Zabavené balíčky pervitinu a chlorpseudoefedrinu

Zabavené balíčky pervitinu a chlorpseudoefedrinu | foto: Celní správa České republiky

Rozbití mezinárodního gangu zabránilo prodeji pervitinu za 1,6 miliardy

  • 8
Česko-německý zásah proti dovozcům chlorefedrinu zamezil výrobě více než 2,3 tuny pervitinu. Policisté při něm zabavili bezmála tři tuny látky určené výrobcům drogy. Pokud by ji z ní vyrobili, získali by návykovou látku v hodnotě 1,6 miliardy korun.

Proti drogovému gangu česká policie zasahovala už 8. listopadu, o akci s názvem Paletak však informovala až nyní. Operace následovala německý zásah proti dovozcům chlorefedrinu, který čeští překupníci prodávali dál výrobcům pervitinu. 2,9 tuny chlorefedrinu se tak do Česka nikdy nedostalo (více zde).

Chlorefedrin

Je syntetický derivát alkaloidu efedrinu, který se nachází v některých tropických rostlinách druhu efedra, česky chvojník. V nelegálních varnách drog tato látka často nahradila pseudoefedrin získávaný z běžně dostupných léků proti chřipce. Česká Národní protidrogová centrála před časem uvedla, že usiluje o to, aby se chlorefedrin dostal co nejdříve na seznam zakázaných látek.

Šéfem českého gangu, který měl zásilku přijmout, byl turecký občan, který dlouhodobě žije v Praze a používal dalších šest lidí jako kurýry pro dovoz chlorefedrinu z Německa. U skupiny police zabavila půl kila chlorefedrinu a stejné množství pervitinu. Kromě drog našli navíc 16 tisíc eur v hotovosti, padělané doklady a tři nelegálně držené zbraně.

„Cena pervitinu se v pouličním prodeji odhaduje na 600 až 1 200 korun na různých místech republiky. Když jsme si stanovili prostřední hodnotu 700 korun za gram, zabránili jsme společným zásahem prodeji pervitinu v hodnotě 1,6 miliardy korun,“ uvedl šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého je to významné omezení dostupnosti pervitinu u nás. „Roční spotřeba pervitinu v České republice se odhaduje na šest tun, přičemž v celé Evropě je zachyceno okolo jedné tuny pervitinu ročně. Zabránění výrobě 2,3 tuny drogy je pro mě důkaz vynikající mezinárodní spolupráce,“ řekl Tuhý.

182 kilo heroinu v paletách

Pachatelé na sebe upozornili už na začátku roku, kdy Celní správa v Praze zachytila 28. února 2014 182 kilo heroinu. Droga byla ukrata v dřevěných paletách, na kterých nic netušící řidič kamionu přepravoval zboží z Turecka (více o nálezu heroinu v paletách čtěte zde). Odtud název akce Paleta .

Večer po  zachycení zásilky heroinu vznikl společný vyšetřovací tým Národní protidrogové centrály a Celní správy. Společně se německým kriminálním úřadem Wiesbaden (BKA) začali vyšetřovat mezinárodní obchod s drogami a látkami určenými na výrobu drog.

S chlorefedrinem se kriminalisté setkali už v říjnu roku 2013 při operaci TAT. Tehdy z této látky vyráběla pervitin skupina osmi lidí a experti odhalili, že je to právě chlorefedrin z Německa. Němečtí kriminalisté následně potvrdili, že v Sasku působí skupina lidí, která chlorefedrin prodává odběratelům v České republice.

Chlorefedrin není regulovanou látkou a není ani na seznamu evropských či českých zakázaných látek. Pokud by tak vyšetřovatelé neprokázali propojení skupiny, která chlorefedrin dovážela ve velkém, s výrobci pervitinu, byl by samotný dovoz látky legální.

Výtěžnost chlorefedrinu je srovnatelná s výtěžností z pseudoefedrinu, který se pro účely výroby pervitinu získával na našem území zejména z polských léčiv.

Jak pražští celníci odhalili zásilku heroinu se podívejte zde:


Nejlepší videa na Revue