Za nákup předražených škodovek nebyl dosud nikdo obviněn. Ilustrační foto

Za nákup předražených škodovek nebyl dosud nikdo obviněn. Ilustrační foto | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Policie vyšetřuje nákup škodovek pro rozvědku. Stát prodělal 19 milionů

  • 418
Armádní tajná služba - Vojenské zpravodajství - loni pořizovala 150 osobních aut Škoda. Koupila je u prodejců a ne u automobilky, která by je nabídla levněji. Rozdíl v ceně, 19 milionů, zaplatili daňoví poplatníci. Vojenská policie případ vyšetřuje jako trestný čin, za který hrozí až osm let vězení.

Obchod provázelo mnoho podivných okolností. Například ta, že šéf Vojenského zpravodajství Ondřej Páleník nepověřil výběrem vozů odbor ministerstva obrany, který má nákupy na starosti, ale výběrové řízení zadal sám.

"To je dost neobvyklý postup," diví se šéf sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství Pavel Severa (KDU-ČSL), který si letos pozval Páleníka "na kobereček", aby podivný obchod vysvětlil. Páleník se hájí tím, že z důvodů utajení musí auta nakupovat sami.

Podle armádních expertů, které MF DNES oslovila, však nákup vozů pro zpravodajskou službu může bez potíží proběhnout i klasickou cestou.

Drahá auta

Cena dealera
Firma Přerost a Švorc dodala 150 aut pro Vojenské zpravodajství za 83 milionů korun.

Cena automobilky
Škoda Auto by si účtovala za ty samé vozy 64 milionů korun.

Ztráta
Stát prodělal 19 milionů.

Velké pochybnosti vyvolává i zdůvodnění ministerstva obrany, proč ve výběrovém řízení oslovilo jen omezený počet pěti prodejců aut, mezi nimiž chyběla Škoda Auto. "Neoslovili nás, jinak bychom se tendru účastnili. Až letos v červnu po nás chtěla policie kalkulaci ceny, jakou bychom za auta chtěli," říká mluvčí Škodovky Jaroslav Černý.

Ministerstvo obrany však tvrdí, že Škodovka svou účast na zakázce písemně odmítla. Dokument, který by to dokazoval, však nezpřístupnilo. Mluvčí Škodovky existenci takového dopisu označil za nesmysl.

Redakce opakovaně žádala šéfa zpravodajců Páleníka o vyjádření. Bez úspěchu. "Vojenské zpravodajství i jeho ředitel Páleník postupovali vždy v souladu s právním řádem," říká mluvčí resortu Čírtek.

Vyšetřovali korupci, končí

"Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jasně říká, že jsme při nákupu vozidel nepochybili," brání se armáda ve svém prohlášení. Problém je, že úřad posuzoval jen to, zda byla zakázka formálně dobře vypsaná. "Cenovou výhodnost nebo nevýhodnost jsme neřešili," říká Martin Švanda z tiskového odboru úřadu.

Policejní vyšetřování je na začátku, za nákup předražených škodovek nebyl dosud nikdo obviněn. "Spis jsem prostudoval a dal policii k dalšímu prověřování," říká státní zástupce Ladislav Malovec. Podezření z korupce se zatím nepotvrdilo.

Další "zajímavostí" případu je, že vyšetřování měl dosud na starosti zvláštní protikorupční odbor vojenské policie, právě ten, který se armáda rozhodla letos zrušit. "Armáda nás prostě rozprášila, abychom se nerýpali v obrovské korupci, která tam je," říká jeden z vyšetřovatelů. To vedení resortu odmítá.

Případ teď přeberou běžní vyšetřovatelé. Po skandálech nejvyšších armádních úředníků, kteří si nakupovali ze státního malotraktory a luxusní dovolené, je to další případ vážného podezření, že se plýtvalo miliony daňových poplatníků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video