněnské radnici jsou na půl žerdi. "Je to vyjádření soustrasti s oběťmi úterního zločinu v USA," řekl Michal Žák z tiskového střediska brněnského magistrátu. Primátor Petr Duchoň zároveň vyjádřil soustrast partnerskému městu Brna - Dallasu.

Rada města Brna na svém čtvrtečním zasedání projedná poskytnutí pomoci obětem barbarského zločinu.

V souvislosti s událostmi v USA byly rovněž posílena ostraha mezinárodního letiště v Brně-Tuřanech. "Dále je zvýšená pozornost věnovaná strategickým objektům na jižní Moravě. Jde o místa a instituce, které zajišťují život a chod měst a obcí," uvedla jihomoravská policejní mluvčí Dagmar Bartoníková.

Záchranáři a hasiči
Hasiči jako hlavní výkonná složka integrovaného záchranného systému jsou připraveni na mimořádné situace stále. Podle informací, které iDNES poskytl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid, se po událostech v USA ještě včera v noci uskutečnila prověrka spojení všech složek záchranného systému a koordinace činnosti s bezpečnostní radou kraje. "V rámci této aktivity se konala kontrola všech záložních pracovišť včetně stanovišť pro řízení," řekl Jaroslav Haid.

Profesionální jednotky hasičského záchranného sboru při velkých požárech či haváriích posilují sbory dobrovolných hasičů. "Navíc v rámci kraje, ale i více krajů, což například fungovalo mezi Jihomoravským krajem a krajem Vysočina při zajišťování provozu hasicích letadel k likvidaci požáru lesa u obce Litostrov na Brněnsku, je možné posilovat zásah o jednotky i potřebnou techniku. Není proto výjimkou, že k velkému zásahu se sjedou hasiči z více okresů," uvedl Haid.

STUDENT AGENCY
Tato cestovní kancelář má na celém území USA 1632 českých klientů, kteří se zde účastní studijních pobytů, pracovních programů nebo pracují jako au-pair. "Podle našich dostupných informací jsou všichni v pořádku. Jsme ve stálém spojení s našimi koordinačními centry  po celých státech a monitorujeme situaci. Přímo na Manhattanu máme 21 klientů, s nimiž jsme hovořili telefonicky, všichni jsou v naprostém pořádku, což jsme také oznámili jejich rodinným příslušníkům. Situaci budeme nadále sledovat," řekl Radim Jančura ze STUDENT AGENCY.

Jaký má podle vás vztah úterní teroristický útok v Americe k životu v našem regionu:
Stanislav Juránek, hejtman Jihomoravského kraje:

Terorismus nabyl globální povahy tak, jak ke globalitě směřuje celý svět. Co platilo předevčírem, od včera neplatí. Včerejší den se stal takovým rokem číslo jedna. Ukázal nám, že mhouřit oči nad počátečními projevy terorismu a pošlapáváním svobod lidí vede potom k takovým činům. Nesmíme do budoucna přimhuřovat oči nad něčím, co se děje u nás, aby to na světě zase někde takhle nevyvrcholilo. Ten čin má platnost pro celý svět a celý svět ovlivnil. Ukazuje, jakým způsobem se dá zneužit jakéhokoli svobodného pohybu, například letadel. Je to přelomová záležitost v historii. Stejně jako ostatní státy jsme i my uvedli své jednotky do pohotovosti. Zatímco dříve, kdyby se něco v Americe stalo, nedělo by se u nás nic. Nyní se změnilo ihned. Pro nás z toho pouze vyplývá, že už na světě neexistuje místo, které by se nějakým způsobem nedotýkalo Jihomoravského kraje.
Petr Duchoň, primátor města Brna:
Neberu to jen jako útok na Spojené státy, ale i jako útok na nás, protože v dnešním světě vzdálenosti nehrají takovou roli jako v minulosti. To, co jsme viděli v přenosech z Ameriky, klidně můžeme zanedlouho vidět i tady od nás. Emoční vlna, kterou to vzedmulo, by neměla skončit jen v sérii peticí a nejrůznějších prohlášení, ale měla by vyústit v konkrétní kroky. Proto si myslím, že je naprosto namístě, když Rada města Brna bude probírat návrh na finanční pomoc obětem. A to i přes argument, který jsem zaslechl: 'To přece nemá cenu, vždyť je to nejbohatší stát na světě.' Myslím, že to má svou cenu - nehledě na bohatství toho kterého státu - právě proto, že zanedlouho může být terčem kdokoli z nás. O to potřebnější je, aby celé světové společenství vyjádřilo svoji solidaritu nejen peticemi, ale i finanční a materiální pomocí, je-li to technicky možné a rozumné. Neměli bychom čekat, že emoční vlna opadne, všechno se vrátí do starých kolejí a pojede to dál. To by byla hrubá chyba.
Karel Kotek, rektor Vojenské akademie v Brně:

Žádná taková tragédie není pro nás vzdálená. Dnes je zeměkoule tak malá, že se nás týká všechno, co se kde děje, i když ne asi tolik jako nyní například občanů Spojených států. Civilizace je dnes tak zranitelná, že se musíme starat o to, abychom ji a demokracii dokázali ubránit. A je úplně jedno, jestli je to ve střední Evropě, ve Spojených státech nebo někde jinde. Rizika, která ji ohrožují, i když to možná lidé tolik nepociťují, jsou poměrně značná. Terorismus je dnes jednou z největších, protože je nevypočitatelný a má spoustu podob. Pokud nebudeme schopni čelit těmto hrozbám, pak může dojít k nebezpečné situaci i v centru Evropy. Dnes vzdálenost nehraje roli. I když nejsme přímo země, která by byla v tomto případě ve středu zájmu, nic takového nelze do budoucna vyloučit. Protože jsme součástí aliance a budeme součástí sjednocující se Evropy, tak se nás to velice úzce dotýká.

Policisté hlídkují před ústavním soudem v Brně

Brněnský magistrát stáhl na svém sídle na Dominikánském náměstí vlajku města na půl žerdi

Brněnský magistrát stáhl na svém sídle na Dominikánském náměstí vlajku města na půl žerdi

Brněnský magistrát stáhl na svém sídle na Dominikánském náměstí vlajku města na půl žerdi

Brněnský magistrát stáhl na svém sídle na Dominikánském náměstí vlajku města na půl žerdi

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz