Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie zkoumá, zda diplomacie utratila statisíce za fiktivní semináře

Víme první   13:10aktualizováno  13:10
Policisté se zabývají trestním oznámením na generálního sekretáře ministerstva zahraničí Milana Sedláčka. Ministerstvo totiž loni zaplatilo soukromé firmě téměř 1,5 milionu korun za semináře v Asii, které ale zřejmě nikdy neproběhly. České ambasády, které se na nich měly podílet, totiž o ničem nevědí.

Za každý seminář zaplatilo MZV bezmála pět set tisíc. Do této částky totiž nemusí vypisovat výběrové řízení. | foto: Tomáš ZámostnýiDNES.cz

Trestní oznámení bylo podáno na Milana Sedláčka z ministerstva zahraničí a jednatelku firmy Image Conference and Consulting Evu Rybkovou, která měla semináře organizovat.

Oba se znají už deset let, potkali se v Moskvě, kde Sedláček pracoval jako ředitel českého centra a Rybková pro agenturu CzechTourism.

"Mohu to (vyšetřování) potvrdit. Oznámení přišlo 8. září. Věc nyní vyšetřují kriminalisté pro Prahu 1," řekla iDNES.cz Andrea Zoulová z pražské policie.

Rybková byla při dotazu, zda o oznámení ví, zaskočená. "O tom samozřejmě nic nevím, nic takového jsem nedostala," řekla iDNES.cz. Sedláček reagoval podrážděně. "Neurážejte mne otázkami, na které znáte odpověď," odepsal pouze.

Důvodem trestního oznámení je trojice seminářů v Singapuru, Hongkongu a Číně. Na to, že zřejmě nikdy neproběhly, upozornil redakci iDNES.cz vysoce postavený úředník, který si ale nepřál uvést své jméno.

Černínský palác potvrdil, že se na zakázce podílela firma Image Conference and Consulting. Ministerstvo jí zaplatilo 464 tisíc za seminář v Číně, 489 tisíc za podobnou akci v Hongkongu a 497 tisíc za prezentace v Singapuru. Na zakázky pod 500 tisíc korun přitom nemusí probíhat výběrové řízení a projekt se pouze zadává vybrané firmě, jak přiznává samo ministerstvo.

Podle mluvčího resortu navazovaly semináře na pražské česko-asijské fórum, které v březnu 2008 společnost IC&C pořádala už druhým rokem. "Velký zájem ze strany Číny a Singapuru vedl k pokračování prezentace českých podnikatelských možností přímo u místních obchodních komor za spolupráce našich zastupitelských úřadů," sdělil iDNES.cz Jiří Beneš z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Kvůli podezření, že se semináře ve skutečnosti nekonaly, žádala redakce ministerstvo už v srpnu o bližší informace, jako jsou závěrečné zprávy a dokumentace, které má ze zákona povinnost evidovat.

Protože ministerstvo nereagovalo, obeslala redakce iDNES.cz zmíněná velvyslanectví v Jakartě (Singapur podléhá ambasádě v Indonésii), Hongkongu a Číně s dotazem, jak semináře probíhaly.

Velvyslanectví: O ničem nevíme

Velvyslanectví v Číně odmítlo odpovědět a odkázalo na tiskového mluvčího ministerstva. Na stránkách vyslanectví v Pekingu je mnoho zpráv o pořádaných akcích, o semináři ale ani zmínka. 

Další dvě velvyslanectví odpověděla, že o žádném takovém projektu nevědí.

"Velvyslanectví České republiky v Jakartě ve spolupráci s firmou Image Conference Consulting v roce 2008, ani v jiném termínu, žádný projekt ekonomické diplomacie nerealizovalo," odepsal iDNES.cz vedoucí obchodně-ekonomického oddělení Luboslav Mazurek. Stejně tak se vyslovilo vyslanectví v Hongkongu.

"Byly to prezentace česko-asijského fóra zaměřené na akvizice účastníků z těchto asijských zemí," hájí firmu její jednatelka Eva Rybková. "Ministerstvo dostalo kompletní zprávu, my máme zase od ministerstva potvrzeno, že vše proběhlo v pořádku," řekla iDNES.cz.

Redakci slíbila ukázat materiály, které dokládají, že prezentace proběhly. Na schůzce pak k nahlédnutí předložila část závěrečných zpráv i potvrzení ze strany MZV, prezentační CD, stejně jako vytisknutou mailovou korespondenci, která měla organizaci seminářů dokládat.

"My se neomezujeme pouze na zastupitelské úřady," řekla na dotaz, proč o tom na zmíněných úřadech nevěděli, i když ministerstvo tvrdí, že na akcích vyslanectví spolupracovala.

Doporučila také kontakty na některé diplomaty, se kterými byla kvůli přípravám akce v kontaktu. "Byla jsem u něj v kanceláři, dostal ode mne materiály," odkázala například na obchodního vicekonzula v Hongkongu Romana Seidla.

Ten ale iDNES.cz potvrdil, že o žádném semináři neví. "Generální konzulát České republiky v Hongkongu žádný zmiňovaný seminář neorganizoval, ani s firmou Image Conference Consulting na žádné obdobné akci nespolupracoval. O této akci jsme slyšeli od vás poprvé," odepsal iDNES.cz Seidl.

Ministerstvo: Nabídky využil jen Peking

Když poté redakce konfrontovala ministerstvo s tvrzením zastupitelských úřadů, MZV to vysvětlilo tím, že spolupráce bylo využito pouze v případě Číny.

"Společnosti IC&C byla nabídnuta součinnost s našimi zastupitelskými úřady. Ta byla využita v případě realizace prezentace v Pekingu," odpověděl Jiří Beneš z tiskového odboru.

Ministerstvo konání seminářů dokládá na výčtu jednotlivých akcí ve zmíněných oblastech. "Všechny prezentační kampaně byly realizovány v období květen 2008 až srpen 2008," řekl Beneš.

Následně se "rozpomenuli" i na pekingském velvyslanectví, které předtím odmítlo odpovědět. "Potvrzujeme, že se dne 20. srpna 2008 uskutečnila v Pekingu v prostorách zastupitelského úřadu prezentace firmy Image Conference and Consulting," napsal iDNES.cz po konzultaci s tiskovým odborem MZV obchodní rada Petr Vávra, na kterého se Rybková odvolávala.

Podle zdroje z ministerstva ale závěrečné zprávy nemusí být autentické. "Na MZV nyní horečně ´vyrábí´ dokumentaci, jako zprávy o akcích a podobně. Paní Rybková je tam teď skoro pořád," řekl iDNES.cz člověk obeznámený s děním na ministerstvu.

Pochybnosti budí i e-mailová korespondence, kterou Rybková předložila redakci k nahlédnutí. Vytištěné dopisy byly podle hlavičky v den schůzky přeposlány z jedné její adresy na jinou její adresu, v některých případech z jedné do té samé schránky. Podobný postup přitom umožňuje e-mail dodatečně upravovat a pozměnit.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz