Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Potyčka dívky s policistou v USA opět probudila rasové protesty

  12:07aktualizováno  12:07
Ve Spojených státech vyvolal pobouření videozáznam z policejního zásahu proti hádce na plovárně v Texasu. Zasahující bělošský policista na mladistvé černochy vytáhl zbraň a čtrnáctiletou dívku v plavkách dokonce povalil na zem a klečel na ní. Videozáznam vzbudil vlnu rozhořčení na sociálních sítích, lidé na protest vyšli do ulic.

Nikdo nezemřel. Incident se odehrál v dobře situované čtvrti, daleko od oblastí, které se potýkají s vysokou kriminalitou. Přesto si necitlivý zásah policie na dallaském předměstí McKinney našel cestu na sociální sítě, kde vzbudil vlnu nevole zejména mezi teenagery, píše server The New York Times.

Oranžová kulička, co nezabije. Policie v USA zkouší nástavec na zbraně

Na videu policie zasahuje proti vzpurné 14leté dívce a následně na rozlícený dav vytahuje jeden z policistů zbraň. Podle policejního šéfa Grega Conleyho jeho muži dorazili na místo v reakci na informace o narušování veřejného pořádku. 

Teenageři a místní dospělí se dohadovali, kdo může být na veřejné plovárně, protože bydlí v jejím okolí nebo má povolení a kdo ne.

Necitlivý zásah

Policisté se dav snažili rozehnat a během toho strážník David Eric Casebolt „dočasně zadržel“ čtrnáctiletou dívku, uvedl Conley. Důvod jejího zadržení však neupřesnil. Casebolt byl po krátkém vyšetřování dočasně postaven mimo službu.

Benét Embry, moderátor místního internetového rádia, přihlížel tomu, jak se obyčejná bazénová oslava mění ve výtržnosti. Podle něj se akce účastnilo asi 130 lidí. Ti, kteří se nedostali přímo na plovárnu, se pokoušeli přelézat plot. Ochranka na ně po pár minutách zavolala policii.

Fotogalerie

„Jako Afroameričan jsem byl pochopitelně znepokojen, když jsem viděl, jak 14letou Afroameričanku drží na zemi. Samozřejmě jsem byl znepokojen i tehdy, když policista vytáhl zbraň. V tu chvíli jsem si pomyslel – bože, hlavně ať se nikomu nic nestane. Nevěřím ale tomu, že by se policista zaměřil jen na černé děti,“ uvedl Embry.

Protesty a obvinění z rasismu

Na předměstí McKinney žije asi 150 tisíc lidí. Dlouhodobě je však rozdělováno rasovými a ekonomickými spory. V roce 2009 městská část čelila žalobě ohledně neúměrných investic do rozvoje bydlení v převážně bělošských čtvrtích.

V reakci na nepřiměřený zásah policie vyšlo v pondělí do ulic McKinney několik stovek lidí. Při poklidném protestu mávali transparenty s nápisy jako „Nevyhrožujte mně ani mým dětem“ nebo „Stop policejní brutalitě“. Protestující volali po vzájemném respektu a lepšímu výcviku pro místní policii. Množí se také hlasy, že zásah měl rasový podtext.

Incidenty, ve kterých figurují policisté bílé pleti a podezřelí černé pleti, vyvolávají v USA často znepokojení. Jde o reakci na události z loňského srpna, kdy bělošský policista ve Fergusonu zastřelil osmnáctiletého černošského mladíka (více zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Najdete na iDNES.cz