Policista asi znal Kajínkův úkryt

  • 14
Důstojníka policejního prezidia Ladislava Kadeřábka vyšetřuje Inspekce ministra vnitra kvůli podezření, že už pět dní po útěku dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka z mírovské věznice věděl, kde se uprchlík skrývá, a informaci zatajil. MF DNES to potvrdil policejní prezident Jiří Kolář.

Kajínek utekl 29. října 2000. Elitní protiteroristická jednotka jej zatkla až o 40 dní později v Praze v bytě Marie Černé.

Kadeřábkův případ odhalili v úterním pořadu Na vlastní oči reportéři televize Nova, kteří získali svědectví dalšího doživotně odsouzeného vraha a policejního informátora Martina Vlasáka. Ten seděl na Mírově s Kajínkem a pomáhal mu s útěkem.

"Už pátý den poté, co Kajínek utekl, nechal jsem si zavolat do věznice policisty. Přišel pan Kadeřábek, kterému jsem řekl, že Kajínek je v bytě u Černé. Dal jsem mu plánek bytu a řekl jsem mu, že je ozbrojený," řekl Vlasák reportérům.

Kadeřábek, který vedl policejní tým pátrající po Kajínkovi, však podle Vlasáka s jeho informacemi nic neudělal. Vlasák tvrdí, že za ním Kadeřábek o pár dní později přišel znovu a vězeň mu své údaje zopakoval.  Opět bez jakéhokoli efektu.

"Když jsem se ho ptal, proč s tím nic nedělá, řekl, že to není moje starost," prohlásil Vlasák.

Vyšetřování Inspekce ministra vnitra však podle neoficiálních informací nestojí jen na Vlasákově výpovědi. Stejné informace inspektorům podle televize Nova poskytl policista, který byl u rozhovoru Kadeřábka s Vlasákem. Inspekce proto hodlá v nejbližší době podat návrh, aby byl Kadeřábek obviněn.

Policejní prezident Jiří Kolář v úterý odmítl případ jakkoli komentovat: "Bylo by to velmi nešťastné, nemohu zasahovat do vyšetřování. Mohu říct jen to, že jsem rád, že se to vyšetřuje, protože se jednou provždy nejasnosti případu vysvětlí."

Ladislav Kadeřábek v úterý nebyl k zastižení. V pořadu Na vlastní oči popřel, že by tajil jakékoli informace o pobytu uprchlého Kajínka, o detailech se však s reportéry odmítl bavit.

Dne 8. prosince 2000, kdy policie Kajínka dopadla, Kadeřábek vystoupil v České televizi a na přímou otázku moderátorky "Oznámil pobyt uprchlíka konkrétní člověk?" šéf pátracího týmu odpověděl: "Ne. Neoznámil to nikdo, k tomu se policie dopracovala na základě svých získaných poznatků."

Rovněž příslušníci protiteroristického komanda, kteří Kajínka zatýkali, uvedli, že o bytě Marie Černé jako o pravděpodobném Kajínkově úkrytu je Kadeřábkův tým informoval až tři dny před zásahem.

"S definitivní jistotou nám to řekli až ten pátek ráno. Akce začala týž den v šest večer," uvedl jeden z členů jednotky.

Vyšetřování inspekce a státního zastupitelství by mělo o Kadeřábkově osudu rozhodnout v dohledné době. Do té doby však oba úřady s odvoláním na to, že spis je veden jako "důvěrný", odmítají cokoli zveřejňovat.

"Neřeknu o tom případu lautr nic," prohlásil šéf inspekce Mikuláš Tomin.

Jaký by měl Ladislav Kadeřábek důvod krýt Kajínka a ohrožovat svou kariéru na policejním prezidiu, zatím není jasné. Jisté však je, že Kadeřábek v první polovině devadesátých let pracoval na plzeňské kriminálce, která chystala zátah proti vyděračům Štefanu Jandovi a jeho osobním strážcům, bratrům Pokošovým.
Akce byla naplánovaná na pátek.

Televize Nova uvedla, že to byl právě Kadeřábek, kdo rozhodl o jejím přesunutí na následující pondělí. V neděli nájemný vrah zastřelil Štefana Jandu, jednoho z Pokošových a druhého zranil. Za tento útok byl v roce 1998 odsouzen k doživotí právě Jiří Kajínek.

Ladislav Kadeřábek zatím zůstává na své funkci zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie.

"Případ je v rovině trestního řízení, pan Kadeřábek zatím nebyl obviněn. Pokud se to stane, budu samozřejmě zvažovat personální opatření," podotkl policejní prezident Kolář. 


Video