Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý vyšetřovatel žaloval ministerstvo za šikanu v práci. Neuspěl

  16:39aktualizováno  16:39
Bývalý vyšetřovatel kauzy údajného tunelování v Ředitelství silnic a dálnic Rostislav Kotrč neuspěl s žalobou na ministerstvo vnitra. U soudu se domáhal uznání zhoršeného psychického zdraví po šikaně a nátlaku nadřízených.

Kotrč v červnu 2013 oznámil služební úraz „způsobený vlivem dlouhodobého tlaku a stresové zátěže ze strany vedení odboru korupce“.

Novinářům v úterý řekl, že šikana trvala několik měsíců a spočívala v tom, že byl jakožto vyšetřovatel sesazen do role pomocné sekretářky.

Jeho zdravotní problém ministerstvo vnitra odmítlo uznat za služební úraz. Kotrč chtěl, aby Městský soud v Praze nařídil vnitru nechat jeho psychický stav posoudit odborníky. Domáhal se toho ve správní žalobě. Soud mu nevyhověl, žalobu zamítl. Rozhodnutí je pravomocné.

„Dostávali jsme nesmyslné rozkazy,“ tvrdí Kotrč

„Byli jsme s kolegou najednou převedeni do jiné budovy, kde jsme museli kopírovat spisy a každou hodinu nás chodil někdo kontrolovat. Každý den jsme dostávali nesmyslné rozkazy a výtky. Ostatní s námi měli zakázáno hovořit,“ popsal.

Mezi další ústrky prý patřilo odebrání služební zbraně či zrušení pružné pracovní doby. Tlak mu údajně způsobil psychické problémy, takže byl v dočasné pracovní neschopnosti.

„Tento úraz se mnou nebyl nikterak sepsán a následně byl řešen způsobem odporujícím platným předpisům a závazným pokynům policejního prezidenta,“ uvedl v žalobě.

Poukázal na to, že ho nikdo nepoučil o nárocích na náhradu škody a že nikdo nevyšetřil příčiny a okolnosti vzniku úrazu. Dostal prý pouze vyrozumění, že podle vyšetřovací komise v jeho případě o služební úraz nešlo.

Následně požádal o přezkumné řízení, ministerstvo vnitra však jeho žádost zamítlo.

„Ministr se podáním žalobce (Kotrče) zabýval podle zákona o služebním poměru a srozumitelně žalobci vysvětlil, proč nejsou dány důvody k přezkumnému řízení,“ podotkla v úterý zástupkyně vnitra Hana Trnková. Pražský městský soud pak dospěl k závěru, že Kotrčova žádost nebyla návrhem k zahájení správního řízení, ale pouhým podnětem, který může být vyřízen i neformálním sdělením, což vnitro učinilo.

„Podle služebního zákona je ale ministerstvo vnitra jediným odvolacím orgánem. Člověk se tak dostává do patové situace. Je to ukázka toho, že nefungují zákony a že jsme vydáni libovůli úředníků,“ reagoval Kotrč. Vadí mu mimo jiné to, že na rozhodnutí, pod nímž je podepsán ministr Milan Chovanec (ČSSD), čekal 13 měsíců, ačkoliv řádná lhůta je 90 dní.

U policie skončil, dal se na kariéru kněze

Kotrč sloužil u policie od roku 2008, k protikorupčnímu útvaru přešel v roce 2012. Stal se hlavním vyšetřovatelem kauzy, v níž byli bývalí šéfové Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obviněni z korupce a vyvádění peněz ze státní firmy prostřednictvím pronájmu dálničních odpočívadel.

Na jaře 2013 byl však z případu odvolán a v srpnu si sám od Generální inspekce bezpečnostních sborů vyslechl obvinění. Advokátům stíhaných manažerů prý prozradil totožnost klíčové svědkyně, která se jakožto zaměstnankyně ŘSD cítila ohrožena, a proto vystupovala pod smyšleným jménem.

Muž byl po svém obvinění od policie propuštěn (o jeho dalších krocích více zde). Tvrdí, že jeho trestní stíhání následovalo poté, co generální inspekci upozornil na zjištění, že klíčovou svědkyni v kauze ŘSD donutili jeho kolegové k výpovědi pod nátlakem (čtěte zde).

Navíc uvádí, že totožnost svědkyně znali advokáti obviněných už předtím, než vůbec nastoupil k protikorupční policii, a to kvůli pochybení jeho předchůdců. Stěžuje si i na to, že jeho stíhání dozorovalo údajně nepříslušné Vrchní státní zastupitelství v Praze (o jeho stížnostech čtěte zde).

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz