Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie vyšetřuje smrt dítěte

aktualizováno 
Až neústupnost Libora Poklopa z Kolína, který na mnohé instituce rozeslal desítky dopisů, donutila po řadě měsíců příslušné státní orgány, aby se začaly zabývat zřejmě zbytečnou smrtí jeho novorozeného syna Jana. Jan přišel na svět letos 2. března v porodnici v Kutné Hoře císařským řezem v lékaři stanoveném termínu. Císařským řezem žena rodila proto, že dítě bylo nadprůměrně velké.

Během porodu se však chlapeček začal dusit a jeho stav se i po zásazích lékařů natolik zhoršil, že musel být po několika hodinách letecky transportován do pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Tam po čtyřech dnech zemřel.

"Že by takto zemřelo dítě, je skutečně velmi výjimečný případ," říká ředitel pražské Všeobecné fakultní nemocnice Martin Holcát. Otec dítěte, který se od počátku domníval, že v porodnici neproběhlo vše standardně, se po informacích nejprve pídil u ředitele nemocnice v Kutné Hoře. Tam však neuspěl.

"O vydání zdravotní dokumentace dítěte a manželky jsem dlouho usiloval bezúspěšně, a když mi to nakonec dali, tak nekompletní," uvedl otec dítěte Libor Poklop. Nesprávné nakládání nemocnice s dokumentací k tomuto případu nakonec přiznal i kutnohorský okresní úřad.

"Vedení nemocnice musí učinit opatření k nápravě a my jejich plnění do konce roku zkontrolujeme," uvedl vedoucí referátu zdravotnictví kutnohorského okresního úřadu Robert Budaj.

Na základě žádosti této instituce nakonec ředitel pražské fakultní nemocnice Martin Holcát svolal k posouzení případu Územní znaleckou komisi. Ta ve svých závěrech před měsícem konstatovala, že lékařský postup pediatrů v Kutné Hoře byl nesprávný, a navíc shledala, že mezi tímto nesprávným postupem a způsobenou újmou na zdraví dítěte je přímá souvislost. Závěr komise odmítá ředitel kutnohorské nemocnice Jiří Kestřánek.

"My jsme si nechali udělat vlastní znalecké zprávy, z nichž vyplývá, že naši lékaři nepochybili," tvrdí. Co se vlastně podle zprávy komise v porodnici událo? Laicky a zjednodušeně řečeno asi toto: Po císařském řezu byl narozený chlapeček ovlivněn léky podávanými rodičce při operaci.

Proto se obtížně adaptoval na svět mimo bříško maminky. Chybným postupem lékařů bylo to, že mu podali vyšší dávky léků, než bylo zapotřebí, a navíc mu nesprávně podporovali dýchání. To vedlo k neustálému zhoršování jeho zdravotního stavu.

Komise však nezjišťovala, zda tento nesprávný postup nakonec vedl ke smrti novorozence, protože ten zemřel až ve fakultní nemocnici, a tato komise byla jmenována právě vedením této nemocnice. To by musela určit až ministrem zdravotnictví jmenovaná ústřední znalecká komise, o jejíž svolání již otec malého Jana požádal.

Případ nadále vyšetřuje policie, na kterou se obrátil jak otec dítěte, tak ředitel Všeobecné fakultní nemocnice Holcát i Česká lékařská komora.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Babišova vláda chystá podat demisi. Přesto bude dál úřadovat

Zasedání vlády, na kterém má projednat svou demisi. V úterý totiž ve Sněmovně...

Ve středu ráno zasedla menšinová vláda hnutí ANO, aby podala demisi. Premiér Andrej Babiš (ANO) na ní chce také probrat...

Najdete na iDNES.cz