Expředseda ČSSD Jiří Paroubek. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Policii zavalují stovky udání denně, trestní oznámení zneužívají i politici

  • 248
Policie od ledna do listopadu 2010 zahájila na popud občanů přes 200 tisíc stíhání. Vadí jí, že se trestní oznámení často zneužívají třeba ke konkurenčnímu boji. Vyšetřovatelům přidělávají práci i politici. Naposledy to byl poslanec Jiří Paroubek, který podal dvě trestní oznámení na ministra dopravy Víta Bártu.

Mezi chronické stěžovatele patří vedle politiků i podnikatelé, kteří zneužívají trestního řízení k řešení obchodních sporů. Informovaly o tom Lidové noviny.

Nejnovější sérii podnětů od politiků zahájil ministr dopravy Vít Bárta (VV), který před týdnem podal trestní oznámení na ústecké Ředitelství silnic a dálnic. Policii pak v dalších dnech přišlo několik oznámení od Jiřího Paroubka (ČSSD) na ministra Bártu.

Velký balík trestních oznámení také tvořila podání, která nemají s trestním právem nic společného a často mají za cíl jediné: šikanu konkurence. "Zneužívá se to. Už jen to, že se o člověka začneme zajímat, mu znepříjemní život," řekl deníku zdroj z protikorupční policie.

"Hodně obchodních sporů třeba kvůli nesplaceným fakturám končí na policii jako trestní oznámení,“ řekl šéf Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra. "Než by lidé platili náklady za soud, řekne se, člověk mě podvedl, a policie musí zadarmo obstarávat důkazy,“ dodal soudce.

Velký počet podnětů přidělává práci i státním zástupcům, kteří oznámení většinou řeší. "V případě trestních oznámení politiků se obvykle oznamovatelům sdělí, že o podezření z trestného činu nejde. Tak jsem například naložil s trestním oznámení ČSSD ve věci akce Píšťalka pro Paroubka v každém městě," řekl iDNES.cz státní zástupce Jan Petrásek.

Pospíšilův úřad chystá nápravu

Ministerstvo spravedlnosti hledá způsob, jak nešvar změnit. "Zkoumali jsme možnost institut zpoplatnit, ale bylo by to neústavní," uvedl ministerský náměstek pro legislativu František Korbel.

Pomoci by tak měla až chystaná rekodifikace trestního řádu. Ta počítá s lepší definicí trestního oznámení. Každé podání by nově muselo obsahovat hmatatelné podezření, že někdo porušil zákon. Policii ale i nadále zůstane povinnost zabývat se každým oznámením.

Odborníci tyto plány vítají. "Bude konečně jasně řečeno, jaké informace by mělo oznámení obsahovat,“ řekla Lenka Bradáčová, šéfka Unie státních zástupců. "Stejně se ale nikdy nevyloučí, že ta oznámení budou dál přicházet,“ dodala žalobkyně.

Podle Korbela navíc již dnes existuje řada nástrojů na vyřazení zbytečných oznámení . "Platí například odpovědnost oznamovatele za křivé obvinění. Pokud někoho obviní nepravdivě a úmyslně, mohl by se sám dopustit trestného činu křivého obvinění,“ uvedl náměstek.

Bývalý šéf Soudcovské unie Jaromír Jirsa si myslí, že by mělo dojít ke změnám i v postupu policie. "Musí se naučit nekompromisně a ihned odmítat ty koloritní nesmysly, co na sebe podávají politici a podnikatelé, kteří zneužívají trestní právo pro své kšefty,“ řekl Jirsa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video