Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policii vedou příslušníci SNB, Langer není proti

  2:17aktualizováno  10:23
Víte, co má společného komplet celé vedení policie: Oldřich Martinů, Jiří Houba, Ivan Bílek a Tomáš Kužel? Všichni pracovali u policie už před listopadem 1989. Každý byl příslušníkem komunistického Sboru národní bezpečnosti a Veřejné bezpečnosti.

Ministr Langer chtěl očistit policii od bývalých příslušníků StB a VB. Dnes už mu minulost vedení policie zřejmě nevadí. | foto: Dan Materna

Ministru vnitra Ivanu Langerovi se tak povedl husarský kousek. Je to totiž patrně vůbec poprvé, co v polistopadové době tvoří vedení policejního prezidia samí někdejší důstojníci SNB. Jeden z nich, náměstek Kužel, navíc pracoval dokonce pro sledovací útvar StB.

Když byl ministr Langer v opozici, tvrdě kritizoval sociální demokracii za benevolentní přístup ke komunistické minulosti vrcholných funkcionářů policie a vnitra. Teď už mu to tak nevadí a svou rétoriku mění.

"Tohle na mě nezkoušejte. Neohlížím se na to, jestli někdo sloužil od roku 1988," řekl Langer a dodal: "Mými prioritami je dodržovat zákon a měřit a posuzovat lidi podle jejich kvality a kvality jejich práce."

Paradoxem je, že levice měla v uplynulých letech na rozdíl od pravicového Langera mezi vrcholnými funkcionáři vždy alespoň jednoho "civilního" náměstka bez minulosti u VB – třeba náměstka Miroslava Antla nebo Ivanu Pánkovou.

Současný policejní prezident Oldřich Martinů a jeho náměstek Jiří Houba vystudovali Vysokou školu SNB, fakultu Veřejné bezpečnosti. Náměstek Bílek se ve svém životopisu přiznává, že vstoupil do policejních služeb už v roce 1984, stejně jako další náměstek – Kužel.

U části policie nové vedení budí rozpaky. Důstojníci, kteří přišli do resortu až po roce 1989, se se současným trendem jen těžko vyrovnávají. Dobře to bylo vidět na poradě o reformě policie, kterou minulý týden vedl náměstek Houba a během které se vrcholní důstojníci policie tak pohádali, že se málem servali.

Ideologický střet?
Šéf zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice se tu dostal do křížku s náměstkem Houbou i se šéfem protidrogové centrály Jiřím Komorousem. (Ten studoval důstojnickou školu StB.)

Při roztržce nejdříve Komorous Kubicemu vyčetl, že se chová jako v padesátých letech. To Kubiceho, který patří ke skupině někdejších disidentů, dopálilo a Komorousovi připomněl, jak se chtěl v roce 1989 hlásit do StB. Komorous pak vstal a vyhrožoval během porady, že "kdyby byl Kubice mladší, tak si to s ním hned fyzicky vyřídí". - více zde

Někdejší příslušník Veřejné bezpečnosti Houba pak za porušení etického kodexu policisty potrestal jen Kubiceho a svého "podporovatele" Komorouse nechal být.

Porada se konala minulý týden v úterý 21. srpna, což bylo pro takový střet příznačné, protože v tento den si lidé připomínají neslavné výročí vpádu sovětských vojsk do Československa. Po něm přišla tuhá normalizace.

Kubice je tak podle důvěrných informací MF DNES rozhodnut sám odejít od policie. "Když se nestane nic mimořádného, do konce roku odejde. Říkal, že se od nějakých vébáků (příslušníků Veřejné bezpečnosti) nenechá šikanovat," řekl jeden z Kubiceho spolupracovníků.

Langer: Když je esenbák kvalitní, nic proti němu nemám

Lidé teď sledují, jak se šéfové policie hádají. Jak na to nahlížíte vy?
Netěší mě to a očekávám, že věc bude řešit policejní prezident.

Nějak už jste to spolu probrali?
Sám policejní prezident mi zavolal, že to hodlá řešit. Shodli jsme se, že se takové věci nemohou stávat, že to neprospívá pověsti policejního sboru a nepomáhá dobré atmosféře a principu autority u podřízených.

Tušíte, jak dlouho ta situace trvá?
Víc k tomu neřeknu, je to odpovědnost policejního prezidenta.

Zároveň se dozvídáme, že policie přijímá do vedoucích pozic lidi za podivných okolností. Jste spokojený s touhle personální politikou?
Nastalo vakuum ve vrcholných funkcích, tohle je daň za to. Malá účast ve výběrových řízeních mě trápí. Není příliš velký zájem jít do řídících funkcí a nést odpovědnost.

Takže uznáváte, že by se to nemělo dělat: účelově povyšovat policisty, aby dosáhli na vyšší funkce?
Ano, nicméně vnímám realitu a každý člověk, který realitu vnímá, má pochopení.

Říkáte, že lidé nemají zájem jít do vedení policie. To není dobrá vizitka.
Na všem špatném je něco dobrého. Překládám si to tak, že se atmosféra mění. Že si policisté ve vysokých funkcích začínají uvědomovat, že to nejsou pašaliky na doživotí a že se budou zodpovídat za kvalitu své práce. Prostě - staré časy odcházejí. Všichni jsou považováni za manažery. To nebývalo zvykem, teď to bude pravidlem.

Říkáte, že staré časy odcházejí, ale ono to vypadá spíš naopak. Poprvé po revoluci jsou ve vedení policie vesměs lidé, kteří mají minulost v SNB. Uvědomil jste si to?
To jsem čekal, tohle... Já jsem je představil a řekl jsem, že jsou to mladí zkušení policisté, průměrný věk čtyřicet, průměrná délka služby dvacet let. Tyhlety hrátky nehraju.

Co to znamená?
Že tyhle hrátky prostě nehraju. Pro mě platí zákon. Byl jsem to já, kdo zpřísnil podmínky pro výkon funkcí. Já jsem provedl lustrační prověrky.

To ano. Jako ministr jste přispěl k otevírání minulosti. Proto je paradox, že vám nevadí bývalí esenbáci.
To je důkaz toho, že mými prioritami je dodržovat zákon a měřit lidi podle jejich kvality.

SNB úzce spolupracoval s StB. Nechal jste si prověřit, jestli to není i případ lidí, kteří stojí v čele policie?
Vy mě neposloucháte. Jsem poslední, koho můžete obvinit, že nadržuje starým strukturám. Ale moje zkušenost s mnohými policisty je, že se páchání trestné činnosti dopouští častěji ti, kteří přišli po roce 1989.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Nečas nepravdivě vypovídal v kauze Vojenského zpravodajství, míní soudkyně

Obžalovanou Nečasovou k soudu jako obvykle doprovodil manžel a expremiér Petr...

Někdejší premiér Petr Nečas vypovídal dříve u soudu v případu Vojenského zpravodajství nepravdivě a účelově ve prospěch...

Kradl v památníku Gabčíka či Kubiše. Teď se bojí, že přijde o práci

Michal Sedlmajer kradl v Národním památníku hrdinů heydrichiády

Čtyřiadvacetiletý Michal Sedlmajer, který letos v červenci ukradl peníze z kasičky v Národním památníku hrdinů...

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanci zvolí nového šéfa Sněmovny

Během ustavující schůze Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017 zasedli...

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou volit jejího předsedu. Jediným kandidátem...Najdete na iDNES.cz