Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policista poštu nevyloupil, rozhodl soud

  17:07aktualizováno  17:07
Karlovy Vary - Karlovarský soud osvobodil policistu Jana Budíka. Obžaloba ho vinila, že loni před Vánocemi vyloupil poštu. "Nebylo prokázáno, že skutečně loupil," řekl soudce Tomáš Mahr. Nedal ani na svědectví pracovnic pošty. "Výpovědi svědkyň nepovažuji za přesvědčivé," odůvodnil rozsudek. Žalobce se odvolal.

Ze zdůvodnění rozsudku vyplývá, že na očištění jména obžalovaného kolegy má podstatnou zásluhu netečnost karlovarských kriminalistů. Těm velí právě Budíkův otec.

"Policii je třeba vytknout, že byla zpočátku netečná. Bez rekognice tak byl zmařen jeden ze zásadních důkazů. Je proto na policii, která měla předat případ inspekci ministra vnitra, aby z toho vyvodila kázeňské důsledky," konstatoval soudce Mahr.

Kritiku si od něj policie vysloužila za to, že neudělala zpětnou rekognici případu ve chvíli, kdy Jan Budík přišel tři dny po loupeži z loňského 20. prosince zaplatit na poštu složenku. Ženy za přepážkou v něm tehdy poznaly pachatele a zavolaly na linku 158. - o případu čtěte ZDE.

Až týden poté přivezli kriminalisté svého kolegu Budíka na poštu. Zdejší úřednice přitom přesvědčili, že je vyloučené, aby po nich chtěl muž zákona peníze. Policie pak věc zametla pod koberec.

S odložením případu však nesouhlasilo karlovarské ředitelství pošt, které si na postup policistů stěžovalo.

"Obžalovaný se měl postavit do řady lidí. To, že by pracovnice pošty řekly -  to je či není pachatel, -  má velkou vypovídací hodnotu," uvedl soudce.

Šéf karlovarských policistů plukovník Vlastislav Slíž nemá důvod ke kázeňskému potrestání svých podřízených.

"Nedostal jsem od nikoho podnět, abych někoho trestal. Spis nemám k dispozici, takže nelze z ničeho vycházet. Když někdo chce, abych někoho za něco trestal, musí k tomu dát podklady," vysvětlil Slíž.

Ke konstatování soudce, že policie byla netečná a nepředala případ inspekci ministra vnitra, se nechtěl šéf policistů vyjadřovat. "O tom, že byl policista vyloučený z řad pachatelů jsem se dozvěděl po návratu z dovolené v pátek. Hned v pondělí měla inspekce od mne věc na stole," řekl jen.

Policistovi hrozily za loupež dva roky vězení
"Obžalovaného usvědčují pracovnice z pošty na karlovarském sídlišti Růžový vrch. Svědkyně jsou si naprosto jisté," tvrdil v závěru hlavního líčení žalobce Stanislav Lukavský.

Červenání, slzy a další reakce přepadených žen se podle jeho přesvědčení nedaly při pozdější identifikaci pachatele nahrát.

Obžalovaný Jan Budík z Hájku na Karlovarsku považuje celou věc absurdní. "Ničeho takového jsem se nedopustil," zopakoval před vynesením rozsudku.
 
"Proč by šel vyloupit poštu, když neměl motiv? Nemá dluhy, byl přijat ke studiu práv, je zapálený pro práci," uvedla v závěrečné řeči jeho obhájkyně Věra Říhová. - o předchozím jednání soudu ZDE

Výpovědi svědkyň označila za nedůvěryhodné. Podle jejich původního popisu policie vyhotovila dvě rozdílné počítačové podobizny pachatele.

Podle jedné z nich byl původně označen jako pachatel někdo jiný.

Lupič si z pošty odnesl skoro 14 tisíc korun, které mu vydaly úřednice ze zásuvky. Dalších 291 tisíc, o kterých nevěděl, však nedostal.

Karlovarský soud osvobodil kriminalistu Jana Budíka. Žalobce ho vinil, že loni před Vánoci vyloupil poštu. (25. července 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Mladík deset let vyhrožoval dívkám a nutil je k sexu, začal v pubertě

ilustrační snímek

Policie navrhla obžalovat dnes čtyřiadvacetiletého muže z Náchoda ze znásilnění, sexuálního nátlaku a dalších...

Ženy zvonily v noci na kamarádku, rozzuřený soused jim dal pěstí

(Ilustrační snímek)

Na agresivního souseda narazily dvě mladé ženy, které šly uprostřed noci v Karlových Varech za svou kamarádkou. Jejich...

Chlapec vyzkoušel pouta nalezená u popelnic, pak už nešla sundat

Ilustrační foto.

Čtrnáctiletý chlapec našel ve Vysokém Veselí na Jičínsku pouta a chtěl si je vyzkoušet. Zapomněl však na to, že k nim...Najdete na iDNES.cz