Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté cvičili, jak by dnes zasáhli na CzechTeku

  19:03aktualizováno  19:03
Louka u Balkové na Plzeňsku dnes připomínala loňskou technoparty. Na dvanáct stovek policistů a studentů policejních škol nacvičovalo v prostoru bývalého zařízení pro uprchlíky nový model zásahu proti výtržníkům na nepovolených akcích, demonstracích nebo sportovních utkáních.

Podle nového modelu zásahu prý policisté použijí sílu jen v krajním případě. | foto: Jiří BervidaMF DNES

Hlavní novinkou jsou takzvané antikonfliktní týmy, které se mají nejprve pokusit zažehnat konflikt po dobrém. Po prvních policejních výzvách k opuštění prostoru vyrážejí mezi demonstranty.

"Snaží se navázat kontakt s účastníky, vysvětlit jim, že se dopouštějí protiprávního jednání, jaké to může mít důsledky," vysvětlil princip nového modelu velitel antikonfliktních týmů Štěpán Klen.

"Kdo v této fázi místo opustí, policisté mu nechají čas na zabalení věcí a ukáží cestu, kudy odejít. Pak kontaktují ještě nerozhodnuté účastníky, kteří váhají, zda odejít, nebo ne."

Kolem nastoupených antikonfliktních týmů se ale technaři-figuranti shlukli, žádný z nich se nedal přesvědčit k odchodu. V tom nastoupili na louku policisté v protiúderových oblecích.

"Policejní stát! Táhněte pryč!" křičeli na policisty výtržníci. Pak na ně začali házet láhve a snažili se je napadnout. Policejní kordony nejdříve útoky odrážely, pak ale začali nejagresivnější útočníky zatýkat.

Ředitel pořádkové a železniční policie policejního prezidia Čestmír Pastyřík vysvětlil, že použití síly je při podobných akcích krajní možností.

"Situaci monitorují i pracovníci kriminalistických technik, ve vzduchu krouží vrtulník s kamerou. Co nezachytí lidé ze země, zaznamenáme ze vzduchu, vše se okamžitě přenáší do řídícího štábu. Policisté mohou na základě vyhodnocení těchto záznamů zakročit proti konkrétním osobám, které se dopouštějí protiprávního jednání," vysvětlil Pastyřík.

Přímo v řídícím štábu tak mají policisté k dispozici velkoplošnou projekci záznamu z vrtulníku. Mohou tak výtržníky sledovat přímo při jejich akcích a instruovat policisty v terénu, koho mají zatknout.

Rozkazy a informace, které v době zásahu proudí vysílačkami, jsou zaznamenávány. "Součástí všech změn byla absolutní dokumentace všeho. Je to stoprocentně zajištěný monitoring radioprovozu. Pokud si potom třeba státní zástupce nebo ochránce práv vyžádá podklady, dostanou od nás vypálená cédéčka," dodal šéf pořádkové a železniční police Čestmír Pastyřík.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz