Policie: Výbuchy a Zemanův kufřík souvisí

aktualizováno 
O l o m o u c - Policie už ví, kdo před dvěma roky v lednu a v únoru nastražil vojenské obranné granáty F-1 pod tři zaparkované automobily v Olomouci. Kriminalisté prokázali i souvislost s podobným výbuchem v Praze a tvrdí, že znají motiv těchto explozí. K obvinění konkrétních lidí však zatím chybějí dostatečné důkazy.

Policie naznačuje, že stopa může vést k aféře s podvrženými dokumenty z takzvaného Zemanova kufříku, kterými se šéf ČSSD snažil v roce 1996 dokázat svá tvrzení o policejním státě. "Jsme přesvědčeni, že známe motiv výbuchů. Z taktických důvodů se k němu však nemůžeme vyjádřit. Ze způsobu provedení jsme prokázali souvislost olomouckých explozí s pražským případem, kdy v noci před dvěma lety explodoval granát pod mercedesem na Malé Straně. Máme poznatky směřující k jistým osobám. Okruh nepřímých důkazů ale není uzavřen, takže nelze zahájit stíhání," oznámil zástupce ředitele severomoravské policejní správy v Ostravě Jiří Pščolka. Zatímco organizátory výbuchů policie zná, ale nemůže je ještě obvinit, lidé, kteří na jejich pokyn nastražili pod auta v Olomouci a v Praze bomby, jsou už ve vazbě. "V souvislosti s vyšetřováním výbuchů bylo zadrženo několik osob, které jsou ovšem stíhány pro jiné trestné činy," dodal kriminalista Pščolka. Jedněmi z těch, kterým výbuchy mohly prospět, aby odvedly pozornost, jsou "autoři Zemanova kufříku". Policie totiž nepochybuje, že výbuchy neměly zabíjet, ale pouze postrašit. "No comment," nepotvrdil, ale ani nevyloučil tuto souvislost Pščolka. Při prvním výbuchu v Praze poškodil vojenský granát auto bývalého člena ODS Tomáše Dvořáka, a to den předtím, než měl jít vypovídat před poslance v případu takzvaného Zemanova kufříku. Ten obsahoval falešné dokumenty o nezákonném propojení bezpečnostních složek se státní správou. Dvořák, který dnes pracuje v týmu ministra Bašty rozkrývajícím hospodářské kriminální činy spáchané za předchozích vlád, to včera potvrdil. O celé věci se však nechtěl více bavit. Další dva granáty zdemolovaly dvě auta v Olomouci. Poslední výbušnina explodovala tři dny poté v bytě důchodce, který část nevybuchlé třaskaviny s porušeným odpalovacím zařízením našel v centru města.
Vyšetřování "Zemanova kufříku" se tehdy přeneslo na Moravu. Lidé z BIS a ČSSD řekli, že stopy vedou k detektivní agentuře z Přerova, a Jaroslav Bašta (ČSSD) o rok později dokonce podal na policii podnět. Uvedl v něm, že za výrobou zfalšovaných materiálů stojí lidé z pražské vlivové agentury pracující pro pravicové politiky. Bašta předložil i dokument z banky o zaplacení šesti set padesáti tisíc přerovské agentuře. Všichni nařčení to tehdy popřeli.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Děti by ve školách zrušily český jazyk a zpěv, nevzdají se mobilů

Žáci s mobilem ve třídě

Český statistický úřad nasbíral během letošního projektu Minisčítání na školách od dětí přes dvacet šest tisíc...

Eurokomisař v dopise radí Babišovi, jak se zbaví střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš na summituEU v Bruselu (13.12.2018)

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger doporučil českému premiérovi Andreji Babišovi tři způsoby, jak by se mohl...

Středočeští delegáti ČSSD rozhodli, za předsedu strany chtějí Hamáčka

Ministr vnitra Jan Hamáček hovořil 14. prosince 2018 v Praze na tiskové...

Středočeští sociální demokraté mají jasno. I nadále si přejí, aby druhou největší vládní stranu vedl dosavadní předseda...

Najdete na iDNES.cz