Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie začala testovat sliny řidičů kvůli drogám

  1:00aktualizováno  1:00
Policii už nezajímá jen to, zda neřídíte opilí. Od ledna začala zjišťovat, zda jste před vsednutím za volant nevykouřili cigaretu marihuany nebo si nedali tabletku extáze. Přítomnost drog odhalí test slin řidiče.
Marihuana způsobuje zpomalené reakce řidiče. Ilustrační foto.

Marihuana způsobuje zpomalené reakce řidiče. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Větu "Pane řidiči, dýchněte si do toho balonku" zná už téměř každý. Od ledna mohou řidiči od policistů při kontrole uslyšet také: "Pane řidiči, dejte nám vzorek slin. Chceme zjistit, zda nejste pod vlivem drog."

K zavedení novinky se policie inspirovala v zahraničí, kde se kromě alkoholu v krvi řidiče sleduje i to, zda nesedl za volant svého vozu třeba pod vlivem extáze nebo heroinu. I užívání drog má totiž podle odborníků vliv na řízení.

"Je ale poměrně složité říct, že třeba jedna cigareta marihuany hned ovlivní řízení. Záleží na člověku, který drogu užije, a na tom, kdy ji měl. Někdo ji může vstřebávat lépe. Záleží také na tom, jestli je na nějaké droze závislý delší dobu," řekl Jaroslav Pavelka z policejního prezidia. "Každopádně ale užívání drog řízení ovlivňuje," dodal.

S tím souhlasí i Jiří Presl z nadace Drop In, která se zabývá drogovou prevencí . "Marihuana může u řidiče vyvolat pocit, že se mu nic nestane. Navíc má zpomalené reakce. U extáze se zase zvyšuje agresivita," říká Presl.

"Problémem je, jak budou policisté dokazovat, kdy si dotyčný drogu vzal. Marihuana zůstává v těle i několik dní. Navíc stačí, aby dotyčný byl v prostředí, kde ji někdo kouří, a stopy marihuany se dají najít i v jeho těle," dodal.

Policisté jsou přesto rozhodnuti kontroly provádět. Testy na nejčastěji užívané drogy v Česku budou totiž jen orientační a jasné množství drogy v těle určí až další odběr krve nebo moči. "Už jsme do krajů rozeslali testovací sady," dodal Pavelka.

Testy už začaly
Na severu Čech měli policisté vybavení už od loňského září, aby vše dopředu vyzkoušeli. Během namátkových kontrol chytili tři řidiče, kteří předtím kouřili marihuanu nebo si vzali extázi.

"Test je velmi rychlý. Požádáme řidiče o vzorek slin nebo potu. Stačí, aby se navlhčil malý kousek molitanu, který se dá do chemického roztoku. Když budou sliny drogu obsahovat, změní roztok barvu," řekl šéf severočeské dopravní policie Jiří Ušák.

Policisté se pak dotyčného zeptají, zda je ochotný nechat si odebrat lékařem vzorek moči nebo krve. "Ať již to dotyčný odmítne nebo ne, stejně jeho případ předáváme příslušné radnici. Ta takovému řidiči může dát pokutu až 15 tisíc korun," dodal Ušák.

Od července, kdy se částečně mění pravidla na silnicích, to bude mnohem víc - až 50 tisíc korun. Stejný trest bude hrozit i v případě, že dotyčný odmítne i orientační test. To totiž upravuje pozměněný zákon, dosud řidičovi za odmítnutí nic nehrozilo.

Sami policisté připouštějí, že kontroly na drogy nebudou dělat tak často jako na alkohol. Orientační test vyjde na několik set korun. "Naši lidé, kteří budou kontroly dělat, prošli školením, které jim má podle určitých příznaků pomoci odhadnout, který řidič si mohl třeba extázi vzít," řekl Ušák.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

D1 u Humpolce, zastavenou nehodami, zprůjezdnili po 19 hodinách

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Najdete na iDNES.cz