Policisté na vyšetřování spolupracují i s britskými vyšetřovateli a švédskými novináři. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Policie znovu otevřela korupci při nákupu gripenů

  • 60
Česká protikorupční policie znovu vyšetřuje nákup gripenů. Zajímala se o něj už před pěti lety, nikoho ale neobvinila a případ odložila. Teď se prý objevila nová fakta. Oficiální zahájení vyšetřování dnes oznámili i švédští kriminalisté.

KORUPCE NA ČESKÉM NEBI - VŠE O KAUZE ČTĚTE ZDE

"Protože se ve věci objevila nová fakta, doposud neznámá, neprověřená a nová tvrzení zainteresovaných osob, policejní rada Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality v prověřování věci pokračuje," sdělila v tiskovém prohlášení Alena Vondráčková z protikorupčního útvaru.

Policie nemohla o pokračujícím prověřování informovat dříve, aby vyšetřování neohrozila. Trestní řízení je totiž neveřejné.

Přesto se útvar o případ zajímá už od června 2002, kdy začalo být podezření ze spáchání trestného činu podplácení prověřováno.

I když byl poté případ odložen kvůli nedostatku informací, policisté se jím zabývali i nadále.

Na vyšetřování mimo jiné nyní spolupracují i s britskými vyšetřovateli a švédskými novináři. - více zde

Případ se pokusí rozplétat i Švédi
Začátek oficiálního vyšetřování kauzy kolem stíhaček Jas-39 Gripen dnes oznámilo Švédsko. Uvedl to vrchní státní zástupce Christer van der Kwast. Švédští policisté prý obnoví spolupráci se svými českými kolegy.

Podobné kontakty existovaly už v minulosti, ale vzhledem ke stavu vyšteřování nevedly tehdy ke konkrétním výsledkům.

O podezření z rozsáhlé korupce v souvislosti se stíhačkami informovala ve svém vysílání minulé úterý i veřejnoprávní Švédská televize.

Nová fakta z Británie
Podezření britských kriminalistů, že nákup nových stíhaček pro českou armádu provázela korupce, se totiž prohloubilo, když Britové zkoumali transakce zbrojovky BAE Systems v zemích, kam chtěla prodat své zbraně.

Zbrojovka je údajně podezřelá z toho, že přes dceřinou firmu z Panenských ostrovů převáděla vysoké částky na další společnosti vlastněné zřejmě českými firmami.

Peníze tak mohly sloužit k uplácení českých politiků a úředníků, kteří v roce 2001 o zakázce rozhodovali. - více zde

Nové letouny pro zabezpečení vzdušného prostoru si však Česká republika nakonec nekoupila. V roce 2004 vláda rozhodla o tom, že si čtrnáct strojů od Švédska pronajme na deset let za necelých 20 miliard korun. - více zde

Stíhačky, které tehdy nahradily vysloužilé MiG-21, začaly svůj úkol plnit od jara 2005.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video