Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie vyšetřuje, proč měli důchodci pouze lístky ODS

  10:14aktualizováno  27. července 14:33
Obyvatelé domova důchodců ve Všestudech na Mělnicku dostali v neděli volební lístky i s doporučením hlasovat pro ODS. U některých penzistů se dokonce našla obálka pouze s lístkem této strany. Policie vyšetřuje, jakou roli sehrála členka volební komise, která lístky přinesla.
Starosta Všestud prý celou věc prověřil a důchodci mají opět své sady lístků kompletní. Ilustrační foto

Starosta Všestud prý celou věc prověřil a důchodci mají opět své sady lístků kompletní. Ilustrační foto | foto: MF DNES

"Policie prověřuje, jestli se někdo dopustil trestného činu nebo přestupku. Trestní oznámení nikdo nepodal, policisté začali věc prověřovat na základě zpráv ze sdělovacích prostředků," řekla iDNES mluvčí mělnické policie Nina Kopecká.

Na pokus o údajný podvod upozornila jedna z obyvatelek domova ČSSD. Sociální demokraté ve čtvrtek obvinili ODS, že v této obci porušila volební zákon a vyzvali státní volební komisi, aby podezření prověřila.

Starosta Všestud Eduard Zeman se domnívá, že k žádnému pochybení nedošlo. "V pondělí mi volala jedna z důchodkyň, která by chtěla k volbám, ale není trvale hlášena u nás v obci. Rozhodl jsem se do domova důchodců zajet," sdělil iDNES.

"Na místě jsem zjistil, že asi čtyři rozhodnuté klientky mají v obálce připravený jediný lístek ODS a ty ostatní kolovaly mezi zvědavými klientkami, které zkoumaly kandidáty jiných stran. Usoudil jsem, že nejlepší bude znovu rozdat kompletní sady," vysvětlil.

Sady volebních lístků rozdávala v domově členka volební komise, která je delegovaná za ODS a je tedy i členkou strany. "Když se jí některé z důchodkyň ptaly, koho bude volit, přirozeně jim odpověděla, že svou partaj," řekl Zeman.

"Určitě není pravda, že by členka volební komise distribuovala obálky obsahující pouze volební lístek pro ODS," ujistil starosta.

Ředitelka domova důchodců ve Všestudech Taťána Šindelářová u rozdávání obálek nebyla. "Starosta přišel na základě stížnosti, kterou zaznamenala vrchní sestra. Na pondělí večer oznámil svou návštěvu, které byl přítomen personál," doplnila.

Chánovští dostali pouze lístky ČSSD
Skutečné čachry s lístky se podařilo prokázat před čtyřmi lety v mostecké čtvrti Chánov, kde žijí převážně Romové a nepřizpůsobiví obyvatelé. Z více než 440 obálek tehdy dva muži vyndali všechny volební lístky kromě jednoho, který patřil ČSSD.

Občané tehdy dostali obratem obálky nové a průběh voleb nebyl narušen. Muži byli obviněni z maření přípravy a průběhu voleb a porušování listovního tajemství.

Podle soudu jde o přestupek

27. července - Okresní soud v Mělníku zprostil podezření devětapadesátiletou Alenu Nedbalovou, která jako členka volební komise vydala důchodcům ve Všestudech na Mělnicku jen volební lístky ODS. Uznal, že to je neetické a neprofesionální, ale její skutek je podle soudců jen přestupek a nikoliv trestný čin
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Najdete na iDNES.cz