Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie zkoumá možnou lichvu v reklamě na Nově a Primě

  16:24aktualizováno  17:45
Policie se zabývá možnou lichvou na obrazovkách televizí Nova a Prima. Impuls jí k tomu dala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která má pocit, že letos v květnu došlo odvysíláním reklamního spotu společnosti Provident Financial k trestnému činu.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání podezírá firmu Provident financial, která poskytuje krátkodobé úvěry,  z lichvy. Ilustrační foto.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání podezírá firmu Provident financial, která poskytuje krátkodobé úvěry, z lichvy. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vysílací rada po přezkoumání reklamy nabízející krátkodobý úvěr zahájila s oběma televizemi správní řízení. Podle radních právní analytici televizí měli rozpoznat, že zařazením této reklamy společnosti Provident Financial do vysílání může dojít k porušení zájmu spotřebitele.

Rada dostala oznámení na spot letos v červnu. Kdo konkrétně se na radu obrátil, nechtěl její předseda Václav Žák prozradit. "Svazuje mě zákon," řekl iDNES.cz.

Redakce iDNES.cz disponuje informací, že se společnost Provident Financial podle RRTV provinila tím, že potenciálního zájemce o úvěr ve spotu nepřesně informuje o úrokových sazbách.

Možná šlo i o lichvu, míní rada
Sdělení spotu hovoří ve smyslu: Stačí jeden telefonát a peníze máte doma. To je zcela v pořádku. V reklamě je ale podle právníků RRTV uvedena zavádějící úroková sazba půjčky, takzvaná RPSN (roční procentní sazba nákladů). To je údaj, který má umožnit spotřebiteli lépe vyhodnotit výhodnost, nebo nevýhodnost poskytovaného úvěru. 

Měsíční splátka je 164 korun týdně, tvrdí spot. Právní experti rady mají za to, že spotřebitel může zmiňovaný údaj chápat jako jediný možný. "Ve skutečnosti firma úroky vypočítá podle tří sazeb, což spotřebiteli v reklamě zamlčela," zdůvodnil iDNES.cz Václav Žák, proč se rada obrátila na policii.

Firma se touto reklamou nejspíš dopustila i lichvy, soudí dále RRTV. Lichva je termín pro půjčování peněz za přemrštěnou protihodnotu. Pamatuje na ni i trestní zákoník, kdo se jí dopustí, může počítat se sazbou šest měsíců až pět let za mřížemi. Nepřípustná je zejména v případě, že využívá tísně, nezkušenosti či rozrušení protistrany. - více o lichvě zde

Postupujeme podle zákonů, tvrdí společnost
Firma Provident Financial sdělila iDNES.cz, že o rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání se dozvěděla jen z jejích webových stránek.

"Naše společnost zatím nebyla ani jednou z institucí uvedených v zápisu z Rady kontaktována kvůli podání vysvětlení. Nezná tedy ani důvody, které vedly Radu k podání podnětů Policii ČR a ČOI," uvedla zástupkyně společnosti Pavla Jedličková.

Jedličková dodala, že firma reklamu zadává renomovaným mediálním agenturám a při vytváření reklamních kampaní postupuje podle platných zákonů.

Stejný postoj zaujaly i obě zmiňované televize. "Nemáme o něm (správním řízení - pozn. red.) zatím žádnou zprávu, nemůžeme se tedy k jeho zahájení vyjádřit," sdělila iDNES.cz mluvčí Novy Veronika Šmítková.

Reklamy zkoumají obchodníci
Z jejího vyjádření ovšem vyplývá, že každou reklamu před zařazením do vysílání zkoumají pracovníci obchodního oddělení. Ve smlouvách s agenturami, které televizím spoty dodávají, je také ujednání, že spot nesmí být v rozporu se zákonem.

Provident Financial je mezinárodní firma, která se specializuje na poskytování krátkodobých hotovostních půjček domácnostem, v Česku už působí deset let. Její odpůrci tvrdí, že společnost využívá lidského neštěstí. Oponenti tohoto tvrzení soudí, že každý dospělý člověk je zodpovědný za své konání.

V aktuálním reklamním spotu firma útočí na nedostatek financí mladých rodičů před Vánocemi. Na jedno zavolání do rodiny přijde pracovník Provident Financial a ochotně rodině půjčí na nové lyže pro malého synka.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Hyundai i10 1,0   Family +
Hyundai i10 1,0 Family +

r.v. 2017, naj. 3 482 km, benzín
177 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz