Policii zajímá, jak radní přišli k pozemkům

  • 75
Starosta Prostějova Jan Tesař a jeho zástupce Vlastimil Uchytil si koupili lukrativní pozemky. Detektivové z prostějovské kriminálky prověřují, zda za prodejem nebylo něco nekalého. Oba totiž koupili městské pozemky těsně před tím, než se jejich cena výrazně zvýšila.

První muž Prostějova Jan Tesař (ODS) a jeho zástupce Vlastimil Uchytil (ODS) od města levně koupili za pět minut dvanáct lukrativní pozemky za tenisovým areálem u lesoparku Hloučela.

Stihli to těsně předtím, než začala platit nová cenová mapa městských pozemků a zaplatili tak mnohonásobně nižší cenu, než jaká je dnes v této lokalitě obvyklá.

Oba politici tvrdí, že celá transakce odpovídá zákonu o obcích a mají pravdu. Záměr schválila městská rada (v níž Tesař i Uchytil sedí), radnice prodej zveřejnila na úředních deskách a nakonec vše posvětilo zastupitelstvo. Vtip je však jinde.

Radní vědí o vývoji cen pozemků
Zejména lidé z radnice měli totiž přístup k informacím, že zhruba od poloviny loňského roku odbor koncepce a rozvoje připravuje novou cenovou mapu městských pozemků. Z ní postupně vycházelo, že ceny v lokalitě za tenisem poletí strmě vzhůru.

Zhruba v polovině loňského roku přitom oba vysoce postavení prostějovští konšelé požádali radnici o prodej pozemků a vše stihli schválit, než cenová mapa začala platit.

Vedoucí odboru koncepce a rozvoje na prostějovské radnici Karin Kuklová potvrdila, že definitivní verzi nové cenové mapy městských pozemků měla radnice k dispozici už na konci podzimu. "Dokončili jsme ji v říjnu," řekla.

Případ řeší policie
Právě skutečnost, že radní na rozdíl od normálních lidí měli přístup k informacím o vývoji cen městských pozemků v předstihu a že zhruba ve stejné době o pozemky projevili zájem, zajímá podle všeho policii nejvíc.

To, že se celý kšeft kriminalisté prověřují, potvrdili nezávisle na sobě dva lidé ze složek, které v Prostějově pracují na potírání kriminality. Policie se případu ujala poté, co před několika týdny vyšel na veřejnost.

Policista ze Služby kriminální policie a vyšetřování v Prostějově, který má nyní spis na stole, nechtěl případ komentovat a odkázal na mluvčí policie. "Ve věci převodu pozemků na prostějovské radnici policie nevede žádné trestní stíhání nebo trestní řízení," sdělila mluvčí prostějovské policie Alena Slavotínková.

To však neznamená, že kriminalisté na případu nepracují. Aniž by policie zahájila trestní stíhání nebo řízení, může podle zákona operativně shromažďovat dokumenty, ověřovat informace a údaje a připravovat tak své další kroky.

Okresní státní zástupkyně v Prostějově Naděžda Kezniklová se k případu nechtěla vyjádřit.

Pozemek za 200 tisíc
Starosta Prostějova Jan Tesař zaplatil za pozemek o rozloze osm set metrů čtverečných v Hacarově ulici zhruba dvě stě tisíc korun, místostarosta Uchytil za ten svůj opodál s rozlohou něco přes tisíc metrů čtverečních o padesát tisíc víc.

Dobré adrese odpovídá i cena

Lokalita za tenisovým areálem v Prostějově u lesoparku Hloučela je takzvanou dobrou adresou. Domy si zde staví převážně bohatí lidé, bydlí tam například tenista Jiří Novák. Tomu také odpovídají ceny pozemků.

Dát za pozemek v Prostějově za tenisovým areálem méně než tisícovku za jeden metr čtvereční, je dnes představa z říše snů. Realitní kanceláře nabízejí ceny kolem patnácti set korun a zájemců mají dost.

Prostějovská radnice ovšem pozemky v této lokalitě nedávno starostovi a místostarostovi Prostějova prodala za dvě stě padesát korun za jeden metr čtvereční. To je cena, která odpovídá prodeji půdy na vesnici, například v Čechovicích.

Prostějovská realitní kancelář JH Reality nabízí u tenisu čtyři parcely o rozloze kolem devíti set metrů čtverečních. Pokud mají na hranici pozemku inženýrské sítě, cena je 1550 korun za metr čtvereční včetně provize, pokud sítě nejsou, cena je asi o tři sta korun nižší.

"Majitel v takovém případě musí počítat s tím, že na sítě bude muset přispět, a to právě těch tři sta korun na metr čtvereční pozemku. Je to nejdražší lokalita v Prostějově," řekl Jan Hájek z JH Reality.

Vysoká cena pozemků v areálu za tenisem se drží už několik let. "Pozemek jsem kupoval v roce 1999 za cenu kolem tisíce korun za metr čtvereční. Samozřejmě jsem další statisíce musel doplácet na zavedení sítí," potvrdil například Jiří Němec z Prostějova.

Pozemky tu kupoval rovněž Ivo Pluháček. "Prodával mi to soukromý majitel a dohodli jsme se, že cenu nebudeme zveřejňovat. Byla však podstatně vyšší než dvě stě padesát korun za metr," prozradil přece jen Pluháček.

Lokalita, v níž si oba politici pozemky koupili, je podle územního plánu určena pro výstavbu a konšelé se také v kupní smlouvě s městem zavázali, že tam postaví domy.

Místostarosta Vlastimil Uchytil se hájí tím, že od města kupoval ornou půdu, nikoliv stavební parcelu, o kterou jde v cenové mapě. Převod orné půdy na stavební parcelu je ovšem jednoduchý a v podstatě nic mu nestojí v cestě.

"Za vynětí ze zemědělského půdního fondu pro výstavbu rodinného domu se neplatí, je na to výjimka ze zákona," řekl navíc Jiří Koutný z odboru životního prostředí na prostějovské radnici.

Místostarosta: Nemůže tam být jediný problém
"Ať to policie prošetří, v žádném případě tam nemůže být jediný problém. Celá věc zcela odpovídá zákonu o obcích," podotkl místostarosta Uchytil.

"Pozemek jsem kupoval proto, že si buď já nebo syn časem hodláme postavit nějaký menší dům," tvrdí i starosta Jan Tesař. Otázce, zda nezneužil postavení na radnici, se vyhnul: "Přeptejte se kolegy Uchytila, který má na starosti odbor správy majetku města."

Někteří opoziční zastupitelé už před nedávnem prohlásili, že celou transakci považují za skandál a za podvod, kvůli kterému město a jeho občané přišli o peníze.

"Domníváme se, že město Prostějov bylo připraveno o prostředky, které by získalo prodejem pozemků běžným zákazníkům za tržní ceny, a to v řádech statisíců korun. Podobné nákupy pozemků považujeme za klasický případ zneužití postavení. Vyzýváme zastupitelstvo, aby kauzu podrobně prošetřilo a informovalo veřejnost o výsledcích," prohlásil mimo to Lukáš Vlček, šéf prostějovské buňky Evropských demokratů.

Zatím není jasné, jak dlouho bude trvat, než policie přijde s nějakými výsledky. To, že prověřuje určité podezření, navíc zdaleka neznamená, že nakonec bude někdo opravdu obviněn. Jisté je pouze to, že městské zastupitelstvo poté, co skandál vyšel najevo, prodej pozemků dvěma konšelům vůbec nezajímal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video