Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie v metru zranila reportéra Novy

  14:16aktualizováno  14:16
Policie zranila reportéra Novy. Při zatýkání pohmoždila Martinu Novotnému páteř. Točil se štábem zásah proti agresivním psům v metru. Podle hlídky neukázal doklady. "Policejní zásah byl nepřiměřený. Náš reportér je v pracovní neschopnosti," řekl iDNES mluvčí televize Dan Plovajko.

O tom, co předcházelo konfliktu policistů se štábem Novy, se však informace rozcházejí. Jinou verzi předkládá tiskové oddělení policie a jinak incident popisuje televize. Za ní navíc stojí záběry, které na místě pořídil kameraman.

Policejní zásah začal krátce po půl osmé ráno. Dispečink dostává hlášení o pokousaných cestujících ve stanici metra Černý Most v Praze 9.

V metru měli podle hlášení běhat dva rozzuření psi, kteří podle policie patřili trojici spících bezdomovců. Na místo kromě policejní hlídky vyráží i televizní štáb, který se o chystaném zásahu dozvěděl.

Policisté mezitím zjistili, že psi pokousali jednoho z cestujících ve stanici. Další se později ozval na linku tísňového volání.

Kvůli odchytu agresivních psů proto policejní hlídka zavolala strážníky, kteří mají se zvířaty větší zkušenosti. Do vestibulu metra zatím dorazil i štáb Novy se šestadvacetiletým reportérem Martinem Novotným.

"Při odchytu psů byli policisté nuceni, a to v souladu se zákonem, uzavřít přibližně polovinu nástupiště ve stanici, protože psi byli natolik podrážděni, že hrozilo nebezpečí poranění dalších lidí," popsala iDNES začátek zásahu policejní mluvčí Daniela Razímová.

Od této chvíle se však verze rozcházejí. Podle policie se novinář choval agresivně a nechtěl ukázat své doklady. Podle Novy se naopak chovali arogantně policisté a jejich zásah byl neadekvátní.

Policie: Reportér neukázal doklady
Jakmile podle Razímové začali policisté vyklízet nástupiště, reportér Novy se zdráhal prostor opustit.

"Prohlašoval o sobě, že je žurnalista. Nebyl však žádným způsobem označen. Policisté tedy muže po několika marných výzvách, aby opustil prostor, vyzvali k prokázání totožnosti. Tu ale muž nebyl schopen žádným věrohodným způsobem prokázat," uvedla policejní mluvčí.

Policisté se proto rozhodli reportéra předvést na policejní služebnu, aby si jeho totožnost zjistili.

"Při předvádění ale muž kladl aktivní odpor a do jednoho z policistů dokonce strkal. Policisté proto byli nuceni použít v souladu se zákonem donucovacích prostředků a nasadili mu služební pouta," popsala Razímová.

Zásah byl nepřiměřený, tvrdí Nova
Podle televizního štábu se policisté ale už od začátku chovali velmi arogantně. Reportér s kameramanem i přesto odešli z vestibulu metra ven na ulici. Tam jim měl Novotný ukázat své doklady.

Jakmile se však chystali natočit zadrženou majitelku psů, jeden z policistů jim to zakázal.

Reportér se podle záznamu z televize vůči tomu ohradil se slovy: "Neříkejte mi, co máme dělat."

Jeden z policistů přistoupil k reportérovi a přitlačil ho k policejnímu autu. "Policista mě zezadu přimáčkl na policejní auto. Vytrhl mi mikrofon a spoutal mě. Přitom mi ale poranil krční páteř," řekl později MF DNES napadený Novotný.

Jeden z přítomných strážníků mezitím bránil kameramanovi Novy v natáčení. Přitom poškodil u kamery clonu. Po chvíli policejní hlídka nasedá a reportéra odváží.

"Štáb Novy byl po celou dobu na místě, které bylo vyhrazeno novinářům. Navíc to bylo na veřejném prostoru," upřesnil mluvčí televize Plovajko.

Podle něho je absurdní, že reportér podle policie odmítl prokázat totožnost. "Štáb točil reportáž o zásahu. Všichni mají novinářskou akreditaci. Kamery i technika jsou jasně označeny logem televize," uvedl.

Reportér skončil v nemocnici
Policejní hlídka spoutaného reportéra převezla na služebnu. Protože si ale Novotný stěžoval na bolesti za krkem, zavolali policisté záchrannou službu.

"V 10:42 jsme jeli na místní oddělení policie Prahy 9 pro předvedeného člověka. Měl pohmožděnou krční páteř," řekl iDNES mluvčí pražské záchranky Marek Uhlíř.

Sanitka pak novináře převezla do vysočanské nemocnice s poliklinikou v Sokolovské ulici. Lékař mu vystavil pracovní neschopenku kvůli zablokované páteři.

Po lékařském ošetření se reportér opět vrátil na policejní služebnu. "Z nemocnice jsme jeli metrem zpátky na policejní stanici, odkud mě pustili až odpoledne," uvedl Novotný pro MF DNES.

U výslechu byl až do 15:30. Byl s ním i právník televize. "Jeho počínání policisté zřejmě kvalifikují jako přestupek proti veřejnému pořádku," podotkla Razímová.

Agresivní psy převezli strážníci na odchytovou stanici. "Jejich majitelé skončili také na služebně, kde budou ještě vyslechnuti," dodala policejní mluvčí.

Nova zvažuje trestní oznámení
Na případu podle Razímové policisté i nadále pracují. Kromě nich však budou okolnosti incidentu prověřovat i policejní inspektoři.

"Vzhledem ke stížnosti předvedeného prošetřuje postup policistů oddělení kontroly a stížností. Podle předběžných zjištění nebyl zřejmě postup policistů v souladu se zákonem. Okolnosti se ale teprve vyšetřují," upřesnila později iDNES Eva Brožová z pražské policejní správy.

Závěrečnou zprávu odbor kontroly podle ní předloží pražskému policejnímu řediteli. Ten pak rozhodne o případném potrestání některého z policistů.

Navíc televize Nova podle Plovajka zřejmě podá trestní oznámení.

"Zásah policie byl neadekvátní, zvažujeme odpovídající právní kroky. Je nepřiměřené, když policisté dají pouta člověku, který podle nich nemá doklady. Navíc došlo k poškození kamery a techniky," dodal mluvčí televize.

Policie zranila reportéra Novy Martina Novotného, který točil zásah v metru. (19. prosince 2003)

Policie zranila reportéra Novy Martina Novotného, který točil zásah v metru. (19. prosince 2003)

Policie zranila reportéra Novy Martina Novotného, který točil zásah v metru. (19. prosince 2003)

Policie zranila reportéra Novy Martina Novotného, který točil zásah v metru. (19. prosince 2003)

Reportér Novy Martin Novotný, kterého zranila policie. Lékař mu vystavil pracovní neschopenku kvůli zablokované páteři. (19. prosince 2003)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

U Kladna se osobní auto střetlo s vlakem, řidič je vážně zraněný

V Kladně-Vrapicích se srazilo auto s vlakem, pro řidiče letěl vrtulník....

Osobní auto a vlak se ráno střetly na železničním přejezdu bez závor u Kladna. Ve vozidle jel pouze řidič, kterého...

V litvínovské chemičce ráno hořelo, požár se obešel bez zranění

Letecké záběry požáru v areálu chemičky Unipetrol v  Záluží u Litvínova.

V areálu Unipetrolu v Záluží ráno hořelo na jednotce parciální oxidace, tedy výrobně vodíku. Požár se obešel bez...

VIDEO: Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, vůz do něj vrazil

Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, která ho zachytila

Video z hrůzně vypadající nehody zveřejnili brněnští policisté. Na záběrech je vidět, jak školák na poslední chvíli...Najdete na iDNES.cz