Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie vyšetřuje ČT kvůli marihuaně

  1:00aktualizováno  1:00
Policie vyšetřuje, zda Česká televize vysílala v přímém přenosu debatu propagující drogy. Do centra pozornosti vyšetřovatelů se dostal pořad Noc s Andělem. Účastníci pili v přímém přenosu konopné pivo, jedli perník z konopí a bavili se o legalizaci marihuany.

Kamera často zabírala stůl s několika rostlinami konopí a desítkami výrobků z této rostliny.

Policii na Noc s Andělem upozornil jeden z diváků. Ta si teď zve k výslechům tvůrce pořadu. Podezřívá je, v záběru kamer se dokonce i kouřila marihuana.

Drogový zločin v přímém přenosu?
Hodinová diskuse převážně mladých lidí o tom, co vše se dá vyrábět z konopí a jestli by měl stát kvůli marihuaně zavírat lidi do vězení, probíhala koncem června v přímém přenosu.

Kamera při ní několikrát zabrala živé rostlinky konopí na stole, který zdobily i lahve konopného piva, kosmetiky a knih o konopí. A právě to policii vadí nejvíce.

"Naše podezření je potvrzeno tím, že někteří lidé přímo v záběrech kouří marihuanu, nabízí se tam perník z konopí, koluje tam konopné pivo a tak dál. To všechno jsou formy, které mohou na mladé lidi zapůsobit," tvrdí Břetislav Brejcha z Národní protidrogové centrály.

Moderátor pořadu Pavel Anděl však považuje policejní akci za nesmyslnou. "Samozřejmě jsme ve studiu nekouřili marihuanu. Nejsme padlí na hlavu. V celém pořadu nebyl ani gram něčeho, co by porušovalo zákony," tvrdí Anděl, podle nějž šlo jen o pokus vyvolat diskusi o konopí.

"A to se povedlo. Ozvaly se mi už tři nebo čtyři školy. Chtějí si kazetu pouštět ve vyučování, protože je to podle nich správná cesta, jak o drogách informovat."

Policie však názor na výchovný přínos diskuse nesdílí. I když zatím nikoho neobvinila, v budoucnu to není vyloučeno. "Zjišťujeme míru zavinění jednotlivých lidí," řekla policejní mluvčí Eva Miklíková.

"Míru zavinění" teď policisté zjišťují výslechy těch, kteří měli s pořadem něco společného. Na policii byl v září například i producent Noci s Andělem Jan Kratochvíl.

"Ptali se mě, kdo schvaluje scénář, jaká je televizní hierarchie, co a jak se vysílá," říká Kratochvíl. "Policisté ale také chtěli jmenný seznam účastníků diskuse. Ten jsme jim dali, ale bez kontaktů."

Psycholog Ivan Douda z Nadace Drop In, který se debaty také zúčastnil, tvrdí, že policie uvažuje poněkud zastarale: "S kouřením marihuany má zkušenost šedesát až sedmdesát procent mladých lidí. To už není úchylka, ale norma. Mladí lidé to berou jinak než jejich rodiče, kteří podobně vnímají třeba alkohol."

Douda si však myslí, že by možná bylo užitečné, aby policie dotáhla případ až před soud - pak by se podle něj prokázala hloupost "bolševického gumového paragrafu" o šíření toxikomanie slovem. Pokud by však soud nakonec přece jen někoho z účastníků Noci s Andělem odsoudil, hrozilo by mu až pět let vězení, ale také třeba "zákaz činnosti".

Za propagaci konopí byli už v roce 1996 před soud pohnáni vydavatelé konopné kuchařky z nakladatelství Votobia. Případ po několika letech zastavila až amnestie prezidenta Havla.

V pořadu České televize Noc s Andělem se pilo v přímém přenosu konopné pivo, jedl se perník vyrobený z konopí a účinkující se bavili o legalizaci marihuany. Případ vyšetřuje policie. (15. října 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz