Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie zkoumá, jestli vzal Čunek úplatek

  1:07aktualizováno  1:07
Šéfa lidovců Jiřího Čunka pronásleduje minulost ze vsetínské radnice, kde je už osm let starostou. Podle informací MF DNES se jeho aktivitami z komunální politiky zabývají v současné době minimálně čtyři policejní útvary.

Šéf lidovců je přesvědčen, že všechny problémy s policií mají původ ve sporu s jeho bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou. | foto: Dušan TománekMF DNES

Například protikorupční policie prověřuje, jestli Čunek nedostal půlmilionový úplatek od jedné realitní firmy ve Vsetíně.

Jde o čtyři roky starou událost. Policie ji začala prověřovat před měsícem. "V dané věci nebudeme sdělovat žádné informace," řekla mluvčí protikorupční policie Veronika Dumková.

Jak se policie o případu dozvěděla, není jasné. Může jít o vážné informace, ale stejně tak je možné, že ten, kdo policii informoval, si vymýšlí a chce Čunka poškodit. (Policie například nedávno vyšetřovala i trestní oznámení pro údajný podvod na premiéra Topolánka a nakonec je jako neodůvodněné odložila.)

"Úplatek? To je nesmysl," říká Čunek, který se před měsícem stal senátorem a oznámil, že se funkce starosty vzdá.

Karta na benzin
Vypadá to, že policie má s Čunkem plné ruce práce. MF DNES zjistila, že kriminální policie v Přerově zkoumá další případ – údajné zneužívání tankovací karty vsetínského úřadu.

Podle trestního oznámení, které policie obdržela, čerpal Čunek na kartu benzin i pro soukromé účely. Čunek byl už u výslechu.

"Policista říkal, že mám auto, do kterého se vejde 55 litrů benzinu, ale že jsem většinou čerpal 60 nebo 62 litrů. Tak jsem přímo před ním načerpal do auta k jeho údivu 73 litrů," říká Čunek.

Olomoucká policie se dále zabývá ještě třinácti trestními oznámeními kvůli údajnému šíření rasové nenávisti. Podali je na něj lidé nespokojení s jeho nedávnou akcí: vystěhováním několika romských rodin na Jesenicko do těžko obyvatelných domků. - více zde

Souboj se sekretářkou
Tím policejní prověřování Jiřího Čunka nekončí. Další balík podezření prověřuje šumperská policie. Tentokrát jde o spor s jeho někdejší podřízenou, vedoucí sekretariátu vsetínské radnice Marcelou Urbanovou.

Ta ho obvinila ze sexuálního obtěžování a vydírání. Policie se případem zabývá i proto, že Čunek podal naopak na Urbanovou trestní oznámení pro šíření pomluv.

Šéf lidovců je přesvědčen, že všechny problémy s policií mají původ právě ve sporu s Urbanovou. "Myslím, že to všechno pramení od ní," říká. Urbanová to však popírá.

"Veřejnou" aféru s Urbanovou spustil letos v září pár týdnů před volbami do Senátu sám Čunek. Ve vsetínském týdeníku Jalovec totiž zveřejnil dva dopisy, které dostal od Urbanové a jejího advokáta.

Urbanová v nich popisuje údajné obtěžování ze strany Čunka. "Měl jsem informace, že se na mě chystá kampaň, že mě chce paní Urbanová zničit," vysvětluje Čunek, proč dal dopisy do oběhu.

Urbanová byla sekretářkou na vsetínské radnici od roku 1992 až do loňského léta. Pak odešla (údajně proto, že už nemohla snést sexuální obtěžování) a začala podnikat.

Mstil se Čunek?
V soukromých dopisech, které poslala, Čunka žádá, aby se o ni už přestal zajímat a "neházel jí klacky pod nohy" v jejím podnikání.

Urbanová má od městského úřadu v pronájmu prostory, kde provozuje kavárnu s galerií, a městská rada nedávno rozhodla, že ve stejné nemovitosti bude i bar s hernou. To podle Urbanové odrazuje její klienty.

"Tím zmařili obchodní investici. Je to odplata Čunka za to, že jsem mu nebyla po vůli," tvrdí Urbanová.

V dopise uvedla i to, že Čunek před ní jednou na úřadě masturboval a že ji osahával. "Vaše odporné ruce se mi vybavují dodnes. Vždy mi připadaly jako chapadla chobotnice. Čím více jsem se bránila, tím více jste vy používal svoji fyzickou sílu," napsala Urbanová.

Jiří Čunek vše označuje za nesmysly.

Kdo je Marcela Urbanová

Marcela Urbanová

Marcela Urbanová (na snímku) pracovala na Městském úřadě ve Vsetíně od roku 1992. Loni v létě úřad opustila údajně proto, že už nemohla déle vydržet sexuální obtěžování od starosty Jiřího Čunka. Letos v červenci poslala Čunkovi osobní dopis a starosta ho sám nechal zveřejnit. Co v něm Urbanová psala? "Spolupráce s vámi se začala komplikovat, protože jste do pracovního vztahu začal zavlékat chování sexuální povahy. Osahával jste mě." "Začal jste mě zastrašovat, že jestli z úřadu odejdu, profesně mě zlikvidujete." "Vaše vzdušné polibky či pohyby rukou, jež měly symbolizovat doteky siluety mého těla, působily jen jako trapná úchylka člověka, který není schopen zvládat své emoce." "Okamžik, kdy jsem vás v pracovní době ve vaší kanceláři přistihla při masturbaci a vám to navíc vůbec nevadilo, byl pro mě šokem."Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz