Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie uzavřela smrt Ivy Hercíkové jako sebevraždu

  15:41aktualizováno  15:41
Policie řeší v krátké době už druhou tragickou smrt v uměleckém prostředí. Kromě sebevraždy skladatele Karla Svobody prověřovali kriminalisté i smrt spisovatelky Ivy Hercíkové. Jednasedmdesátiletá žena se podle nich oběsila, cizí zavinění nezjistili. Důvodem mohly být zdravotní problémy.

Iva Hercíková si svou smrt takto představovala, tvrdí její kamarádka Halina Pawlowská. | foto: ČTK


Uznávaná spisovatelka si vzala život o víkendu. Kriminalisté dospěli k závěru, že spáchala sebevraždu a případ tím pro ně skončil.

Přesto to však z počátku tak jednoznačně nevypadalo. Příčinou smrti bylo sice oběšení, ale policisté našli Hercíkovou na zemi v kaluži krve.

"Cizí zavinění jsme ale nezjistili. Tím případ pro kriminální policii končí," potvrdil iDNES.cz policejní zdroj. Krvácivé zranění tak spisovatelce zřejmě způsobil provaz, který se zároveň utrhl pod vahou jejího těla.

Hercíková po sobě nechala i dopis na rozloučenou. K jeho obsahu či motivům sebevraždy však policie nechtěla nic říct. "Dopis je záležitostí rodiny, takže tyto věci veřejnosti nesdělujeme," řekla iDNES.cz bez dalších podrobností Iva Knolová z pražské policejní správy.

Smrt si tak představovala, tvrdí Pawlowská
O důvodech sebevraždy spekulují i kolegové a přátelé Hercíkové. Nejčastěji se hovoří o problémech v rodině a vážné nemoci. V minulosti totiž prodělala mozkovou mrtvici, po které nemohla načas komunikovat s okolím.

Podle její blízké přítelkyně, spisovatelky Haliny Pawlowské, Hercíková s ní už v minulosti mluvila o tomto způsobu smrti. "Byly jsme dobré kamarádky a o smrti či o tom, jak chceme z tohoto světa odejít, jsme tedy spolu také mluvily. Takže mohu říct, že takhle si to představovala," řekla iDNES.cz.

"Měla pocit, že už nemůže nic nabídnout"
V poslední době měla údajně Hercíková také problémy ve svém třetím manželství. Přes dvacet let byla vdaná za o 11 let mladšího muže.

Pawlowská prý přesný motiv jejího činu tuší, ale nebude ho nikomu říkat. Nepřímo však potvrdila zdravotní potíže. "Určitě neodešla z nějakých poryvů, její tělo už zkrátka neodpovídalo jejím představám, měla pocit, že už nemůže nic nabídnout."

"Iva byla výborná spisovatelka, měla jsem ji ráda, a myslím si, že ona mě taky. Rády jsme se spolu smály, chodily do společnosti a myslím si, že všechno dopadlo tak, jak si představovala," dodala Pawlowská.

Iva Hercíková napsala desítky románů, novel a scénářů. Proslula hned svou prvotinou Pět holek na krku. V polovině 80. let s manželem emigrovala do Spojených států. Naposledy vydala povídkovou knihu Možná ho najdeš na ulici. - více zde

Pro svůj odchod ze života si vybrala stejný osud jako osmašedesátiletý Karel Svoboda, který patřil k nejúspěšnějším českým skladatelům. Ten se v neděli střelil do spánku na zahradě své vily. - více zde

Sebevražda Karla SvobodyHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz