Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie vyhlásila embargo na Olovo

aktualizováno 
Pražský Úřad vyšetřování, který se zabývá operací Olovo, je zatím skoupý na jakékoli informace týkající se případu. "Nemůžu vám nic říct, dali jsme na to naprosté informační embargo," uvedla ve středu vyšetřovatelka kauzy Jana Kadeřábková. Policisté prověřují trestní oznámení Petry Buzkové na neznámého pachatele, který měl celou akci zosnovat, a také trestní oznámení Úřadu vlády na neznámého pachatele a na redaktory MF DNES Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka.

Podle teorie, kterou zveřejnil premiér Miloš Zeman, měli oba novináři navést neznámého pachatele, aby nahrál dokument z diskety do počítače na Úřadu vlády.

"Koncem týdne se k případu dozvíte víc," slíbil šéf pražských vyšetřovatelů Zdeněk Janíček.

Desetistránkový dokument s názvem Olovo měl poškodit místopředsedkyni sněmovny Petru Buzkovou a zdiskreditovat ji v médiích postupným zveřejňováním fám o její pochybné minulosti.

Kabinet aféra Olovo nezajímá
Ani zmínka o operaci Olovo nepadla na středečním zasedání kabinetu Miloše Zemana. O aféře začali ministři mluvit, až když se jich novináři zeptali. Ani pak se ale moc nerozpovídali: "No comment," zněla nejčastější odpověď na otázku, co říkají postoji premiéra Zemana a faktu, že dokument mohl vzniknout přímo na Úřadu vlády.

"Mohu jen říct, že - a já jsem byl trochu i překvapen a trochu i rád - o tom nepadlo ani slovo. Opravdu. To beru jako pozitivní rys tohoto kabinetu, že se od takových stranických věcí oprostí a netahá je na své zasedání," řekl jediný nestraník v sociálnědemokratickém kabinetu a ministr spravedlnosti Otakar Motejl. "Možná jsem velký idealista, ale já pořád věřím, že je to nějaké nedorozumění. Pochopitelně nemám potřebné informace a nikdo mi je také nenutí."

Celý text plánu na diskreditaci Petry Buzkové
strana 1
strana 2
strana 3
strana 4
strana 5
strana 6
strana 7
strana 8
strana 9
strana 10
Vicepremiér Pavel Rychetský prohlásil: "Nemám ty informace, co má premiér, já si počkám až na výsledky vyšetřování."

O nic sdílnější nebyli ani ostatní ministři. "Až do doby, než budou zveřejněny výsledky policejního šetření, se k tomu nebudu vyjadřovat," prohlásil ministr životního prostředí Miloš Kužvart.

"To je tak, jako když byl Bamberg. Já o tomto případu fakta nemám. Až budou nějaká fakta, protože zatím na stole žádná nejsou, tak se vyjádřím," odbyl novináře ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit.

Kroky MF DNES

Vydavatel MF DNES připravuje právní kroky na obranu redaktorů Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka kvůli bezprecedentnímu útoku premiéra a předsedy ČSSD Miloše Zemana proti nim a celému listu v případu Olovo. Nyní se zkoumá právní situace obou napadených redaktorů i otázka, zda podají s podporou MF DNES žalobu na ochranu osobnosti. Vydavatelská společnost MAFRA a. s., považuje spor za důležitý, a proto oslovila prominentní právníky, aby ji i její zaměstnance zastupovali při prosazování jejich práv. Jde o dobré jméno novin a redaktorů a také o jistotu pro všechny, kdo novinářům poskytují informace.
Clemens Bauer, místopředseda představenstva MAFRA a.s.
Petr Šabata, šéfredaktor MF DNES, člen představenstva MAFRA a.s.
O něco ochotnější k debatě byl místopředseda vlády Vladimír Špidla. "Teď nejsem schopen zaujmout stanovisko, které hypotézy jsou pravděpodobné. Ty hypotézy, které jsou v trestním oznámení, jsou hypotézy možné a je nutné, aby byly řádně vyšetřeny.
Hlavně záleží na tom, aby se zjistilo, kdo je původcem toho spisu. Existuje zde mnoho informací, i protichůdných." Trestní oznámení podle Špidly v české politice "lítají všemi směry". "Tahle věc není taková, aby se nad ní dalo mávnout rukou, já bych určitě trestní oznámení také podal," říká.

Stejný názor má i ministr financí Pavel Mertlík, podle kterého premiér Zeman i šéf Úřadu vlády a ministr Karel Březina postupovali naprosto korektně, když podali trestní oznámení na neznámého pachatele a redaktory MF DNES. "Pokud mohu vycházet z informace, kterou jsem získal na jednání předsednictva ČSSD v sobotu, tak mi připadá, že postup premiéra Zemana je naprosto korektní. Padla tam celá řada možných vysvětlení a žádné z nich nebylo nikým ze zúčastněných označeno za preferované nebo pravděpodobnější. Pokud se ukáže, že podezření vůči neznámému pachateli a redaktorům je liché, prostě to tak bude. Nevidím důvod, proč bychom se měli v takovém případě omlouvat.

Moje ministerstvo podává velké množství trestních oznámení zejména v daňové oblasti, a samozřejmě tím neříkáme, že víme, že ten podezřelý je skutečně pachatelem. Tím jen vyslovujeme podezření. A tohle je stejný případ." Podobným aférám, jako je Olovo, je podle Mertlíka třeba zamezit. "Mám jediný zájem: aby se takové věci u nás nedělaly, aby se vyšetřilo, kdo to dělá, a aby ten, kdo to dělá, neměl přístup do politiky. Ne proto, že by mu to někdo zakázal, ale proto, že mu to občané nebudou tolerovat."

Prohlášení Unie vydavatelů
UVDT jako reprezentativní sdružení vydavatelů periodického tisku vyjadřuje vážné znepokojení nad výroky předsedy vlády Miloše Zemana a konáním Úřadu vlády České republiky v souvislosti s aférou "Olovo". Po předchozích obviněních novinářů z korupce nyní přímo útočí na vydavatelské subjekty odpovídající podle tiskového zákona za obsah jednotlivých titulů periodického tisku. Snahu bez důkazů spojovat vydavatele s nezákonnou činností považujeme za nepřijatelný politický nátlak na sdělovací prostředky i útok na svobodnou vydavatelskou činnost. Svoboda projevu zaručená Listinou základních práv a svobod je ohrožena rovněž kriminalizací novinářů a neoprávněným tlakem na sdělení zdroje informací, jehož ochrana je zaručena současným tiskovým zákonem. Postup premiéra a Úřadu vlády musíme vnímat jako vědomou činnost směřující k omezení nezaměnitelné úlohy tisku v demokracii a ohrožení nezávislosti vydavatelů a novinářů. Proti takovému postupu protestujeme.

Představenstvo Unie vydavatelů.
Seznam členů UVDT

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...

Voliči na Trutnovsku vloží dva lístky do jediné obálky. Hrozí zmatky

Volební hlasování.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se v případě konání druhého kola odehrají ve stejné době jako volba hlavy...

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...Najdete na iDNES.cz