Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie váhá, zda vzít zpět „mlátičku“ Čermáka

  6:43aktualizováno  6:43
Vedení policie je zaskočeno, že chce propuštěný policista, který bil Kateřinu Jacques, svá pouta, obušek a pistoli zpět. Tomáš Čermák však nemá zaručeno, že bude přijat zpět do sboru, přestože žalobce zastavil jeho stíhání pro zneužití pravomocí.

Čermák zbil na prvomájové demonstraci neonacistů Kateřinu Jacques, která proti extremistům protestovala. Ta se pak stala poslankyní za zelené. Jacques se totiž podle Čermáka snažila vmísit mezi extremisty a on ji vyzýval, aby to nedělala. - více zde

Čermák byl propuštěn i proto, že porušil služební přísahu. Policejní mluvčí David Kubalák obecně vysvětlil, že když kvůli tomu někoho policie vyhodí, nemusí ho brát zpátky, ani když žalobce jeho vyšetřování zastaví. Čermák však už přes právníka dal najevo, že to s návratem myslí vážně, protože honění zločinců je jeho "celoživotním povoláním".

Hlavní slovo, jestli Čermák znovu oblékne uniformu, má ředitelství pražské policie, kde sloužil. "Jestli pana Čermáka vezmeme zpět, se vyjádříme, až bude rozhodnutí o jeho osvobození pravomocné a dostaneme ho černé na bílém," uvedl v úterý zástupce pražského policejního ředitele Zdeněk Bezouška. Ten byl mimochodem za policejní akci z 1. května potrestán dočasným snížením hodnosti.

Čermákův advokát Jaroslav Janeček reagoval na zdrženlivost policie tvrzením, že z jeho strany nic není prohrané, protože byl doopravdy propuštěn jen napůl. "Řízení o propuštění Čermáka ještě neskončilo, protože si proti němu podal stížnost," uvedl Janeček.

Státní zástupce Michal Zachystal v pondělí sdělil, že Čermák stíhán nebude, protože jeho zákrok byl odůvodněný, podle předpisů a opakovaně vyzýval Jacques, aby se nepřibližovala k neonacistům. - více zde
 
Předpis, který Čermákův zákrok umožňuje, existuje. Je to mimochodem přímo zákon o policii. Donucovací prostředky je podle zákona policista oprávněn použít, aby ochránil veřejný pořádek. Nesmí však člověku, proti kterému zakročuje, způsobit nepřiměřenou újmu. Jacques utrpěla pohmožděninu zápěstí, měla naražená žebra, podlitiny u stydké kosti, potlučené koleno i záda.

O odložení případu už se podle svého vyjádření pro Frekvenci 1 zajímá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Od svého podřízeného bude chtít vysvětlení.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

OBRAZEM: Plameny, kouř a lidé na římsách. Podívejte se na zásah v hotelu

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali operátoři v sobotu v 18:03. O tři minuty...

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Najdete na iDNES.cz