Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté dostali podmínku za podvody při studiu na vysoké škole

  11:39aktualizováno  11:39
Dva bývalí policisté ze Šumperska dostali u ostravského okresního soudu podmíněný trest za poškozování cizích práv. Jeden z nich totiž skládal zkoušky na vysoké škole v Ostravě za svého kolegu.
Policie. Ilustrační foto.

Policie. Ilustrační foto. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Bývalý šéf šumperských policistů Jakub Kunčar podle rozsudku složil za podřízeného Michala Jehurnova dvě zkoušky na Ostravské univerzitě. Za to dnes oba dostali půlroční podmíněný trest. U Kunčara soud zkušební dobu stanovil na 18 měsíců, v případě druhého obžalovaného na rok.

"S rozsudkem jsem spokojen. Oba podvodníci byli po zásluze potrestáni. Rozsudek je zákonný. Společnost je potřeba chránit před studenty v uvozovkách, kteří vystudovali podvodně. To pak nejsou odborníci, ale podvodníci," řekl státní zástupce Alois Dlouhý. Ten se ještě v jednací síni vzdal práva na odvolání.

Rozsudek ale zatím není pravomocný. Jehurnov se totiž na místě odvolal. "Udělal jsem to. Jsem ale přesvědčen, že jsem nespáchal trestný čin," řekl po podchodu z jednací síně. Kunčar dnes k soudu nepřišel a hlavní líčení se konalo v jeho nepřítomnosti.

Přísný trest chtěla i škola

Oba muži před soudem v této kauze stanuli už loni. Tehdy stejná soudkyně ale vynesla zprošťující rozsudek, když dospěla k názoru, že nešlo o trestný čin. Státní zástupce Dlouhý se ale odvolal a ostravský krajský soud nařídil nové projednání s tím, že se oba bývalí policisté dopustili zločinu. "Okresní soud je vázán právním názorem krajského soudu," řekla dnes ve svém zdůvodnění nového verdiktu soudkyně.

Podle dnešního rozsudku oba odsouzení poškodili práva ostravské vysoké školy. "Univerzita má právo zkoušet studenty a na základě výsledků zkoušek jim udělovat akademické tituly. Také má právo na dobrou pověst," řekla soudkyně.

S tím je spokojen i děkan Pedagogické fakulty Ostravské univerzity Josef Malach. "Kdyby nebyly tyto případy řešeny soudně, mohlo by to vyvolat dojem, že se na vysokých školách studuje snadno. Nikdo by si nepřál titul, o kterém by se takto mohlo pochybovat," řekl. Dodal, že z podvodu se škola poučila. "Zavedli jsme studentské průkazy, kterými se studenti musí u zkoušek prokázat. Když vzniknou pochybnosti, jsou povinni prokázat svou totožnost," řekl děkan.

Jehurnov studoval třetím rokem obor Sociální pedagogika, prevence a resocializace. Kunčar, který už ukončil dvě vysoké školy, mu se studiem pomáhal. Během roku 2008 za něj dokonce nezákonně vypracoval písemnou zkoušku. "Šli jsme tam oba. Já odpověděl na víc otázek. Můj test byl vypracovanější. Proto jsem ho podepsal Jehurnov a odevzdal," popsal bývalý šéf policistů na Šumpersku. O několik měsíců později pak za kamaráda a kolegu zaskočil ještě jednou. Na výbornou za něj složil ústní zkoušku z angličtiny.

Oba dostali výpověď a Jehurnova později disciplinární komise vyloučila i ze školy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Osobní auto na Náchodsku prorazilo nádrž protijedoucímu kamionu

Nehoda kamionu a dvou osobních vozů na obchvatu České Skalice (23.1.2018).

Hlavní tah na Náchod ráno na více než hodinu uzavřela nehoda kamionu a dvou osobních aut, při níž utrpěli zranění dva...

Řidič je obviněný za střet s vlakem, k nehodě však přispěla i šíře přejezdu

Vlak odhodil zdemolované nákladní auto do příkopu.

K loňské srážce vlaku s nákladním vozem na železničním přejezdu v Žichlínku u Lanškrouna přispělo i to, že přejezd...

Případ gurua Járy se vrací na začátek, soudkyně vyloučila veřejnost

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára při rozhovoru se svými žačkami v detenčním...

Poté, co původní tresty zrušil odvolací soud, řeší krajský soud ve Zlíně znovu případ Jaroslava Dobeše alias gurua...

Najdete na iDNES.cz