Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie zjišťuje, zda Čunek netlačil na Urbanovou

  7:36aktualizováno  7:36
MF DNES má informace, které naznačují, že šéf KDU-ČSL Jiří Čunek možná nemluvil pravdu, když tvrdil, že nebyl ve spojení s Romanem Vaškůjem. Ten je obviněný ze snahy podplatit klíčovou svědkyni proti Čunkovi. Není vyloučeno, že si Čunek a Vaškůj telefonovali právě o tom, jak ji ovlivnit.
Policisté prověřují, zda se šéf lidovců nepodílel na nátlaku na korunní svědkyni v jeho korupční kauze.

Policisté prověřují, zda se šéf lidovců nepodílel na nátlaku na korunní svědkyni v jeho korupční kauze. | foto: koláž iDNES.cz

Kauza Jiří Čunek

Vaškůj na Marcelu Urbanovou naléhal, aby za peníze stáhla své svědectví proti Čunkovi v jeho korupční aféře, v níž je předseda lidovců obviněn z převzetí půlmilionového úplatku od firmy H&B Real.

A přestože Čunek jakékoli spojení s Vaškůjem kategoricky popírá, policie se vážně zaobírá i otázkou, nakolik by mohl být do nátlaku na Urbanovou zapleten. - více zde

Pracoval Vaškůj s Čunkem?
Státní zastupitelství prověřování Čunka nepopřelo. "Na to vám nemohu odpovědět. Nechceme mařit vyšetřování," řekla okresní státní zástupkyně z Přerova Jana Staňková, která na případ dohlíží.

Stopa, která navedla policii k Čunkovi, se týká události z minulého týdne. Ve středu 28. února totiž za Urbanovou přijeli Vaškůj a jeho komplic Petr Šmiřák a pokračovali v již týden trvajících nabídkách, aby stáhla svou výpověď proti Čunkovi.

Urbanová je pro policii klíčový svědek. Tvrdí totiž, že viděla, jak si Čunek v únoru 2002 přebíral 499 tisíc korun od firmy H&B REAL. "Za to, že stáhnu svou výpověď, mi kromě peněz nabízeli, že zajistí mému muži Jaroslavu Rúčkovi bezproblémovou budoucnost ve společnosti Lesy Vsetín," říká Urbanová. - více zde

Tuto firmu, jíž Rúčka šéfuje, vlastní město Vsetín a dění v ní ovlivňuje hlavně starosta – donedávna Čunek, nyní nově Květoslava Othová (také členka KDU-ČSL).

Rúčka takový výměnný obchod odmítl. Avšak Vaškůj na Urbanovou naléhal, aby Rúčkovi domluvila, "ať neblbne". A ve středu 28. února v 8.30 ráno jí Vaškůj sdělil, že právě teď ministr Čunek zařizuje, aby Rúčkovi zavolala starostka Othová a osobně ho ubezpečila, že se nepočítá s žádnými personálními změnami ve firmě Lesy Vsetín. "Vaškůj se díval na hodinky a říkal mi: Teď jsem s ministrem mluvil, je na vládě, ale právě teď to všechno zařizuje," řekla Urbanová.

Asi za patnáct minut, tedy v 8.45, skutečně Rúčkovi starostka Othová zavolala. "Řekla mi, že volá z pověření ministra Čunka a že mě má ujistit, že se kolem mě a firmy Lesy Vsetín nic neděje. Pak jsme ještě probrali pár dalších pracovních věcí a tím to skončilo," řekl včera Rúčka. Totéž vypověděl na policii.

Othová MF DNES potvrdila, že Rúčkovi minulou středu volala a že to udělala na pokyn Čunka. "Ano, řekla jsem panu Rúčkovi, že volám z pověření pana Čunka a že s ním potřebuji probrat pár pracovních záležitostí. Co přesně jsem mu řekla, ale neuvedu. Vypověděla jsem to do policejního protokolu, a proto o tom nemohu mluvit," řekla Othová.

Ministr se nechce bavit
A co na to Čunek? Nejdříve začal vysvětlovat, že jde o dezinterpretaci. V radě Vsetína nedávno probírali změny v městských společnostech včetně Lesů a že někteří lidé měli obavy o místa.

Na dotaz, zda opravdu dal pokyn Othové, aby ujistila Rúčka, odpověděl: "Nechme toho. Já se k tomu už nechci ani nemám vyjadřovat." Vyjádření Vaškůje nebylo možné včera získat, protože byl celý den na vyšetřeních v nemocnici.

Nezodpovězená tedy zůstává zásadní otázka. Jak to, že Vaškůj věděl, že Othová bude za čtvrt hodiny telefonovat Rúčkovi a řekne mu, že volá z pověření ministra Čunka?

Jsou čtyři možná vysvětlení: buď je to neuvěřitelná shoda náhod a Roman Vaškůj by měl začít podnikat v oboru věštectví, nebo se Vaškůj domluvil se starostkou Othovou a navedl ji, aby Rúčkovi zavolala ve jménu ministra Čunka.

Anebo je Čunek skutečným aktérem celé akce a po dohodě s Vaškůjem instruoval starostku, co má Rúčkovi říkat. Poslední možnost je, že Urbanové volala Othová s pověřením Čunka a ta si pak vymyslela historku, že rozhovor už předtím avizoval Vaškůj.

Z pokusu o uplácení Urbanové jsou obviněni Vaškůj a Šmiřák. Vaškůj MF DNES řekl, že to celé byla pečlivě připravená akce, která měla Čunkovu bývalou sekretářku zdiskreditovat, ale pokus o uplácení popírá. Podnikatel tvrdí, že chtěl Čunkovi pomoci, protože mu fandí. Ministr podle něho o ničem nevěděl. - více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Poslanci rozhodnou o vydání Babiše a Faltýnka kvůli Čapímu hnízdu

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Premiér Andrej Babiš a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se dozví verdikt poslanců k žádosti policie, aby byli zbaveni...

Najdete na iDNES.cz