Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policista souzený s Kajínkem je opět před soudem

  19:12aktualizováno  19:12
P l z e ň - Bývalý starší inspektor západočeské policejní zásahové jednotky Jan Mikeš stanul po dvou letech opět před plzeňským krajským soudem. Žalobce ho viní, že zpronevěřil v bytové agentuře Zvonek přes dvanáct milionů korun, které do ní vesměs vložili klienti jako zálohu na koupi bytu. Dále mu klade za vinu, že podvodem připravil o šest milionů ženu z Mariánských Lázní, která mu svěřila zakoupení nemovitosti. Ještě před dvěma lety seděl Mikeš na lavici obžalovaných společně s Jiřím Kajínkem a dalšími lidmi, kteří se zodpovídali při procesu, v němž se soud zabýval vraždou podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda.
Mikeš, který byl obžalován z ovlivňování svědků při vyšetřování vraždy v době, kdy ještě sloužil u policie, vyšel tehdy z procesu s čistým štítem. Soud ho zprostil obžaloby v plném rozsahu, Kajínka  poslal do vězení na doživotí.

Mikeš: Cítím se být více poškozen než poškození
Na svou nevinu poukazoval hned na začátku soudního líčení. "Cítím se být více poškozen více než ti, kteří se přihlásili jako poškození," prohlásil Mikeš. Klienti, kteří svěřili agentuře Zvonek v některých případech i celoživotní úspory, jeho slova neslyšeli. Museli zůstat za dveřmi soudní síně do doby, než je senát předvolá jako svědky.

"Co si to stát proti mne dovoluje? Je na mne pohlíženo jako kdybych byl vinen!" obořil se na státní zástupkyni poté, co vznesla obžalobu. To, že, se dostal před soud jako člověk obžalovaný z trestných činů, považoval za komplot policie a státního zastupitelství.

"Státní aparát je propojen s organizovaným zločinem. Kriminalizace mé osoby nepřispěje k tomu, abych splnil své závazky," zlobil se Mikeš.

Mikeš spravoval firmy Antonína Vlasáka
Žalobce spatřuje počátky Mikešovo jednání, které posoudil jako zpronevěru peněz v agentuře Zvonek, už v době, kdy probíhal proces s Kajínkem. Tehdy byl Mikeš zadobře  s Antonínem Vlasákem, který čelil obvinění, že si na vraždu podnikatele Jandy najal Kajínka. V době, kdy byl Vlasák ve vazební věznici, měl Mikeš pověření, aby zajišťoval chod jeho firem.

"V únoru 1997 využil špatného psychického stavu Antonína Vlasáka po jeho propuštění z vazby, uvedl hoj v omyl tvrzením, že zaplatil jeho dluhy a přiměl ho vydat pět směnek v hodnotě deset milionů dvě stě tisíc korun," uvedla státní zástupkyně.

Právě tyto směnky Mikeš prodal agentuře Zvonek, kdy  nejprve dělal mandatáře a poté se stal jejím majitelem. Žalobce dále tvrdí, že Mikeš věděl, že směnky nikdo jiný od něj nekoupí.

"Směnky bych prodal i vám, paní státní zástupkyně," snažil se Mikeš soud přesvědčit, že na transakci s cennými papíry nebylo nic protizákonného.

Dluh k ženě Mikeš přiznal
Svůj dluh k ženě, kterou měl podvodem připravit o šest milionů, Mikeš uznal. "Nyní jsem v pozici, že jsem bez finančních prostředků. Můj přítel jí poslal alespoň deset tisíc korun," řekl osmatřicetiletý muž, který odešel od policie v roce 1994.

Proces, při kterému Mikešovi hrozí vězení od pěti do dvanácti let, bude pokračovat výslechem svědků.

Bývalý starší inspektor západočeské policejní zásahové jednotky Jan Mikeš po dvou letech opět stanul před plzeňským krajským soudem. Žalobce ho viní mimo jiné z toho, že zpronevěřil v bytové agentuře Zvonek přes dvanáct milionů korun (13. února 2001).

Autor:


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Mladý řidič v Ostravě srazil chodkyni a bruslaře, žena při nehodě zemřela

(ilustrační snímek)

Devatenáctiletý řidič srazil ve čtvrtek večer v Ostravě na přechodu pro chodce chodkyni a bruslaře. Žena na místě...

Soudce zmírnil trest pro člena polského gangu „navrtávačů“ na tři roky

Piotr Jarosiński v případu "gangu navrtávačů" u Krajského soudu v Hradci...

Krajský soud v Hradci Králové znovu potrestal Piotra Jarosińského z polského gangu „navrtávačů“. Dostal tři roky ve...

Kradené televize odnášel bývalý atlet na zádech, lidé mu říkali fantom

(Ilustrační snímek)

Pěšky a s batohem vykrádal jednapadesátiletý zloděj chaty na Prostějovsku. Na kontě má zatím přes čtyřicet vyloupených...

Najdete na iDNES.cz