Policista, jenž přejel chodce, dostal tři roky

  • 26
Fakt, že byl policistou, se pro třicetiletého Josefa Janouška stal přitěžující okolností. Okresní soud v Trutnově to vzal v potaz, když ho posuzoval jako viníka automobilové nehody, při níž zemřel člověk. Trest zněl: tři roky vězení a osmiletý zákaz řízení.

Neštěstí se odehrálo 30. listopadu 2002 krátce po půlnoci před barem Ragtime v Peci pod Sněžkou. Obžalovaný, který seděl za volantem soukromé dodávky Ford Transit, srazil na silnici vedoucí z Pece pod Sněžkou do Horního Maršova muže.

Potom však nezastavil a s rozbitým čelním sklem ujížděl dál. Lékařskou pomoc muži, který zůstal ležet bezvládně na silnici, přivolali až očití svědkové. Krátce po nehodě musel Janoušek od policie odejít. Za ublížení na zdraví mu hrozil trest v rozmezí od šesti měsíců do pěti let vězení.

"Řídil opilý, zavinil střet s chodcem, kterého usmrtil, a navíc z místa nehody ujel. Přitížilo mu také, že žádným způsobem neprojevil lítost. Neměl také snahu nahradit alespoň minimálně způsobenou škodu, nekontaktoval pozůstalé a nehodu zavinil jako policista, byť nebyl ve službě," uvedla soudkyně Marcela Horváthová.

"Muž vycházel z baru Regtime po schodech, které vedou rovnou do ulice. Obžalovaný zrovna projížděl kolem nepovolenou rychlostí a muže porazil," sdělila soudkyně Horváthová.

Policisté svého kolegu, který v té době nebyl ve službě, zadrželi v osm kilometrů vzdáleném Horním Maršově. Dechová zkouška jasně ukázala, že policista před jízdou pil. Krátce po nehodě mu kolegové naměřili v krvi 1,4 promile alkoholu.

Přitížilo mu, že z místa nehody ujel
Soudní znalec z oboru soudního lékařství uvedl, že smrt zraněného muže po střetu s automobilem byla neodvratitelná a nastala by i za předpokladu, že by ho lékaři hned ošetřili. To však podle soudu obžalovaného policistu neomlouvá, že z místa nehody ujel.

Obžalovaný se u soudu doznal, ale obhájce nepovažoval vinu svého klienta za tak zásadní, aby mohl být odsouzen. Na závěr hlavního líčení proto advokát navrhl, aby byl podezřelý zproštěn obžaloby.

Soudkyně Okresního soudu v Trutnově Marcela Horváthová ovšem považuje chování obžalovaného za společensky velmi nebezpečné.

"I policista, který není ve službě, by měl chránit životy a majetek lidí, a ne tímto způsobem hrubě porušovat zákon," dodala Horváthová.

Rozsudek není pravomocný, protože státní zástupkyně i obhájce si ponechali zákonnou lhůtu na rozmyšlenou. Pokud se někdo z nich proti rozsudku odvolá, bude se případem zabývat Krajský soud v Hradci Králové.

,

Video