Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie v USA postřelila dva černošské mladíky kvůli krádeži piva

  6:47aktualizováno  6:47
Policista ve městě Olympia na severozápadě Spojených států ve čtvrtek postřelil dva muže, kteří se údajně pokoušeli ukrást z místního supermarketu pivo. Oznámila to místní policie. Černošští bratři ve věku 21 a 24 let jsou v nemocnici, stav jednoho z nich je kritický.

Incident je dalším z řady ozbrojených střetů, při nichž americká policie použila zbraň proti mladým mužům černé pleti. Mnoho Afroameričanů i amerických obhájců lidských práv je přesvědčeno, že policisté neoprávněně používají násilí proti etnickým menšinám.

Policista Ryan Donald, který je běloch, před zahájením palby oba muže nejprve varoval, uvedla policie. Mladíci byli neozbrojeni, na policistu ale údajně útočili skateboardem.

Město Olympia, která je správním střediskem státu Washington, má asi 50 000 obyvatel, černoši z nich tvoří jen asi dvě procenta.

Postřelení muži byli identifikováni jako bratři Andre Thompson a Bryson Chaplin. V kritickém stavu je mladší Chaplin, který ale podle lékařů své zranění přežije. Policista Donald byl postaven mimo službu, než se incident vyřeší.

Ze smrti mladého černocha obviněno 6 policistů

Šest amerických policistů bylo ve čtvrtek v Baltimoru obviněno z odpovědnosti za smrt pětadvacetiletého Afroameričana Freddieho Graye, který v druhé polovině dubna zemřel na následky zlomeniny krčních obratlů při zatýkání. Jde o další z řady případů, kvůli nimž americká policie čelí podezření ze zvůle vůči menšinám.

Prokurátorka Marylin Mosbyová na čtvrteční tiskové konferenci v Baltimoru oznámila, že tým vyšetřovatelů poskytl porotě hodnověrné důkazy, které vedly k obvinění všech šesti osoby, které se na Grayově zadržení podílely.

Podle agentury Reuters obžalovaní stanou před soudem 2. července. Část z nich byla obviněna z neúmyslného zabití, část z vraždy.

Grayova smrt vyvolala ve městě na východním pobřeží USA vlnu převážně pokojných demonstrací, které ale vyústily v den pohřbu v násilnosti a rabování. Několik domů a policejních automobilů bylo zapáleno, policie zasahovala obušky a ohlušujícími granáty. Ve městě byl nakonec vyhlášen zákaz nočního vycházení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Najdete na iDNES.cz