Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie vyšetřuje poslance Gregu kvůli vydírání

  10:30aktualizováno  10:30
Policie si předvolala poslance ČSSD Andreje Gregu k výslechu. Dva muži z Jablonce nad Nisou na něj podali trestní oznámení kvůli údajnému vydírání. Grega se k případu nevyjádřil, protože je od soboty v zahraničí. Případ souvisí s aférou okolo padělaných stranických přihlášek.
Dva muži obvinili poslance Gregu z vydírání.

Dva muži obvinili poslance Gregu z vydírání.

Do jablonecké ČSSD se nedávno najednou přihlásilo více než sto nových členů, jejichž přihlášky byly vyplněné jedinou rukou.

Objevilo se podezření, že jde o lidi, kteří o politiku nemají vůbec zájem a do strany vstoupili za úplatu. Díky těmto novým členům si měl Andrej Grega upevnit svou mocenskou pozici v ČSSD. Podezření vyšetřovala kontrolní komise ČSSD a zjistila, že šlo skutečně o podvod.

Gregovi, jenž před nedávnem vystřídal v poslanecké sněmovně Michala Krause, za to hrozí vyloučení ze strany. Trestní oznámení nyní na Gregu podali dva muži, kteří pro něj sháněli nové členy ČSSD mezi jabloneckými Romy. Nakonec se prý ale s Gregou nepohodli a poslanec jim měl vyhrožovat násilím.

"Vyšetřujeme pana Gregu pro podezření z vydírání. Nic bližšího k případu zveřejnit v tuto chvíli nemůžeme," řekla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Podle dobře informovaného zdroje měl poslanec Andrej Grega dvěma mužům vyhrožovat fyzickou likvidací. Trestní oznámení na poslance podle Knopové dostala policie na obvodní oddělení v pátek odpoledne. "Informace k tomuto případu nechceme poskytnout, protože je vyšetřování teprve na počátku," dodala Knopová. Kauzu si převzali kriminalisté.

Podle neoficiálního zdroje, který si nepřeje být jmenován, oba muži uvedli, že je Grega v jedné z restaurací v jabloneckém sídlišti Mšeno vydíral. "Hrozil jim prý fyzickou likvidací," upřesnil zdroj. "Na schůzce se měl objevit i Otakar Kypta," dodal zdroj. Kypta je místopředseda okresního výkonného výboru ČSSD v Jablonci. Kyptu v pondělí navečer podle ČTK předsednictvo ČSSD stáhlo kvůli problémům s černými dušemi ve stranické evidenci z volební kandidátky a hrozí mu dokonce i vyloučení ze strany.

"Nechci s vámi o tom mluvit. Nechci případ nijak komentovat," uvedl jeden z dvojice mužů, kteří událost na policii nahlásili. Na otázku, jestli jeho a jeho známého Grega vydíral, nebo zda jim hrozil fyzickou likvidací, nechtěl muž odpovědět.

100 podezřelých přihlášek do ČSSD
Kyptu již policie vyslechla jako svědka. "Nic takového se nestalo," uvedl Kypta k podezření z vydírání. Z policejního výslechu podle něj vyplynulo, že podle obou mužů mělo k vydírání dojít v pátek na schůzce při kontrole textu společného prohlášení.

"Chtěli jsme sepsat prohlášení, kde by bylo uvedené, že oba muži sháněli nové členy sociální demokracie, aby mohli ovlivňovat dění ve městě a pomáhat své skupině lidí (Romům - poznámka redakce). Také tam bylo uvedené, že členy sháněli zadarmo," konstatoval Kypta. Sám se prý schůzky přímo neúčastnil.

"Donesl jsem potřebné dokumenty a při odchodu jsem potkal oba muže. Ti se s panem Gregou na společném dokumentu nedohodli," uvedl Kypta.

Prohlášení měli podle původního plánu společně podepsat ještě před notářem tento týden. "Chtěli jsme ho vydat, protože se začaly po městě šířit fámy, že oba muži brali za shánění nových členů peníze," dodal místopředseda.

Jenže tady se případ trochu zamotává. "Přihlášky členů, které sehnali právě ti, co podali trestní oznámení, vedení ČSSD minulý týden zpochybnilo," zmínil Kypta. A právě kvůli těmto přihláškám hrozí Gregovi i Kyptovi vyloučení z ČSSD. Podle jejich kolegů totiž asi stovku těchto nových členů získali v posledních měsících podvodem.

"Muži se chtěli sami zapojit do práce v ČSSD. Sami se mi ozvali a jednali o tom, jak to udělat," řekl místopředseda Kypta s tím, že k tomu došlo někdy na podzim 2005. "Oba sháněli členy, aby si mohli založit místní organizaci. Vyplňovali za lidi přihlášky. Podpisy však byly originální."

"O tomto opravdu nic nevím," reagoval na informace o trestním oznámení předseda krajského výkonného výboru ČSSD v Liberci Michal Kraus.

Ani místopředseda Robert Dušek o trestním oznámení na Gregu neměl informace. "Trestní oznámení nic neznamená, To může podat kdokoli na kohokoli," konstatoval Dušek.

O osudu Gregy v souvislosti s podvodnými přihláškami se bude částečně rozhodovat dnes. "Krajský výkonný výbor vydá doporučení krajskému ústřednímu výboru, jak kauzu řešit. Osobně jsem pro zrušení členství Gregy i Kypty," zmínil Dušek.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz