Za propagaci nacismu hrozí až pět let vězení. Ilustrační foto.

Za propagaci nacismu hrozí až pět let vězení. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Policie vyšetřuje studenty, kteří se fotili s hákovým křížem

  • 41
Pod nacistickou vlajkou se přímo ve třídě vyfotografovalo pět studentů liberecké průmyslovky. Nejméně jeden z nich při tom hajloval. Obrázky poté zveřejnili na internetu. Když to vedení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci zjistilo, obrátilo se na policii.

"Případem se zabýváme od listopadu, zatím jej prověřujeme. Zjišťujeme, jestli došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu," řekla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. "Vyšetřování stále běží, nic bližšího nemůžu sdělovat," dodala.

Studenti prvního ročníku liberecké strojní průmyslovky se pod vlajkou s hákovým křížem vyfotografovali na konci školního roku 2006/2007. Škola se o fotografii dozvěděla v listopadu a okamžitě kontaktovala policii.

"Znepokojilo nás to, proto jsme se na policii obrátili," uvedla Eva Procházková, zástupkyně ředitele školy. "Určitě se už nic takového nezopakuje. Vlajku přinesl před prázdninami jeden ze studentů a třída se přidala."

Škola už viníky podmínečně vyloučila
Řadu zejména bývalých studentů, kteří o případu vědí, incident pobouřil. Myslí si, že se škola s celým případem vypořádala nedostatečně a celou věc se snaží zahrát do ztracena.

"Někteří učitelé dokonce očekávají utajení celé záležitosti, kvůli údajné spřízněnosti jednoho ze studentů s vysokým policejním důstojníkem. Škola se k celé záležitosti postavila tak, že v zájmu dobrého jména této instituce se pokusí celou kauzu utajit," míní bývalá studentka Monika Musilová.

Zametení případu pod stůl ale škola odmítá. Podle vedení školy tresty padaly. I když bylo nejpřísnějším z nich podmínečné vyloučení několika studentů. Škola udělovala také důtky. "Podmínečné vyloučení se týkalo těch, co drželi vlajku nebo přímo fotografovali," upřesnila zástupkyně.

Zatímco mladší lidé mohou vnímat projevy fašismu za siláctví nebo studentský žertík, dopouštějí se trestného činu. Hrozí jim až pět let vězení. Bagatelizaci nacistických symbolů vnímají snad nejcitlivěji lidé, kteří se přímo zapojili do boje proti nacismu.

"Uráží mě to, podobné projevy by se neměly brát na lehkou váhu. Ani když to mladí lidé dělají třeba i z dlouhé chvíle. Rozhodně by měla škola alespoň uspořádat besedu a studentům přiblížit hrůzy, které byly s nacismem spojeny," míní Stanislav Hnělička, veterán z bojů u Tobruku i západní Evropy, jehož letos prezident vyznamenal Řádem bílého lva.

,

Video