Policie vyšetřuje rakovnické lékaře

  • 16
O víkendu volala učitelka školy v přírodě pohotovost, protože žáci dostali křeče a průjem. Lékaři ale nepřijeli, na Rakovnicku prý zrušili dětskou pohotovost. Policie zjišťuje, zda doktoři nespáchali trestný čin.

Lékaři, kteří nevyjeli k nemocným dětem na škole v přírodě ve Skryjích na Rakovnicku, se mohli dopustit trestného činu neposkytnutí pomoci.

Kriminalisté zatím zjistili, že od 5. května, kdy se objevily střevní problémy u prvních dětí, během několika dnů postupně onemocnělo se stejnými příznaky z 54 dětí a sedmi pedagogů 46 dětí a tři učitelé.

"Vedoucí pedagogického dozoru 8. května telefonicky kontaktovala lékařskou službu první pomoci v Rakovníku, kde jí bylo oznámeno, že dětská pohotovost byla zrušena a že je zde pouze pohotovost pro  dospělé," uvedla mluvčí středočeské policie Soňa Budská.

"Dále jí služba slíbila, že ještě bude vše konzultovat s lékaři a ať zavolá za 10 minut," pokračovala Budská.

"Po dalším telefonátu jí bylo sděleno, že lékař doporučuje, aby předčasně ukončili pobyt ve škole v přírodě a odjeli s dětmi domů nebo aby děti dopravili na pohotovost do Rakovníka," uvedla mluvčí středočeské policie Soňa Budská.
 
Převoz dětí ale nebyl podle učitelky možný, protože škola neměla k dispozici žádný autobus a navíc ani zdravotní stav dětí neumožňoval takovýto transport.

Ředitel školy nakonec rozhodl, že si pro nemocné děti mají přijet jejich rodiče.

Středočeský hejtman Petr Bendl v rozhovoru pro Rádio Relax uvedl, že podá v tomto případě i podnět etické komisi České lékařské komory.

"Přestože nešlo o ohrožení života, domnívám se, že z lidského hlediska mohl lékař pohotovostní služby pro pomoc dětem udělat více. Podobná otázka ale jistě stojí i před paní učitelkou. Mohla k dětem přivolat přímo záchrannou službu a celou situaci řešit dříve," okomentoval práci pedagožky a lékařů hejtman.  

"Podle mého názoru selhal lidský faktor, kdy se lékaři nesnažili hledat další řešení," uvedl hejtman.


Video